Príspevok na starostlivosť o dieťa. Mám naň nárok?

katyzo
17. aug 2011

Prosim radu:pracujem 4 hodiny denne, maly ma 19 mesiacov a nechodi do jasiel, stara sa mi o neho moja mama. Vraj mam narok k rodicovskemu prispevku dostavat prispevok o starostlivost o dieta. Vie mi niekto poradit v akej vyske?

mandarinkaa
16. apr 2013

@gapa dakujem, skusim jej napisat

veronique_1
25. jún 2013

@gapa Prosim Ta, ako sa ziada o ten prispevok na starostlivost o dieta? Som na materskej. Syncek ma 3 tyzdne a dcera 2roky a 9 mesiacov. Mam vraj narok na 41eur mesacne od maja, dokial bude mat maly 6 tyzdnov.

veronique_1
25. jún 2013

@gapa Uz som to nasla. Predpokladam, ze staci vyplnit PDF z tejto stranky a odovzdat na UP.
http://www.upsvar.sk/pd/urad-prace-socialnych-v...

gapa
25. jún 2013

@veronique_1
predpokladám áno, snád sú aktuálne

mandarinkaa
26. jún 2013

@veronique_1 toto tlaciovo nie je dobre. toto tlacivo je, ak to starsie dieta chodi do skolky, rpeto tam je hore ten znak Europskeho soc.fondu... to tlacivo ktore treba vyplnit je skoro rovnake, len tam neni ten znak. Mne dali 2 tie tlaciva(dve rozne), lebo 2 mesiace som mala narok na tych 41 eur a mesiac na 230 eur, lebo maly zacal chodit do skolky. ale vsak zbehni na socialku, tam ti ho daju a vypisane to mas za 5 minut.

veronique_1
26. jún 2013

@mandarinkaa Dakujem za info.

biancarv
13. aug 2013

ahojte, prosím vás o radu. V novembri bude mať maličký jeden rok a pravdepodobne sa v novembri vrátim do roboty, keď nie v novembri tak najneskôr vo februári. Ako to je s tým príspevkom, mne ostane s deťmi môj otec. Ak som to dobre pochopila nemôžem mať aj rodičovský aj tento príspevok, ktorý by bol v prípade starého rodiča nejakých 41 eur? ak je to tak, tak potom je to dobrá blbosť, no kto by chcel radšej poberať len 41 eur, keď rodičovský je 200 eur???

nanuskal
1. dec 2014

Ahojte žienky, viete mi niektorá poradiť, či mám nárok na starostlivosť o dieťa do 3rokov, keď som na materskej so štvormesačnou dcérou a 2 ročného idem dať do jasličiek? ďakujem

mahulenka87
8. jan 2015

môžete mi prosím poradiť???
Syn má 18m a už chodím do práce. Poberám RD. Malého stráži tato. Ten však už tiež pôjde do práce... Ak by som dala malého do súkromných jasiel cca 300€, do akej výšky dostanem príspevok?
Alebo uvažujem, že ho dám strážiť jednej pani, čo robí opatrovateľku-pestúnku. Tam by som tiež dostala príspevok?
A ak som správne pochopila, keď dostanem príspevok stratím RD?
Ďakujem

david93
8. jan 2015

príspevok na starostlivosť je vo výške reálnych výdavkov, najviac 230 Eur za mesiac ak ho dáš do jasličiek

stjuly
19. sep 2015

Ahojte viete mi prosim poradit ci je narok na prispevok ak pocas RD nastupim k tomu istemu (pripadne inemu) zamestavatelovi iba na dohodu? RD mi trva do 5/2017. Ak dovtedy nastupim aj na dalsiu MD z coho sa rataju davky ked medzitym budem pracovat na dohodu a PP z pred prvej md stale trva?
Vrela vdaka @gapa @zalka za info ak sa da..
Chcela by som docielit stavu ze maly chodi do statnych jasiel, ja pracujem na dohodu al.1/2uvazok a dalsia MD bude z max.VZ (ako prva md). Je to vobec mozne?

zalka
19. sep 2015

@stjuly všetko sa dá, ale nesmieš pracovať na tú istú zmluvu resp. na upravenú, musí ísť o novú zmluvu
a musí ísť o úväzok a nie o dohodu ... a príspevok na starostlivosť môže i partner požiadať ak by si sa zamestnala len na dohodu

