Práva slobodnej matky a otca na dieťa. Ako to je?

lola13
23. jan 2009

Som slobodna matka s priatelom spolu nezijeme v spolocnej domacnosti .Doteraz sme spolu zili takimto sposobom ale tezaz sa rozchadzame a chcela by som sa spytat ake mam prava ako slobodna matka na malolete dieta ,ktore nemam v opatere ,lebo som doteraz o niecom takom ani netusila ze po narodeni sa dietata slobodnej matke treba o to poziadat na sud a az potom je mi pravoplatne zverene do opatere.Aky je postup pri takomto zverovani a ci ma pravo otec dietata si ho kedykolvek brat a na akodlho chce lebo nemam este to sudne rozhodnutie ze je dieta v mojej opatere.Otec dieta tvrdi ze si ho moze bravat aj na noc aj na cely vykend a aj na cely mesiac ak bude chciet .Som povinna mu dieta dat alebo mam aj ja dake pravo .Dietat zije so mnou v spolocnej domacnosti od narodenia.Za akekolvek informacie dakujem

sara22
9. apr 2014

@matko1411 napisem ti IP

jarkalucka
5. máj 2014

@cherries V akom zákone-paragrafe sa o tom píše?

janulka98
5. máj 2014

@jarkalucka je to v zákone o rodine (č. 36/2005) § 28 ods. 1 prvá veta: (2) Rodičovské práva a povinnosti majú obaja rodičia.

janulka98
5. máj 2014

@matko1411 Nie nemôže, najlepšie je s priateľkou dohodnúť sa (pre všetkých troch), ak to nie je možné, podaj návrh na súd - na úpravu styku s maloletým dieťaťom. Ak by ste sa aj dohodli, je lepšie, keď vašu dohodu schváli súd. Ak by si ešte niečo potreboval, kľudne napíš🙂

ponus
6. máj 2014

chcem sa pitat mam babetko 3 mesiace chemi ju sobrat ked bude mat 3 roky a ne venuje sa ani ale du ra osoba co ma boblemi sachvati mava ne venu je sa a byva daleko

jarkalucka
6. máj 2014

@janulka98 Ďakujem za info, ale myslela som na paragraf ohľadom toho, čo písala cherries zo dňa 25.jan.2009 o 19:28. Kto viete, napíšte mi ho. Ďakujem.

janulka98
6. máj 2014

@jarkalucka skús mi skopírovať, čo písala, bo sa mi to nedar nájisť🙂 pozriem sa na to,

jarkalucka
6. máj 2014

@janulka98 Tak tu je to : cherries lola13 ja som sa radila minule s jednou sudkynou a ona povedala ze stari rodicia z druhej strany nemaju pravo na dieta pokial nie ste zobrati a ti im dieta nechces dat . Toto som riesila tiez so starimi rodicmi
25. jan 2009 o 19:28 •

janulka98
6. máj 2014

takze pozri zakon o rodine § 36 ods. 1 + § 25 ods. 5 (ide o úpravu styku v ďalších prípadoch)

§ 36 (1) Rodičia maloletého dieťaťa, ktorí spolu nežijú, môžu sa kedykoľvek dohodnúť o úprave výkonu ich rodičovských práv a povinností. Ak sa nedohodnú, súd môže aj bez návrhu upraviť výkon ich rodičovských práv a povinností, najmä určí, ktorému z rodičov zverí maloleté dieťa do osobnej starostlivosti. Ustanovenia § 24, § 25 a 26 sa použijú primerane.

§ 25 (5) Ak je to potrebné v záujme maloletého dieťaťa a ak to vyžadujú pomery v rodine, súd môže upraviť styk dieťaťa aj s blízkymi osobami.6) Ustanovenia odsekov 1 až 4 sa použijú primerane.
(Medzi blízke osoby radíme aj starých rodičov dieťaťa - rodičov otca v tomto prípade)

Takze sa úplne podľa mňa nedá súhlasiť s tým, čo napísala cherries - ale čo prípad, to individuálne posúdenie - nakoľko je zrejmé - "ak si to vyžadujú pomery v rodine" a ďalej - súd "môže" - nemusí. Avšak nesúvisí to s tým, či sú rodičia dieťaťa zobratí alebo nie.

jarkalucka
7. máj 2014

@janulka98 Ďakujem za odpoveď.

