Som rozvedená, sama s dcérkou. Mám nárok na nejakú dávku?

jajka2207
25. mar 2012

Ahojte! Chcem sa opytat, ci mi neviete poradit : som po rodicovskej dovolenke, uz druhy mesiac som registrovana na urade prace,som rozvedena a sama s dcerou. Chcela by som vediet, ci nemam narok na nejaku davku. Viete ako to funguje?
Vopred dakujem za rady.

liz_lemon
25. mar 2012

mozno mas narok na prispevky v hmotnej nudzi, pozri si toto
http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmo...

kaby
25. mar 2012

@jajka2207 to zalezi od mnohych okolností a síce ci zijes uplne sama, ci mas vlastne byvanie, kolko dostavas vyzivne od partnera, ako dlho si rozvedena (s tym suvisi vyzivne na rozvedenu manzelku..) a od toho sa odvíja ci mas alebo nemas narok na davky v hmotnej nudzi... Takze jednoznacne sa neda odpovedat na tvoj prispevok, je prilis vseobecny... 🙂

lenka311
25. mar 2012

@jajka2207 Životné minimum na Teba i malú je 186EUR. Ak presahuješ túto sumu tak nie.
Je tam zarátané aj bývanie. A počítajú sa do Tvojho príjmu aj alimenty /aj keby Ti ich zrovna neplatil../ a aj rodinné prídavky - tých 22EUR.
Ak žiješ s rodičmi v spoločnej domácnosti, tak nemáš nárok na nič. ☹

bodka13
25. mar 2012

@lenka311 životné minimum pre @jajka2207 je 189,93+86,65= 276,58€ ...tu sú k tomu linky 😉 suma na dospelú osobu a dieťa sa spočítavajú 🙂
http://studentskefinancie.sk/stipendium/sumy-zi...
http://www.cas.sk/clanok/201396/vyssie-zivotne-...

lenka311
26. mar 2012

@bodka13 pýtala som sa na to v roku 2010, možno mi tá pani povedala zle alebo to išlo hore, ale je to zaujímavá informácia, lebo ja taký príjem mesačne nemám... 😉

bodka13
26. mar 2012

@lenka311 toto je najnovšia informácia 😉 životné mininum sa mení vždy k 1.júlu - teda toto,čo som dala link platí do konca júna 2012 🙂

den22
27. mar 2012

@bodka13
@lenka311
No ja som bola vcera na urade prace soc. veci a rodiny a povedali mi tam sice, ze taketo je zivotne minimu, ale, ze ak mam prijem nad 120 euro mesacne a to na mna a dve deti, tak nic nedostanem. Ze davka v hmotnej nudzi sa nedoplna do zivotneho minima. Musela by som mat mesacne prijem mensi ako 120 euro, aby sa vobec mojou situaciou zapodievali. Takto mi to bolo vcera povedane, bola som uplne zhrozena, ze traja ludia maju zit len zo 120 euro, ale ze vraj to tak je...

bodka13
27. mar 2012

@den22 😲 😲 😲 to vážne ?

den22
27. mar 2012

@bodka13 no vazne, tak mi to vcera povedali a to sa este na mna pozerali, ze co sa tak cudujem...

irriss
27. mar 2012

@den22 @bodka13

Stav nouze je kdyz Te opusti vsechno...maji jeste tu drzost jit k Tobe domu a zjistovat..a treba Ti reknou toto:
aaaaaaaaa ale vy mate mikrovlnnou troubu, tu aaaale nepotrebujete, zkuste ji PRODAT ...

Stav nouze je HLAD..

Jezis Kriste, radeji se nebudu rozepisovat, koukam, ze se nic za 20 let nezmenilo k lepsimu 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠

p.s. Kdyz jsem zustala s ditetem sama, samozivitelka, 900Kcs (materska) na mesic (Sunar 21,50 Kcs) tak mne nekdo z baraku udal, ze mam pekny kocarek - Hauck - mela jsem kamarada, ktery tyto kocarky pro Hauck opravoval a ze zlamanych mi slozil jeden pro meho syna...
Alimenty? Na ne cekam uz 22 let!!! 😠

Prisla socialka, sebrala mi VSE...a pak nastal "stav nouze" a tudiz prispevek..

