Smrť rodiča. Ako postupovať a čo s výživným?

rohypnol1
26. nov 2013

Poprosím Vás o radu - v sobotu mi zomrela sestra, ktorá bola rozvedená a má dve deti - 17 a 18 ročné. Otec platí výživné súdnym rozhodnutím a deti boli zverene matke. Obe navštevuju strednu skolu. Deti budu byvat u mna, avsak papierovo bude ich zakonnym zastupcom otec, ktory bude poberat pridavky a tak podobne, kvoli jednoduchosti. Kedze v tejto situacii si pravnika nemozeme dovolit ☹, prosim Vas o radu: co treba spravit ako prve? Treba podat ziadost na sud o zverenie do starostlivosti otca, alebo je to automaticke? Ako je to s vyzivnym, kedze mu to uctaren buduci mesiac strhne a pride to na sestrin zablokovany ucet? Treba podat niekde ziadost o zrusenie vyzivneho? Neviem sa na internete dopatrat informacii a este sme nestihli chodit po vsetkych uradoch, je toho strasne vela :( Dakujem 😢

kadri
26. nov 2013

@rohypnol1 ☹ skus sa opytat dievcat, co maju skusenosti s nahradnou starostlivostou, vedia ako to chodi so sudmi a socialkou atd.

https://www.modrykonik.sk/forum/adopcia-a-nahradna-rodina/prisli-k-nam-nahradne-rodicovstvo/

rohypnol1
autor
26. nov 2013

Dakujem pekne za radu.

jajus28
26. nov 2013

Kedze je uz jedna dospela riesila by som to tak, aby jej ,mladsia sestra bola zverena do starostlivosti a zacala by poberat na svoje meno pridavky, vyzivne a aj sirotske
@rohypnol1

luba28
29. nov 2013

ano,suhlasim s jajus28,...ja som mala takyto problem.nam zomrela mamka ked som ja mala 18 a sestra 12,...otec sa o nas nezaujimal,nasi boli rozvedeni,....isla som vtedy na socialku a oni mi radili,ze co a ako dalej,...chod tam aj s tou starsou a oni vsetko doriesia a poradia,ze ako dalej,...

kaktusik007
13. dec 2013

@rohypnol1 ano, suhlasim s dievcatami nado mnou, treba ist na socialku za kuratorkami, ony tam poradia...