lynxy
20. máj 2014

dobrý deň mam problém a potrebujem poradiť . Tak tu sa začína moj príbeh žijem v uk už 2roky mam priateľa ktorému z predošlého vzťahu ostal syn (neboli zosobášený ani nič žili spolu 5 rokou .)...... spolu žijeme 1aj 2 mes. ... momentálne sa snaží ist na súd a dostať syna na piatky soboty a nedele ..... advokát si pýta cenu 1500libier v čase ako je som nou dieťa nevidel čiže rok a 1mes. ..... neplatí na dieťa peniaze ani ho nevidí nič proste .....keď odišiel dieťa malo rok a pol približne a teraz bude mať v auguste 3 roky (minimálna pravdepodobnosť že si ho to dieťa pamätá ).... aku má šancu na dieťa??? a ak ho dostane može byť že zo začiatku bude musieť isť aj jeho mama ??? z jeho bývalou mám katastrofálny vzťah ..... a navyše súd je v anglickom jazyku takže budu potrebný prekladači platení alebo si možu zobrať známich .... ?? ja nie veľmi chcem aby to dieťa snami bolo ....!! neplatí nič a zrazu aký ocko ?!! ja viem dieťa je dieťa .... ale on vedel že to tak bude prosím poradte dačo ? info

lynxy
20. máj 2014

dobrý deň mam problém a potrebujem poradiť . Tak tu sa začína moj príbeh žijem v uk už 2roky mam priateľa ktorému z predošlého vzťahu ostal syn (neboli zosobášený ani nič žili spolu 5 rokou .)...... spolu žijeme 1aj 2 mes. ... momentálne sa snaží ist na súd a dostať syna na piatky soboty a nedele ..... advokát si pýta cenu 1500libier v čase ako je som nou dieťa nevidel čiže rok a 1mes. ..... neplatí na dieťa peniaze ani ho nevidí nič proste .....keď odišiel dieťa malo rok a pol približne a teraz bude mať v auguste 3 roky (minimálna pravdepodobnosť že si ho to dieťa pamätá ).... aku má šancu na dieťa??? a ak ho dostane može byť že zo začiatku bude musieť isť aj jeho mama ??? z jeho bývalou mám katastrofálny vzťah ..... a navyše súd je v anglickom jazyku takže budu potrebný prekladači platení alebo si možu zobrať známich .... ?? ja nie veľmi chcem aby to dieťa snami bolo ....!! neplatí nič a zrazu aký ocko ?!! ja viem dieťa je dieťa .... ale on vedel že to tak bude prosím poradte dačo ? info

16oriesok
14. júl 2014

Dobrý deň, mám otázku, súdime sa s otcom mojej dcery vo veci vyzivneho a stretavania sa. Zatial mame predbezne opatrenie na vysku vyzivneho a tiez na stretavanie. Stretáva s nasou 2-rocnou dcerou kazdu parnu sobotu 3 hodiny a kazdu parnu neelu 3 hodiny, t.j. má ju vzdy jeden den vo vikende. Tento vikend sa chystame s malou od piatka do nedele do Bojnic na vylet, tak som ho informovala 2 tyzdne vopred, že ideme preč, nech si pre malú nechodí. Musím mu povedať kam presne ideme? Podotýkam, že mesiac do zadu ma sam informoval tiez 2 tyzdne vopred ze si pre malú nepride, že je cely tyzden prec a to bol cely vikend na festivale... dakujem za radu

materina_duska
14. júl 2014

@16oriesok Ahoj, nemusíš mu hovoriť, kam idete. Ale mala by si mu ponúknuť náhradný termín.

meg_junova
8. sep 2014

Ahojte, mám jednu otázku, snáď mi niekto bude vedieť poradiť? Mám 2 ročného syna a chcem sa opýtať, či mi po rozchode s partnerom môže súd zobrať malého a prisúdiť ho partnerovi? (napíšem len toľko, že má kade-tade kontakty a je právnik). Mám proste strach, že mi ho vezme. Vlastním byt, v ktorom ale nebývam a hľadám si podnájom. Som inak normálna mamina, ako každá iná, ktorá svoje dieťa miluje nadovšetko (a práve toho si je moj partner vedomi a mam tusenie, ze to bude chciet zneuzit). Prosim ,poradte mi! Dakujem

nokolt
20. okt 2014

dobrý deň som slobodna mamička mam iba 8 mesiace ceru a chcem sa pýtať môj bývali ma vyháša se keď bude mat 1 aj pol sem myjú sobore a sud nemáme ak bola de hodna chcel aby som išla na podrať ale ja som ne chcela on chcel aby som cerku dala preč mam aj ludi co on povedal moc sud ne viem čo na tom budú vravet sud a nej ma zajem ani nič nej prispieva iba výživne dáva 40 ma on 3 dety ani sa mu nevenuje iba platy a nech sa starajú sa oných starí rodičia 2 mesiacikov du ku nej nebol ked mala a chce ked bude velka

