Predaj domu cez realitku alebo bez

12. máj 2021

Ahojte. Predavame velky dom, zatial na vlastnu past 2 dni. Cenu som stanovila podla ponuk v okoli aj podla znaleckeho posudku. Myslim, ze je to vyhodna cena kedze ma vacsi pozemok ako ine ponuky v okoli aj na lepsom mieste. Dnes mi volala jedna realitacka s tym ze chce predavat nas dom, ze proviziu plati klient. Predpokladam, ze by musela navysit cenu o 5tis ak nie viac, a to si myslim, ze by sa ozvalo este menej zaujemcov. Je to stredne Slovensko, tak ludia pozeraju aj na 5tis, pri sume 165. Myslite, ze je lepsi predaj cez realitku ked nic nezaplatim? Mam pocit ze ma bude tlacit do nizsej sumy aby to predala. Mam uz par skusenosti s realitkami ale z Ba a o mnoho vyssich sumach ale zial negativne. Zial tam je to take mrtve, mrtvy trh a aj zaberie nejaky cas nez sa najde spravny zaujemca.

Zmluvy dam spravit mojej pravnicke samozrejme a su na moje naklady. Ako by ste vy reagovali na predaj od vlastnika ako kupujuci? Dakujem za rady.🙂

kkovacovak
12. máj 2021

Môžete to predávať sama ale ja osobne by som šla cez realitku. Je to pohodlnejšie a nič nemusíte riešiť. Ja sama keď som kupovala nehnuteľnosť som šla radšej cez realitku lebo s majiteľom by bolo jednanie komplikovanejšie a zdĺhavé. Vy sama si určite sumu ktorú chcete a potom je to už len na realitke. Musíte si vy určiť podmienky za akých do toho idete. Ale samozrejme ak na to máte nervy tak ho predajte sama za seba. Ja by som nemala 😄

patka06
12. máj 2021

môžete predávať sama, ale chce to pevné nervy a skúsenosti
Ja by som predaj radšej zverila do rúk dobrej realitke

jendralka
12. máj 2021

vlastná skusenosť - 2x cez realitku , ale odporucam si preveriť referencie realitky

kriha
12. máj 2021

My sme predávali cez realitku. Nenavysili cenu ani o cent. Províziu platila kupujúca. Len my sme ponukali cez viac realitiek. Niektoré si vyžadujú exkluzivitu, takže môžu ponúkať len oni. Do toho by som nešla

napetra
12. máj 2021

Ja mám tiež negatívne skúsenosti s realitkami. Česť výnimkám, ale väčšine záleží iba na svojej provízii a tú si berú ako prvú zálohu od kupujúceho. V prípade,že kupujúciod zmluvy odstúpi, tak o túto zálohu príde. Aspoň ja som sa s takouto praxou stretla.
Pri bezproblémovom predaji, alebo kúpe sú všetci v pohode, ale pri prípadných problémoch, sú za všetko zodpovední predávajúci s kupujúcim.
Ja som bez realitky predala byt po rodičoch a kúpila v inom meste tiež bez realitky. Ak sa stretnú seriózne obidve strany kupujúci a predávajúci, tak je to OK. No sú to dosť nervy všetko overiť, nič nezanedbať, nepodceniť, dosť veľká zodpovednosť. No povedala som si, že ak by aj boli nezrovnalosti, komplikácie napr. na katastri, tak žiadna realitná kancelária neberie na seba žiadnu zodpovednosť za vzniknutú situáciu, alebo sankcie za chyby realitnej kancelárie. Je to iba môj názor, možno iní majú lepšie skúsenosti s realitkami.

