Roky nežijem s manželom a som tehotná s priateľom. Ako to bude s otcovstvom?

nikolka_st
14. feb 2022

Baby poraďte mi ktorá sa stym stretla 🙂
Mám manžela ale už roky roky nežijem snim ani v kontaktné nie sme ale návod na rozvod máme podaný ale ja už mám priateľa asi 2 rok s čakám babetko viete mi niektorá poradiť že ako to je na matrike po narodení dieťaťa kvôli otcovstvu?

21oktober
14. feb 2022

@nikolka_st kedy ste podali návrh na rozvod ?

modry1985
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
petricka22
14. feb 2022

Ak sa dieta narodi do 300 dni od rozvodu, v rodnom liste je otec dietata tvoj byvaly manzel. Jedina cesta je znova sa vydat, alebo potom sudne riesit otcovstvo.

gabika128
14. feb 2022

Myslím že bývaly sa musí vzdať otcovstva a terajší zase prihlásiť o otcovstvo. Alebo ak stíhate do pôrodu aj rozvod aj svadbu 🙃

pribinak
14. feb 2022

@nikolka_st volaj na príslušný súd a urguj si to, že si tehotná

roni93
14. feb 2022

@nikolka_st môj partner sa rozviedol a cca za mesiac už bol vedený v systéme na úrade ako rozvedený a následne sme vyplnili papiere o otcovstve a hotovo.

zmrzlinka2021
14. feb 2022

@nikolka_st no rychlo sa rozviest a vziat si priatela a mas problem vyrieseny

mondolina
14. feb 2022

@roni93
toto je trochu iný prípad...🤦‍♀️

jankalukasova
14. feb 2022

Do pôrodu sa potrebuješ rozviesť a následne vydať. Dieťa narodené do manželstva a do 300 dní po rozvode má automaticky v r.l. ex/manžela

moonlight1210
14. feb 2022

Ked mas v rodnom liste exmanzela, uz sa to da zmenit len sudnou cestou. Ze on sudne poziada o zrusenie otcovstva a tvoj priatel zas otcovstvo prizna.

Ak by sa ex nemal s rozvodom k cinu, vysvetli mu, ze bude musiet platit vyzivne (na to narok dieta ma) a nikto mu ho nevrati, ked ho sud konecne otcovstva zbavi.
Vyzivne totiz ide k tvojim rukam (ako matky), ale patri dietatu. Takze spat ho ziadat nemoze. Nema od koho.

Moze ale sud natahovat, dokonca s trochou stastia ziadat i striedavku, a ma na nu ako zapisany otec pravo.

Tak cim prv a s rozumom do rozvodu.

petricka22
14. feb 2022

@roni93 ale tu sa jedna o matku, ty si bola zrejme slobodna.

nikolka_st
autor
16. feb 2022

@21oktober rozvod mám 30.3.2022

nikolka_st
autor
16. feb 2022

@roni93 To je v poriadku ale mesiac dieťa už musí byt prihlásené niekde na nejaké priezvisko 30.3.2022 mám rozvod a termín porodu mám 7.6.2022

naobedbuduspagety
16. feb 2022

@nikolka_st riešila som podobné žiaľ som sa rozviesť nestihla a môj syn má teda v rodnom aj úmrtnom liste zapísaného ako otca manžela a nie priateľa. Pre teba by bolo najjednoduchšie rozviesť sa a následne sa vydať, vtedy sa automaticky otcom stáva priateľ. Pokiaľ sa po rozvode nevydáš automaticky sa otcom stane ex manžel keďže nestihne prejsť 300 dňová lehota. Potom to pôjde už len súdne, ex manžel podá návrh na zapretie otcovstva a priateľ otcovstvo prizná, my sme boli upozornení, že súd žiada aj Dňa testy. Až keď bude po súde bude dieťaťu vystavený nový rodný list s menom tvojho priateľa.
A aby som nezabudla, ak s manželom nie si v kontakte alebo nemáte dobré vzťahy mohol by byť problém pri preberaní rodného listu. Bude musieť totiž podpísať, že súhlasí s menom dieťaťa priamo na matrike.

nikolka_st
autor
16. feb 2022

@naobedbuduspagety už rozvod mám 30.3.2022 a na súde je zname moje tehotenstvo a môj manžel teda hneď ex zapiera otcovstvo kedze žijeme v iných krajinách skoro už

naobedbuduspagety
16. feb 2022

@nikolka_st nám bolo povedané, že nie je možné otcovstvo zaprieť v jednom konaní pri rozvode. Dieťa musí byť narodené aby mohol otcovstvo zaprieť. Skús si to ešte overiť. My sme si chceli podať návrh o zapretie dopredu aby to bolo čím skôr keďže nás urgoval synov zdravotný stav a povedali nám, že pokiaľ nebudeme rozvedení a dieťa narodené tak nám to zastavia a budeme musieť čakať.

nikolka_st
autor
16. feb 2022

@naobedbuduspagety Tak mne tak dnes poveda Advokat tak neviem … ale ved hádam keď už v marci je rozvod a jún je ešte trošku ďalej tak niečo sa môže vyriešiť

naobedbuduspagety
16. feb 2022

@nikolka_st skús si to pre istotu ešte overiť, my sme sa radili aj s právnikmi aj na upsvare. Aj teraz sme dodatočne chceli riešiť toto otcovstvo, ale žiaľ stopli nás keďže syn zomrel a nie je komu robiť DNA testy. Už to nevyriešime. Zapísaný zostane manžel

jankalukasova
16. feb 2022

@nikolka_st zaprieť otcovstvo nepomôže. Proste ak sa nevydáš do pôrodu, tak zapísaný v RL bude ex. Aj keby si žila na inej planéte.

zmrzlinka2021
16. feb 2022

@nikolka_st však rozvod mas v marci a v aprili uz mozes byt vydata zena.
Kde je problem?

modry1985
16. feb 2022

@nikolka_st ty nemáš rozvod 30.3 ale len pojednávanie , ktoré sa ešte nemusí konať....na RL bude uvedený jednoducho tvoj EX zmier sa s tým...daň za neskoré zobudenie sa

21oktober
16. feb 2022

@nikolka_st ak bude pojednávanie 30.3.2022 , tak ťa rozvedú . Do 30 dní sú povinní vyhotoviť rozsudok a potom je nejaká doba na správoplatnenie. Priamo na pojednávaní sa vzdaj odvolania, nech tak urobí aj manžel , veľmi sa to urýchli. A potom je potrebné sa vydať , hoc aj o dvoch svedkoch .