Prídem o náhradné výživné, keď prekročím výšku minima?

lola31774
9. sep 2011

mam maly problem,som na materskej dovolenke a schvalili my nahradne vyzivne na dceru ktora ma 11rokov,moj byvali vobec neplati,problem je v tom ze ked sa zamestnam,tak prekrocim tu ciastku ktora je stanovena ,pretoze oni posudzuju aj prijem mojho terajsieho partnera,teraz neviem ci mi zrusia nahradne vyzivne,ale je to dost krute,ked biologicky otec sa nestara a len prteo ze mam sikovneho partnera ktory sa stara o moju dceru nielen finacne,tak on prideme a buvaly si bude pokojne zit a neplatit, viete my niekdo poradit ako to vlastne je? dakujem

titkovamiriam
9. sep 2011

ja som pracujuca a poberam nahradne vyžívne takže sa neboj 🙂 ,u mna vobec neposudzovali nikoho prijem urcite to mas davku nahradné vyžívne,nie niečo socialne

15natalinka18
26. nov 2012

prosim vas poradte aku stanovenu vyšku nesmie matka prekročit aby mi to nahradne vyživne nevzali? som sama on neplati plnu vyšku vyživneho ........a vyratava sa to polročne alebo daky mesačny priemer ?

theren
12. dec 2012

Nárok na náhradné výživné vzniká, ak nepresahuje príjem domácnosti za posledných 6 mesiacov 2,2 násobok životného. Posudzujú sa všetky osoby v domácnosti. Treba je k tomu priložiť príjem matky, prípadne nového manžela. Ja som si žiadala o náhradné až keď som sa druhýkrát vydala a už posudzovali aj príjem manžela a minimum na nás dvoch a deti v spoločnej domácnosti. Neráta sa však do toho jeho vyživovacia povinnosť na 2 deti z prvého manželstva - čím nás tento zákon ukrátil o nárok na náhradné výživné. Podmienka musí byť, že dieťa musí navštevovať pravidelne školu a zdokladovať to, treba dať potvrdenie o začatí exekúcie. Ešte na úrade povedali keď mi to zamietli, že skúste si to rátať každý mesiac, lebo manžel má raz menej-raz viac na páske a že keď mi to bude vychádzať do toho 2,2 násobku ŽM, tak mám prísť. Lebo len o pár eur sa to prešvihlo a prišla som tým o 66,38. A keď si Lola nájdeš prácu, už sa to na to nebude vzťahovať. Posudzuje sa to v čase vybavovania. Ak sa to ukončí, že začne platiť, a budeš nútená znova žiadať o náhradné, bude sa to posudzovať nanovo.