Je mi lito, ze toto prozivas, a uz vubec nechapu, jak je mozne jeste toto dopustit.. 😢
Mam prisernej vztek

Melo to jedinou "vyhodu", HLAD..jedla jsem se synem michany Sunar v hrnecku...a zhubla jsem ..ted mi to nejde😉

nibiru
27. mar 2012

no myslim že ak si rozvedena tak ti povenia aby si si uplatnila vyzivne aj na seba aj na dieta proste zakon je taky ze ak su ine moznosti treba vyuzit tie az potom sa budu social.pracovnicky o neico zaujimat.ale ako pisu baby ak si u rodicou nic nedostanes ak s vyzivnym presahujes horeuvedenu sumu tiez nic nedostatnes.mam kamosku s 2detmi byva u rodicou a jedine co jejpriznali bola 1razova davka na osatenie,obuv 70€ davaju ju raz do roka (na kontrolu dojde socialka)

irriss
27. mar 2012

@nibiru
@den22
Je mozne i toto reseni:

ukazat a dokazat, ze platis rodicum za najem-pronajem bytu - spotrebu el. energie... 😉

Jinak je pravda, presne jak pise @nbiru Zakon predpoklada, ze rodice Vam vypomahaji a spoelcne tvorite "domacnost"..
vetsinou je rodinne vztahy nezajimaji, i kdyz se vi, ze nejsou dobre..pokud jsou ale opravdu "vyhrocene", je mozne ziskat prispevek..

U nas, kdyz zjistili, ze musim kazdy mesic platit pronajem, a nemam na moznost placeni elektrickeho proudu, tudiz nemuzu vyuzivat pracku, a prala jsem jen v ruce...po DLOUHEM cekani jsem dostala prispevek na elektriku 😉
Syn byl velmi nemocny, neustale prohlidky -dostala jsem i "tzv. jizdne MHD -dopravne do nemocnice"..ale vse strasne dlouho trva. 😒

jajka2207
autor
28. mar 2012

Dakujem Vam pekne dievcata, aj ked Vase prispevky niesu moc pozitivne pre rozvedene maminy bez prace ako som ja. ☹ Ale co uz. Musime sa nejako postarat same.

zalka
2. apr 2012

@jajka2207
Veru veru babenky, životné minimum je len nejaká suma, od ktorej sa odvíjajú rôzne iné dávky ale nedopláca sa do jeho výšky.

To zadávateľka:
koľko máš rokov? ak máš viac ako 25 rokov tak môžeš požiadať o dávku v hmotnej núdzi, ktorá bude vo výške 115,10 eur na teba a dieťa, + príspevok na zdravotnú starostlivosť 2 x 2 € takže dokopy 119,10 eur.
Ak vlastníš časť bytu, malinký podiel tak dávka v hmotnej núdzi sa ti zvýši o príspevok na bývanie teda o sumu 89,20 teda na výslednú sumu 208,30 eur.

Ak však mng. platí výživné napr. 50 eur na dieťa a 50 eur na teba .. tak z tej dávky 119,10 alebo 208,30 musíš odrátať výšku výživného. Takže v prvom prípade by ti ostalo 19,10 eur alebo 108,30 eur ako dávka v hmotnej núdzi.

Rodinný prídavok na dieťa sa neráta do príjmu, je to štátna sociálna dávka. Ale ak máš menej ako 25 rokov tak potom je to ozaj problém s dávkou v hmotnej núdzi.

