Prenájom bytu a daňové priznanie

veronikaburt
24. jún 2022

Dobry den prajem, uvazujem nad prenajmom svojho bytu. Prosim Vas, aku ciastku mozem z prenajmu zarobit, aby som nemusela platit dan?
Ak by som prenajala byt napr. za 400eur, aka by bola velka dan?
A este jedna otazka - Som na rodicovskej, danove priznanie mi robi a vzdy robil zamestnavatel. Ak by som na rodicovskej prenajimala byt, musim si danove priznanie buduci rok robit sama?
Dakujem krasne za odpoved! Veronika

marseillefan
24. jún 2022

Prosim Vas, aku ciastku mozem z prenajmu zarobit, aby som nemusela platit dan?
- Oslobodené od dane sú prijmy do 500 eur. POZOR! Príjmy, nie zisk. Takže to ti veľmi nepomôže ak budeš byt prenajímať celý rok...

Ak by som prenajala byt napr. za 400eur, aka by bola velka dan?
- To závisí od toho, či si dáš do nákladov náklady na energie. Tie ti zisk z prenájmu znížia. Daň je potom 19 percent zo zisku.

A este jedna otazka - Som na rodicovskej, danove priznanie mi robi a vzdy robil zamestnavatel. Ak by som na rodicovskej prenajimala byt, musim si danove priznanie buduci rok robit sama?
- Ak budeš prenajímať byt, tak si musíš dávať priznanie sama aj keď nebudeš na rodičovskej. Prenájom ti mzdová účtovníčka riešiť nebude.

veronikaburt
autor
24. jún 2022

@marseillefan Dakujem krasne za rychlu odpoved, velmi si to cenim 🙂
Mozem sa este spytat - tie naklady na energie mozem zdokladovat aj vypismi z bankoveho uctu?
A mohla by som dat urobit zamestnavatelovi danove, kde si len budem narokovat bonus na dieta a tieto prijmy z prenajmu potom podam ja sama zvlast? Ci budem si musiet vsetko dat robit spolu? Dakujem 🙂

zuzanka.zuzu
24. jún 2022

@veronikaburt
nie, podstatné sú reálne faktúry a vyúčtovania so ZSE, so správcom a pod., nikoho prevody na účte nezaujímajú
celé sama, však to nie je veda, zvládajú aj iní, dáš aj ty

veronikaburt
autor
24. jún 2022

@zuzanka.zuzu Ahoj Zuzka, dakujem 🙂 Cize ked mi kazdy rok pride faktura s vypocrom mesacnych platieb, to mozem pouzit? 🙂 Dakujem!

zuzanka.zuzu
24. jún 2022

@veronikaburt jasne, aj úroky z hypotéky, faktúru za novú kuch.linku, vstavanú skriňu, podlahy, pozisťuj si...

patka06
24. jún 2022

@veronikaburt tu nájdeš všetky presné a aktuálne informácie:
https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/zivotn...

anos18
24. jún 2022

@veronikaburt zamestnávateľ ti nemôže robiť ročné zúčtovanie dane,ak budeš zdaňovať aj prenájom. Budeš si musieť podať sama daňové priznanie typ B, kde uvedieš príjmy zo zamestnania i z prenájmu

zuzanaete
24. jún 2022

@zuzanka.zuzu Uroky z hypo? Je vacsi predpoklad, ze byt nebude vkladat ako obchodny majetok.

pbra40
24. jún 2022

Odporucam sa naozaj ohladom tejto temy poradit s uctovnickou. Lebo pochybujem ze to budes mat ako obchodny majetok vedene.
Od toho, ako to mas vedene, su definovane naklady, ktore si mozes uplatnit.
Potom je tam i ina vec, ci je nehnutelnost len tvoja, pripadne to mate s muzom, tam sa to da rozdelit a uplatnit si kazdy 500eur... ako pisem, velmi vela veci tam je, plus tvoja rodicovska, takze treba si zaplatit termin u uctovnicky a priamo ti povie, ktore blocky mas uz teraz odkladat do dalsieho zuctovania dane