gapa
19. sep 2015

@stjuly
Čo som pozerala teraz zákony, vid nižšie, tak aj ked pracuješ na dohodu (ak nie si s tých výnimiek študentov a dôchodcov a pracujúcich po dlhodobej evidencii na UP, tak môžeš poberať príspevok na starostl. o dieťa.
Ale druhá vec je tá, že ak chodí do štátnej škôlky, nie je to pre teba výhodné, lebo iste neplatíš ani tých 203eur na mesiac, čo je výška rodič.príspevku. A prísp. na starost. o dieťa sa vypláca vo výške uhradených výdajom, t.č. max. 230eur mesačne. Prísp. na starost. o dieťa je výhodný, ak platíš mesačne viac ako je výška rodič.príspevku.
--------------------
Zákon o príspevku na starostlivosť o dieťa
§ 4 Podmienky nároku na príspevok
(1) Oprávnená osoba má nárok na príspevok, ak
a) vykonáva zárobkovú činnosť, študuje dennou formou na strednej škole alebo na vysokej škole,
b) sa poskytuje starostlivosť dieťaťu poskytovateľom na území Slovenskej republiky,
c) má trvalý pobyt6)
alebo prechodný pobyt6) na území Slovenskej republiky a
d) dieťa má trvalý pobyt6) alebo prechodný pobyt6) na území Slovenskej republiky.
(2) Zárobková činnosť na účely tohto zákona je činnosť oprávnenej osoby, ktorá
a) je z tejto činnosti povinne dôchodkovo poistená ako zamestnanec podľa osobitného predpisu7)
alebo ako samostatne zárobkovo činná osoba podľa osobitného predpisu,8)
b) z tejto činnosti podlieha výsluhovému zabezpečeniu podľa osobitného predpisu,9)
alebo
c) z tejto činnosti podlieha dôchodkovému systému v cudzine.
(3) Za zárobkovú činnosť na účely tohto zákona sa povaţuje aj poberanie materského10)
alebo poberanie obdobnej dávky v cudzine najdlhšie do šiestich týţdňov odo dňa narodenia
ďalšieho dieťaťa.
...

8) § 15 ods. 1 písm. b) zákona č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov.
---------------

Zákon o sociálom poistení 461/2003

§ 15 Osobný rozsah dôchodkového poistenia
(1) Povinne dôchodkovo poistení sú
a) zamestnanec uvedený v § 4 ods. 1 a 2,
b) sam...

§ 4 Zamestnanec
(1) Zamestnanec na účely nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti je, ak tento zákon neustanovuje inak, fyzická osoba v právnom vzťahu, ktorý jej zakladá právo na pravidelný mesačný príjem podľa § 3 ods. 1 písm. a) a ods. 2 a 3, okrem
a) fyzickej osoby v právnom vzťahu na základe dohody o brigádnickej práci študentov,
b) fyzickej osoby v právnom vzťahu na základe dohody o vykonaní práce alebo dohody o pracovnej činnosti, ak je poberateľom
1. starobného dôchodku,
2. invalidného dôchodku,
3. výsluhového dôchodku podľa osobitného predpisu2) a dovŕšila dôchodkový vek,
4. invalidného výsluhového dôchodku podľa osobitného predpisu2),
c) žiaka strednej školy a študenta vysokej školy pri praktickom vyučovaní v období odbornej (výrobnej) praxe a
d) fyzickej osoby v pracovnom pomere alebo štátnozamestnaneckom pomere, ak
1. bola pred vznikom pracovného pomeru alebo štátnozamestnaneckého pomeru dlhodobo nezamestnaný občan7a) a dôvodom vyradenia z evidencie uchádzačov o zamestnanie bol vznik tohto pracovného pomeru alebo štátnozamestnaneckého pomeru; ak k tomu istému dňu vzniklo viac pracovných pomerov alebo štátnozamestnaneckých pomerov, za pracovný pomer alebo štátnozamestnanecký pomer, ktorý bol dôvodom vyradenia z evidencie uchádzačov o zamestnanie, sa považuje ten pracovný pomer alebo štátnozamestnanecký pomer, na základe ktorého bola podaná prihláška do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia ako prvá,
2. suma jej mesačného príjmu podľa § 3 ods. 1 písm. a) a ods. 2 a 3 z tohto pracovného pomeru alebo štátnozamestnaneckého pomeru nie je vyššia ako 67 % priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky zistenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky (ďalej len „štatistický úrad“) za rok, ktorý 2 roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol pracovný pomer alebo štátnozamestnanecký pomer,
3. jej nevzniklo povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti podľa § 20 ods. 4 písm. a),
4. voči jej zamestnávateľovi Sociálna poisťovňa neeviduje ku dňu vzniku tohto pracovného pomeru alebo štátnozamestnaneckého pomeru pohľadávku na poistnom na sociálne poistenie a príspevkoch na starobné dôchodkové sporenie, ktorú možno predpísať a ktorá je splatná k poslednému dňu kalendárneho mesiaca, ktorý 2 mesiace predchádza kalendárnemu mesiacu, v ktorom vnikol tento pracovný pomer alebo štátnozamestnanecký pomer,
5. jej zamestnávateľ neznížil počet zamestnancov z dôvodu prijatia tejto fyzickej osoby a
6. odo dňa vzniku tohto pracovného pomeru alebo štátnozamestnaneckého pomeru neuplynulo viac ako 12 kalendárnych mesiacov.