Ešte som zabudla ak by dieťa bolo školopovinné a navštevovalo školu nemalo absencie tak je potom ešte príplatok vo výške 17,20 eur. Ale ty zrejme máš jedno dieťa vo veku troch rokov tak?

lalia2
20. aug 2013

ahojte žienky, chcem sa spýtať, či ako rozvedená matka na materskej dovolenke, poberám rodičovský príspevok a budem mať výživné na dieťa, budem mať nárok ešte na nejaké príspevky v prípade, že budem bývať sama? napr. príspevok na bývanie alebo niečo iné? v akom prípade vzniká vyživovacia povinnosť na manželku? môžem si ju uplatniť už teraz, keď poberám rodičovský príspevok? ďakujem

zalka
20. aug 2013

@lalia2 no výživné na rozvedeného manžela ti skôr súd prisúdi ... ak si na RD .. a nemáš iný príjem ako RP .. pretože sa staráš o dieťa a nemôžeš pracovať ... takže o výživné žiadaj teraz

lusiandela
28. jan 2014

Mne sa chce grcať s tohoto štátu...ani kuzelník nedokaže to čo slobodné matky
Ako tie vedia čarovať...aby vyžili,je to v riti a tam kde má byt socialka tam sa jej človek nedočká,tam je dieťa mrtve aj dva roky v izbe zavreté....strašnee!!!!

laila22
28. jan 2014

@zalka to je hrozne ako sa da vyzit z 119e, alebo z 208e, a odratat z toho este vyzivne na dieta??? to je sila... Ako z toho poplatit poplatky za elektrinu, plyn.. ved to sa ani docasne neda takto fungovat..☹

zalka
28. jan 2014

@laila22 hm... dávka v hmotnej núdzi je o prežití nie o žití ... :(

laila22
28. jan 2014

@zalka minule davali taku anketu a rozpravala tam nejaka pani zo socialky, bezdomovci, majitelia noclahární a ubytovní pre bezdomovcov.. A vysvilo, ze z dávky 119e ma problem vyzit aj bezdomovec, lebo ubytovna stojí 130e a neostane mu ani to pomyselne teple jedlo.. noclaharen je sice lacnejsia 90e, ale neviem uz z akeho dovodu nema narok na davku ak spava v noclaharni.. za tie peniaze sa neda ani prezit mesiac...☹

zalka
28. jan 2014

@laila22 hm... neviem si predstaviť nič spravodlivejšie, lebo keby sa dalo z dávok žiť tak ludia by sa nesnažili hladať si prácu,
a zase istá menšina by mala ešte väčšiu motiváciu nepracovať vôbec .. ono je to naozaj ťažké ... aj ked viem sama, že tie dávky sú nizke a bez pomoci blizkych to nejde.

ivinam
12. máj 2015

Spravodlivejšie??? zalka @laila22 Ty dufam len žartuješ? Však na čo sa dofrasa plati tým všivákom na uradoch - mali by každu situáciu človeka v nudzi posudiť individuálne. Mali by byť k tomu vyučení, aby vedeli rozoznať človeka, ktorý štát len zneužíva ako iste menšinove etnikum, človeka, ktorý si za stav nudze môže sám (narkomani či alkoholici), od ľudi, ktorí sa nie vlastnou vinou dostali do nudze a naozaj potrebuju pomoc. 😠

zalka
12. máj 2015

@ivinam ty "všiváci" na tých úradoch posudzujú individuálne každý prípad to si nepostrehla? ale nemôžu tebe dať 500e lebo nemáš z čoho zaplatiť elektriku ... či čo ja viem čo ... a cigánovi z osady dať menej lebo on elektriku neplatí ...
ty "všiváci" na úradoch sa riadia zákonmi tejto krajiny, ty "všiváci" na úradoch si tie zákony nevymýšľajú, a podla toho všetkého plačeš nad nesprávnym hrobom.... lebo v tejto krajine má každý právo na rovnaký prístup .. či je čierny, biely, zelený, oranžový abo aký ...

či s tým súhlasím alebo nesúhlasím je úplne jedno a je to bezpredmetné, ja zákony netvorím,... a len tak pred pár dňami, som v telke postrehla čosi také, že v mnohých krajinách ( dá sa povedať vyspelých krajinách) nemajú taký inštitút ako dávky v hmotnej núdzi.... nemáš prácu? staraj sa sám, ... nikto ti nepomôže ..... A nežijeme na britských ostrovoch ( aj oni to idú okresať ) aby sme mohli dostávať od štátu za nič 2000e ...

