Rodný list a prihlásenie trvalého pobytu

nefriti
29. nov 2016

Ahojte kočky,

viete mi poradiť? S priateľom sme sa nestihli zobrať. Budem rodiť na Antolskej v Bratislave. Ako slobodná matka by som mala rodný list vybavovať ja? Mohol by ho vybaviť priateľ s mojím splnomocnením a mojím OP? + do 3 dní treba vybaviť trvalý pobyt. Keďže nie sme zobratí, dieťa dostane trvalý pobyt po mne. Dá sa to vybaviť aj v Bratislave? Alebo je nutné, aby sa šlo do miesta bydliska? Môže to za mňa vybaviť priateľ?

Ďakujem moc, neviem sa k týmto informáciám dopracovať nikde. Všade sa píše, že matka. Ale ako matka, keď matka leží v nemocnici???

timea7
29. nov 2016

@stella14 to je v poriadku, je to čiste vec tvoja a tvojho partnera, ja som zase toho názoru, že nemienim rodiť deti mužovi, ktorému nestojím za to, aby si ma zobral za ženu.

majusqa77
29. nov 2016

@timea7 pises mi z duse ;))))

katriona1
29. nov 2016

@timea7 tak o tomto jsem ještě neslyšela, mně osobně by bylo trapné nosit jméno muže, ale nebýt jeho manželka, ani by mě něco takového nenapadlo, ale tak to cítím já, ona pro to má určitě svoje důvody 🙂
jinak souhlasím se zakladatelkou, dokud nebude svatba tak at má dítě příjmení po ní, změnit to jde bez problému kdykoliv, ale když dá příjmení po otci tak bez jeho souhlasu ho změnit nemůže, aspon to bude pro tatínka montivace k té svatbě 🙂

katka253111
29. nov 2016

@nefriti ahoj, aj my sme boli obaja na matrike asi v 8mesiaci tehotenstva...len s obcianskymi... dohodli sme aa na menach a na tom ze maly bude mat priezvisko po mne 🙂 a tak aj ma... boli sme zasnubeni, ale nakoniec maly ma uz 2roky prec a svadba stale nebola... 😊 tak som aj rada ze ma priezvisko po mne... ;) aj ked zijeme spolu 🙂 trvaly pobyt ma maly tiez moj 🙂 a ja mam svoj povodny, aj ked tam nebyvam uz u maminy

stella14
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lalia87
29. nov 2016

@nefriti my sme to boli tiez vybavit uz teraz. Na matrike sa podpisalo tlacivo o otcovstve, pytali sa po kom sa bude mala volat,bude sa po mne a bolo. Potrebovali sme len obcianske.preuk. Mala ked sa narodi,tak polovicka este bude musiet ist na matriku.

katriona1
29. nov 2016

@stella14 když vám to tak vyhovuje je to v pořádku, mně by prostě vadilo přesně toto, muset někomu vysvětlovat proč mám přítelovi příjmení, ale nejsme manželé, protože většina lidí to asi nepochopí 🙂

stella14
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nefriti
autor
29. nov 2016

@katka253111 hmmm situacia presne ako u mna 🙂 a nevies, co budes potrebovat, ked sa vezmete, aby si zmenila meno malemu?

timea7
29. nov 2016

@stella14 veď mi to nemusíme chápať, je to vec vás dvoch, ani sa tu nemusíš obhajovať, iba by sme to robili inak, je na každej z nás, ako to cíti a ako si to zariadi.

katka253111
30. nov 2016

@nefriti xixi...skor ci sa vezmeme 🙂 lebo uz 2roky po porode a stale nic...ale v podstate nenahlim sa...maly savola po mne, takze zalezi na chlapovi ci chce aby sa volal po nom ☺ to sa potom asi a matrike treba popytat ako to je...ale podla mna mozno sobasny list, obcianske a par eur...? ☺ neviem