(2) Zamestnanec na účely dôchodkového poistenia je aj fyzická osoba v právnom vzťahu, ktorý jej zakladá právo na nepravidelný príjem podľa § 3 ods. 1 písm. a) a ods. 2 a 3, okrem fyzickej osoby v právnom vzťahu na základe ňou určenej dohody o brigádnickej práci študentov podľa § 227a, ak priemerný mesačný príjem podľa § 3 ods. 1 písm. a) a ods. 2 a 3 z tejto dohody nepresiahne sumu podľa odseku 5, žiaka strednej školy a študenta vysokej školy pri praktickom vyučovaní v období odbornej (výrobnej) praxe. Zamestnancom na účely dôchodkového poistenia je aj
a) fyzická osoba v právnom vzťahu na základe dohody o brigádnickej práci študentov, ktorý jej zakladá právo na pravidelný mesačný príjem podľa § 3 ods. 1 písm. a) a ods. 2 a 3, okrem fyzickej osoby v právnom vzťahu na základe ňou určenej dohody o brigádnickej práci študentov podľa § 227a, ak mesačný príjem podľa § 3 ods. 1 písm. a) a ods. 2 a 3 z tejto dohody nepresiahne sumu podľa odseku 5,
b) fyzická osoba v právnom vzťahu na základe dohody o vykonaní práce alebo dohody o pracovnej činnosti, ktorý jej zakladá právo na pravidelný mesačný príjem podľa § 3 ods. 1 písm. a) a ods. 2 a 3, ak je poberateľom
1. starobného dôchodku,
2. invalidného dôchodku,
3. výsluhového dôchodku podľa osobitného predpisu2) a dovŕšila dôchodkový vek,
4. invalidného výsluhového dôchodku podľa osobitného predpisu2) a
c) fyzická osoba, ktorá bola fyzickou osobou uvedenou v § 4 ods. 1 písm. d), ktorej vzniklo povinné dôchodkové poistenie podľa § 20 ods. 5.

zalka
19. sep 2015

@gapa kamoška mala problém s tým, nechceli jej príznať príspevok na staroslivosť pri dohode, tak riešila to PP na čiastočný úväzok ... preto som tak napísala ... 🙂

gapa
20. sep 2015

@zalka oni proste nevedia reagovať na zmeny zákonov. Od tuším 2013 už z dohody vzniká dôch.poistenie, no to bežne úradník na UPSVaR nemusí ovládať a tiež napr. tie výnimky, napr. u dlhodobých uchádzačov o zamestnanie, ale predpokladám majú možnosť si to zistiť v soc.poistovni (sa mi zdá, že majú dokonca k tomu prístup, no nie som si istá).

zalka
20. sep 2015

@gapa prístup do SP majú to viem určite ... ale ved do prdele na výplatnej páske vidia ak si dožiadajú, že sú tam odvody platené ... no proste bol to problém kt. sa vyriešil takto 🙂

stjuly
21. sep 2015

Dakujem vam obom @zalka @galka
To je vlastne pravda ze statne jasle tolko nestoja (190 bez stravy) no aj tak uzitocna info bo stale neni iste ze ho tam nakoniec aj vezmu..
Inak ak by to niekomu pomohlo (mne to jasne nebolo vzhladom na prispevok..) v tych jasliach mali podmienku aby matka pracovala no je im jedno v akom vztahu je voci zamestnavatelovi, ci dohoda, uvazok alebo TP

nany28
29. jan 2016

@gapa ahoj prosim ta nevies mi poradit. Som na materskej s mladsim synom. Starsi bude mat v aprily tri roky a pojde do skolky od febr. Ak by poziadal pracujuci manzel o prispevok na skolku preslo by to? U mna nie kedze som na md. Dik za odpoved

evittam
29. jan 2016

@nany28 Ahoj, viem, že si sa nepýtala mňa, ale ak sa nenahneváš odpoviem ti - nie nemáte na to nárok, ako nemôže manžel poberať RP na staršie dieťa keď ty poberáš MD, tak taktiež nemáte nárok na ten príspevok - bohužiaľ.

nany28
29. jan 2016

@evitta dakujem za odpoved, tajne som dufala ze by to mohlo prejst

gapa
29. jan 2016

@nany28 ale tých pár mesiacov (cca 3) si poberala príspevok na starostlivost o staršieho, áno? (za mesiac, kedy si už nepoberala rodič.príspevok do mesiac,kedy mladší dvrši 8týž. veku)

nany28
29. jan 2016

@gapa ano tych 41e