adriana522
12. máj 2021

To iste riesim s bytom, tiez som tento tyzden pridavala diskusiu. Ja tiez verim ze to predame sami. Realitka vzdy zhrabne proviziu, oni to len obkecaju ze pre teba je to zadara. A ked to ona dokaze predat navysene o proviziu tak to mozem aj ja. Nevidim na tych veciach nic extra zlozite, uver v banke, zmluva u pravnika a hotovo. Ked som ako 26rocna so ziadnymi skusenostami toto zvladla, tak sa to da. Bojim sa len toho ze realitky to maju podchytene a ludia malo hladaju sami. Lebo este nikto nevolal, napriek tomu ze viem ze to co ja predavam teraz dost ide.
Skusime vydrzat 😉

dada0902
12. máj 2021

My sme predavali cez realitacku vebec nelutujem a mozem len odporucit aspon my sme mali staste na taku top pani ta vsetko vybavila aj znalecky aj kupnopredajnu zmluvu samozrejme ze tieto poplatky si zaplatil kupujuci ale oni ako realitka ponukaju tieto sluzby tak sme nemuseli vobec riesit ziadne veci ona vsetko vybavovala a muz potom isiel do banky popodpisovat veci a na kataster bolo to bezstarostnejsie

jaroe
12. máj 2021

My sme predávali byt cez realitku a neľutujem. Boli sme pritomni len na prvej obhliadke, potom už realitak dostal kľúče a my sme vo finále len podpisovali zmluvy. Tých obhliadok boli mraky, asi 10, nedali by sme to časovo. Ale ak sa ti chce ísť do toho, skús.

lopka1313
12. máj 2021

Ja som hladala bez, ale predavajuci mal realitku, A mozem len pochvalit pristup. Ona sa v tom vyznala - vedela co, kedy, kam, ako, aj dohodila znalca a ine veci. Hypo sme riesili sami... Ak nepodpisete exkluzivitu (nepodpisujte), tak Vam to zabezpeci len viac obhliadok, predavat nakoniec nemusite cez nich... Plus dajte inzeraty aj na bazos (tam som nasla ja), pripadne marketplace (vtedy este nebol, ale priatel tak ovela rychlejsie predal auto, ako ked ho mal len na bazosi).

nttnnt
12. máj 2021

my sme kupovali byt bez realitky a nie je to ziadna veda...jasne ze cenu si navysia koli provizii...

autor
13. máj 2021

Vdaka 🙂 skusim najprv sama a potom dam realitke

mona1992
21. sep 2022

Ahoj, ako ste nakoniec dopadli ? My sme toez sami začali ale nikto sa neozyva a tie provízie sú šialene ak to ešte pridajú k našej sume 🙄

mona1992
21. sep 2022

@adriana522 ahoj, ako ste nakoniec dopadli prosím ta ? Riešime teraz to iste … ďakujem 🙂

adriana522
25. sep 2022

@mona1992 bez realitky sme predali. Dlhsie to trvalo, lebo oni sa vsade vopchaju, ale nesurilo nam to, tak sme pockali.

mona1992
25. sep 2022

@adriana522 môžem sa spýtať aj koľko to teda trvalo cca ? Aj nám volajú že chcú predať alebo že majú klientov na kúpu … 🙈 netvorí a som lebo už to mame skoro mesiac zverejnené a nemali sme tu ešte nikoho 😔 a pritom to má už dosť vel videní… či to ľudia nemajú v sebe že bez realitky to je nebezpečne alebo ja neviem … z celého okresu kde je 200 inzerátov sú len 2 bez realitky 🙈 ďakujem

adriana522
25. sep 2022

@mona1992 asi 3/4 roka. Tiez stale volali realitky, ano asi sa vela ludi na nich spolieha. Niektory aj volali ze uz maju konkretnych zaujemcov, ale som si vravela ze ked vedia kupujuci tych 3000e zaplatit realitke, preco by som ich nemohla mat ja. O byte sme vedeli povedat omnoho viac ako niekto cudzi a kupno predajna zmluva tiez nie je az taka veda. Nakoniec sa nasiel chalanisko. Niektory mozno ani nepozeraju inzeraty lebo cakaju na realitku. Skus medzi ludmi a znamymi hovorit ze predavas. Ale asi je pravda ze ked to das realitke, predas rychlejsie. Vela trpezlivosti, skus, uvidis.