heni79
20. okt 2014

@nokolt
Tvoj príspevok ma zaujal - prvý, ku ktorému by som potrebovala preklad. Vôbec nerozumiem 😝

nokolt
21. okt 2014

chcela sa pýtať tak ak nie vieš tak ti poviem ako to je keď ne mal sajem od malíčka a on sa nám vyháša se ju zobere 1 aj pol a pritom ju ne chcel ju a ne posna ju ani ani malinka ne bola kuniemu to je cu cie prostredie nik di tam ne bola ani tej deti čo ma ne ma pri sebe ale dúha staraná matkinej rodičia aj moja mala je umna od malíčka ne mal na zajem onú as keď bude veľká aj pstredie nan nu ne ma hodne ani sa ne bude starať ale jeho krava on sa chce ukášať aki je matak a ne mose do 3 rokov brat aj som za poradila so aj pravnikom

kurasha
13. dec 2014

Dobry vecer prosim poradte mi mam priatela vo vezeni mame spolu dieta .momentalne niesom na sk a on si robi naroki na dieta co mam robyt

kurasha
13. dec 2014

@kurasha ano ja sa staram od narodenia o malu.chlapi si nevedia predstavit co si matka vitrpi zdietatom a jak uz dieta virastie chcu nam ich vziat velmi sa bojim mala ho vobec nepozna nevie co je to pravy otec dedka naziva otec prosim poradte mi

gelb123
7. jan 2015

Dobri den som muz a chcem sa spitat ze ci mam pravo na maloletu dceru kto ma 4 mesiace
a ja ako otec no este neplatic lebo udanie na sud este nebolo
a chcem sa spitat moze si hobravat a ja

fidorka7
8. jan 2015

@lynxy kúp si vešteckú guľu. Kto ti povie, ako dopadne súd, a najmä v UK?
celý problém nie je ten, že on "vedel ako to bude" ale ty si vedela, že on má dieťa. Ak ti to vadí, mala si si nájsť slobodného bez záväzkov. Neprajem ti, aby raz teba a tvoje dieťa takto okašlal...

fidorka7
8. jan 2015

@kurasha ako si môže človek vo väzení robiť nárok na vaše dieťa? to sa s ním chce akože stretávať cez víkendy, A kde?

miriss18
12. feb 2015

Je tu niekto kto by mi vedel poradit ako postupovat alebo riesit..Mali sme s mojim byvalym sud,kde mu upravili styk s maloletou raz do tyzdna a kazdy druhy vikend..on chcel viac ale ja som nesuhlasila.Lenze mam taky problem ze z 5x ked si ju ma zobrat 3x proste nepride nezavola ze nepride ja sa nemozem inak zariadit.Mala ma tri rocky.dakujem kto si najde cas a napise..neviem uz co mam robit najsklor sa dozaduje malej aby mal vsetko na papieri pre istotu a neviem co a ja mam aku istotu..ziadnu v nicom

draik
12. feb 2015

Stretávanie je právo, nie povinnosť. Môžte mu vždy poslať napr. SMS a uložiť si ju ako dôkaz, že neprišiel - to pre prípad, že by žiadal časom častejšie stretávanie..

materina_duska
12. feb 2015

@miriss18 Tak môžeš podať na súd žiadosť o úpravu styku, keďže nevyužíva toto právo a tým pádom ťa len nezmyselne obmedzuje. Zatiaľ sa zbehni aspoň "posťažovať" na sociálku, urobia o tom zápis a budeš mať papier do budúcna. A tak. Záleží aj od toho, ako dlho to trvá celé.

miriss18
12. feb 2015

@materina_duska ďakujem za odpoveď,no dodržiaval to tak mesiac a potom stále tal ako som opisovala pred tým.často požíva alkohol..proste vie ze si ju má zobrať v sobotu ráno a on pije od piatka až do nedele.

materina_duska
12. feb 2015

@miriss18 Platí, čo som napísala. Spoj sa najprv s kurátorkou, ktorá zastupovala malú na súde - akože nech ti poradí. Bude fajn, že je o tom záznam. A ak sa to nezlepší, tak dáš úpravu na súd. Kedy ste mali posledný?

miriss18
12. feb 2015

6.11.14

materina_duska
13. feb 2015

@miriss18 No, to je ešte dosť krátky čas. Počkaj aspoň pol roka. Ale na tvojom mieste by som vyzvala EX, aby v prípade, že sa neplánuje dostaviť, poslal aspoň sms, inak to budeš riešiť na príslušných úradoch. Niečo v tom zmysle.