Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Právny nárok na nemanželské dieťa

nova222
23. máj 2012

Ahojte mamicky. Tento pripad sa netyka mna, ale mojej velmi dobrej a blizkej kamaratky. Poprosila ma, ci moze pouzit moj nick tu, kedze ona nie je zaregistrovana. Ide o to, ze so svojim priatelom caka babatko. Su spolu uz par rockov, chystali aj svadbu na tento rok, ale kamoska ma bohuzial od zaciatku tehu problemy ☹ skoro potratila a teraz je na rizikovom, takze ona chce svadbu az buduci rok. Kedze nie su zobrati a maju rozdielne obcianstvo (ona je slovenka, on cech. Ziju v CR) neviem, ci nemozu nastat problemy....jej okolie ju strasi, ze kedze nie su svoji, jej partner nie je pravne zodpovedny za to dieta a podla zakona je vraj povinny prispievat len minimalnou ciastkou (aj v pripade, ze bude zapisany v rodnom liste)..A cela zodpovednost zostane tym padom na nej...Tvrdia, ze cela financna zodpovednost zostane na nej, ako na matke. Je to pravda? A dalsi problem nastava, pokial sa jej potom nepodari si casom zaistit adekvatne zamestnanie a tym padom to dieta financne zaistit....Jej okolie tvrdi, ze casom keby sa cokolvek stalo, tak jej partner pokial dokaze na sude, ze nie je schopna sa financne postarat o dieta, moze jej sud toto dieta odobrat a prisudit otcovi. Teda berme tu moznost, ze matka nepije, nefajci, nechodi po baroch, riadne sa o dieta stara. Plus ju strasia s tym, ze pokial dieta bude statny obcan CR, tak dieta lahsie dostane do starostlivosti otec, ako matka slovenka. Mozete sa mi prosim k tomu nejak vyjadrit? mate s takymto pripadom skusenosti? respektive viete o niekom? teraz dajme bokom, ze rozoberame hypoteticku situaciu, ktora sa este nestala a mozno ani nestane....ide o to, aky je co sa tyka prava rozdiel medzi manzelskym a nemanzelskym dietatom...

aduskatt
23. máj 2012

ak bude otec zapúiosany v rodnom liste, a nebude to sudne stanovene inak, tak maju obaja rovnaku zospovednost ako pravnu, tak aj financnu, takze on sa musi jednoducho podielat aj financne. Pokial bude ako matka pre dieta vhodna( cize nepije, nedroguje a cojaviem co), tak ak sa nieco stane, tak dieta bude s najvacsom pravdepodobnostou u nej a otec bude prispievat podla toho, co mu urci sud, takze keby bol desatkrat bohatsi ako ona, max dosiahne vyssie alimenty, ale nie dieta🙂.nemanzelske predpokladam, ze nie je v tomto pripade bokovka, ale dieta pocate v normalnom vztahu, akurat bez sobasneho listu.........

nova222
autor
23. máj 2012

@aduskatt dakujem Ti za odpoved. Presne toto iste tvrdim tej kamoske aj ja....ze pokial bude on zapisany v rodnom liste (co aj bude), tak ma rovnaku zodpovednost ako ona. Ja si tiez myslim, ze dieta by prisudili jej keby sa nieco stalo...je to slusne dievca...pozname sa od detstva, vyrastali sme v jednom panelaku. Takze viem, ze nie je ziadna alkoholicka, fetacka a po baroch nahanat chlapov tiez nechodi....tiez si myslim, ze je blbost aby sud priklepol dieta otcovi len na zaklade toho, ze ma vacsi prijem ako matka, pokial ta sa o dieta prikladne stara. A ano, jedna sa o dlhodoby niekolkorocny vztah....ona uz predtym mala zdravotne problemy zenskeho charakteru (nechcem tu blizsie rozpisovat ake), tak to skusili pred svatbou, ze bohvie kolko sa budu snazit a vyslo to pomerne hned....myslim 2 cyklus, ale s istotou to neviem....svadba sa mala konat tento rok v juli, ale ako som pisala, ma bohuzial nariadeny prisny rezim, bohvie ci aj neskonci v nemocke do porodu ☹ inak by uz po svadbe bolo....

aduskatt
23. máj 2012

@nova222 jasne, ze sud nepriklepne dieta otcovi len preto, ze viac zaraba🙂)) nech dieta maminke a otrec bude platit vyssie alimenty🙂

xlucia
23. máj 2012

@nova222 tu sa posudzuje aj to ake obcianstvo ma dieta, kde sa narodilo, a kde ma obvyle miesto pobytu, a ci je kojene

nova222
autor
23. máj 2012

@xlucia hovorila, ze chce rodit na SR. Lebo tam v CR kde ziju, nemaju ziadnu rodinu, ani nikoho blizkeho. Prestahovali sa tam za pracou. Kamosky partner je dost casto sluzobne prec a ona nechce riskovat, ze to na nu pride, ked bude on nahodou na druhom konci republiky....takze bude rodit u nas, v nasom meste na SR...

Tu začni písať odpoveď...

Odošli