Ale aby sa nepovedalo, tak idem aj ja mimo tému poplakať na nesprávnom hrobe ... môj osobný názor, napríklad k rodičovskému príspevku ... matky pracujúce a dostávajúce materskú sú ukrátené o rodičovský príspevok o dobrých 6 mesiacov ak nie viac oproti matkám čo nepracujú( nepracovali) ...
prečo nikto ešte nenavrhol aby RP bol vyplácaný paušalne každej matke ( otcovi ) od narodenia dieťaťa bezohľadu na to či má n árok na MD alebo nemá. Koľkým mamičkám by pomohlo 6 mesiacov vyšší príspevok o 203 eur ... je to štátna dávka a predsa ju nedostávajú všetky rovnako.
Tá čo nerobila ju bude dostávať 36-37 mesiacov ... ( od narodenia do 3 rokov dieťaťa ) , ale tá čo robila ju bude dostávať len 30-31 mesiacov či koľko ( ako to môže zákon takto diskriminovať, ved MD je platená nie zo štátnych ale z vlastných penazí, z vlastných príspevkov ako nemocenská dávka ) ...

nikolas2006
4. jún 2016

Ahojte s byvalym manzelom sme rozvedeny a teraz budem byvat u priarela s malym chcem sa spytat nakolko som na rodicovskom prispevku mam narok si poziadat o prispevok na byvanie alebo to nieje mozne

lesanka845
6. jún 2016

@nikolas2006 nie je to mozne , prispevok na byvanie je sucastou prispevku v hmotnej nudzi.

nikolas2006
7. jún 2016

@lesanka845 vobec nanic si nebudem moct poziadat aj ked som rozvedena s dietatom

zalka
7. jún 2016

@nikolas2006 žiadať môžeš o všetko, ale otázne je čo dostaneš .. asi len to čo ti napísala @lesanka845 teda nič.
Ak si rozvedená, môžeš požiadať od exmanžela príspevok na výživu a tiež výživné pre dieťa od exmanžela.

anitq
7. aug 2016

Ahojte čítam tu toho dosť a stále je to o tom,že byť rozvedená v tejto republike je ako byť dobrovoľne tyrana žiadna pomoc žiadne práva...ja som tiež rozvedená nie v ľahkej situacií a neraz mi prejde mysľou čo tak začať sa brániť a vydobiť si lepšie práva...každy štrajkuje bojkotuje už aj za zviearata (nič proti zvieratka mám veľmi rada) sa tu viac biju a bojuju za ich leošie práva a my čo sme my?! Horšie ako...?nas si len tak každy obije odsunie a staraj sa ako sa dá...o romov sa postaraju len nech neide do sveta ukazať skutočnosť Slovenska a o nas nič kašlu na nás...a keď ma taka sama žena žiť slušne ba urivni ako to ma tu v tomto štáte dokázať ,keď jej z každej strany hadžu polená pod nohy...keby v Bruseli vedeli ako nas tu dusia a obmedzujú...prečo nemáme take práva ako rozvedaná žena napr:nemecku?rakúsku? atď...ano a tyka sa to aj osamelych mužov lebo česť vynimkam...sú aj taky...skúsme niečo preto urobiť a zmenme našu biedu...už sa nedokážem pozerať ,že sme neviditeľné...

nikolas2006
7. aug 2016

@anitq je to skvele napisane mate vtom pravdu kazda zena by mala stym nieco urobit alebo sa zapojit spolocne do toho aby mi ktore sme natom dost zle a nestihame vsetko pokrit ci sa to tyka vydavkou alebo deti ide hlavne one aby im bolo lepsie a vsetko je to iba pre nich skutocne sa pokusme to nejako vyriesit alebo stym nieco urobit

anitq
7. aug 2016

@nikolas2006 ďakujem už na tom dlhšie uvažujem len neviem ako a kde začať aby sa to dostalo tam kam treba...ču verejnu peticiu a cez primatorov a starostov obce a postupne posielat na tie najviššie posty...proste ak ma niekto niekoho kto by nas nasmeroval bolo by fajn...ved je nas dosť...