Preukaz ZŤP - na aké výhody mám nárok?

romy258
18. júl 2021

Ahojte,

Nedavno mi bol uznany status ZTP a vydany preukaz (bez sprievodcu). Na nete sa pise o zlavach z cestovneho, zo vstupneho na rozne atrakcie, danovych ulavach a odpusteni koncesionarskych poplatkov. Vedeli by ste sa niekto prosim podelit o nejake menej zname vyhody?

Vopred dakujem a pokojny vecer zelam 🙂

ghostsgirl
18. júl 2021

@romy258 napriklad na dovolenkach v zahranici niektore vstupy uplne zadarmo este aj pre sprevadzajucu osobu ( pritom nemusis mat so sprievodcom), napr. v Rime a Parizi takmer vsetky vstupy zadarmo

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
staronova
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sara07
18. júl 2021

reálne si treba zistit priamo aké zlavy každé mesto to má inak
máš nejaku zlavu nie moc na muzea, akcie, cestovne
smeti to len kde tu je odpustené
dan z nehnutelnosti musela by si byt majitel
ako uprimne je to malička pomoc na sk vzhladom k tomu že ak máš len invalidny kvapka

martinkatinka
18. júl 2021

Aj na RTVS poplatok mas zlavu - respektive po dolozeni ho mas odpusteny.

totatimeka
18. júl 2021

@dominika1988 to že má zťp neznamená že má nárok aj na parkovací preukaz. Ten je pre tých ktorí sú odkázaní na individuálnu prepravu a takisto na diaľničnú známku má nárok ten čo má parkovací preukaz, nie všetci čo majú zťp. Ale napadlo mi pre autorku @romy258 že je aj nejaká zľava z PZP len a sauto musí byť na teba napísané.
Za smeti napríklad u nás nemam zľavu iba daň za psa a daň za pozemok myslím.

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
snazilka_bio_mamka
19. júl 2021

@dominika1988 parkovaci preukaz sa posudzuje tak isto, nevznika narok len "TAK". Ak splna naň podla prílohy r. 18 k zák. 447/2008 tak sa moze vyhotovit, no nema to absolutne nič spoločne s pohonnými hmotami ani kupou auta. Ak je dotycny odkazany na individualnu prepravu, taktiez sa mu moze vyhotovit parkovaci preukaz, avšak k tomu aby dostal na prevadzku osbneho motoroveho vozidla musí pri soc. šetrení preukazať pravidelné aktivity, napr. škola, praca, brigada, kružok, šporotove aktivity atd. Ak je odkzany na individualnu prepravu, moze si zažiadaťo auto, ale k tomu taktiez potrebuje pravidelne cinnosti a tam nestaci to, ze ide niekam 1x za tyzden, potrebuje min.3x aktivity ako napr. škola a práca. Ani na jedno nevznika narok, ak nie je odkzany na individualnu prepravu.

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
snazilka_bio_mamka
19. júl 2021

@dominika1988 ja som jej zas napisala ako to je, kedze tu pracujem 🙂 nikto na teba neutocil.

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
snazilka_bio_mamka
19. júl 2021

@dominika1988 ved jasne, ja som len napisala teda ako to riesime my, ale popravde, kupa auta je velmi ojedinela bohuzial... niekedy este aj ked clovek ma aktivity, tak to auto nedostanu, čo je dost smutne a hlavne to nijak nevieme ovplyvnit :(

kvetinka75
19. júl 2021

oslobodenie od koncesionárskych poplatkov, ak máš auto, myslím, že máš nárok na bezplatnú ročnú diaľničnú známku. A pri kúpe vstupeniek si treba vždy pozrieť cenník. Sú tam zľavy pre ZŤP. A treba sa informovať po úradoch, pretože každé mesto, obec to má inak

snazilka_bio_mamka
19. júl 2021

@kvetinka75 ja som napr. videla teraz, že aj na štrande je zľava, ale treba vždy preveriť ci je

totatimeka
19. júl 2021

Aj na niektorých parkoviskach býva zľava. Naposledy sme v Bojniciach platili menej. Niekedy to nemajú označené, treba sa spýtať 😉

kvetinka75
19. júl 2021

@snazilka_bio_mamka skoro všade sú zľavy, Veď vždy sa pri kúpe vstupenky treba spýtať. Kde sú zľavy, tak sú uvedené aj v cenníku

romy258
autor
20. júl 2021

Dakujem za vsetky odpovede 🙂 Budem sa teda bez hanby pytat vsade, kde pojdem :D

Mam preukaz bez sprievodcu a na parkovaci narok nemam. Ale napr. ja som az teraz zistila, ze ZTP - ak zaroven pracuju - platia nizsie odvody. To potesi.

@ghostsgirl To fakt ten preukaz beru aj vo FR a IT? Lebo raz s nim byvaly partner mal problem dokonca i v Cesku 😅

ghostsgirl
20. júl 2021

@romy258 ano fakt, otestovane pred tyzdnom v Parizi a pred rokom v Rime (zadarmo som mala vstup ja aj manzel v Louvre, Versailles, Coloseum, Forum Romanum, Vatikanske muzea, Anjelsky hrad). Okrem vstupov zadarmo dokonca nemusis ani cakat v radoch, okamzite ta beru dovnutra. Podotykam, ze mam hendikep, ktory nie je viditelny a nikto s tym nemal problem, aj ked na to niekedy cudne pozeraju, staci ukazat tu anglicku vetu zozadu preukazu a ta to zachrani :D

romy258
autor
21. júl 2021

parada, dakujem Ti 🙂

sara07
21. júl 2021

@ghostsgirl a ty máš ako nejak iny alebo v pase písany lebo v čechách s červenym pruhom sk čo teda vedeli čo tam je napisané nechceli zobrat

ghostsgirl
21. júl 2021

@sara07 nemam s cervenym pruhom ani v pase zapisane

sara07
22. júl 2021

@ghostsgirl čiže stačí ukazat zadnu stranu kde je napísaná táto veta
card of person with disabilities
a to ako fakt stačí ?

ghostsgirl
22. júl 2021

@sara07 ano

romy258
autor
26. júl 2021

Asi to fakt zalezi, na akych ludi clovek narazi. Treba skusat.

ria_s
12. feb 2022

@romy258 Prosím vás preukaz sa dá vybaviť aj keď osoba nema uznaný invalidný/polovičný invalidný dôchodok? ďakujem

ghostsgirl
12. feb 2022

@ria_s ano