Som tehotná a slobodná. Na aký príspevok mám nárok?

micka1988
21. okt 2012

dobry den, chcela by som poradit .. Som tehotna, hned sa mi narodi dcera, som slobodna , mam 24 rokov a zatial zijem s rodicmi. Chcem od nich odist, a radsej byt sama, pojdem byvat k mojej tete, chcem si k nej dat aj trvaly pobyt . Vsade som pracovala len na dohodu.Prosim vas poradte mi, naco mam narok ja aj moje dieta, aby sme prezili. dakujem vam...

liz_lemon
21. okt 2012

@micka1988 po porode budes dostavat kazdy mesiac rodicovsky prispevok 199,60 (len do 3 rokov veku dietata) + rodinne pridavky 23,10
mas narok na prispevok pri narodeni a priplatok k nemu dokopy cca 830 E
a to je vsetko, takze by som na tvojom mieste poziadala otca dietata o vyzivne, takisto by ti mal prispievat uz v tehotenstve v zmysle zakona o rodine
§ 74
(1) Otec dieťaťa, za ktorého matka dieťaťa nie je vydatá, je povinný najdlhšie po dobu dvoch rokov, najneskôr odo dňa pôrodu prispievať matke primerane na úhradu jej výživy a poskytnúť jej príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom.
(2) Súd môže na návrh tehotnej ženy uložiť mužovi, ktorého otcovstvo je pravdepodobné, aby poskytol vopred sumu potrebnú na zabezpečenie jej výživy podľa odseku 1, príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom a sumu potrebnú na zabezpečenie výživy dieťaťa po dobu, počas ktorej by žene patrila materská dovolenka podľa osobitného predpisu.
(3) Právo žiadať príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom podľa odseku 1 sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa pôrodu.

micka1988
autor
21. okt 2012

ale ja nechcem od neho nic...nechcem aby mal narok na moje dieta, a davam otec neznamy..on nema zaujem...ako keby neexistoval...a ta hmotna nudza ? ked sa prestahujem k tete aj s malou a dam si k nej trvaly pobyt...??? dakujeeem

liz_lemon
21. okt 2012

@micka1988 hmotna nudza ti nevyjde, lebo na nu nemas vek, zatial su povinni ta zivit rodicia

micka1988
autor
21. okt 2012

no, ale ak nebyvam s nimi, a zmenim si bydlisko, a budem platit aj najomnu zmluvu ? nie je tam nic ?

micka1988
autor
21. okt 2012

proste sa teraz prestahujem , zmenim si trvale bydlisko, alebo si dam prechodny pobyt,a budem platit za izbu, alebo cast nejaku, ze tam zijem s malou..dostanem tak nieco ?

xlucia
21. okt 2012

@micka1988 do 25 alebo 26 rokov, teraz som si nie ista, su ta povinni zivit rodicia. to je jedno kde si

blondiee83
21. okt 2012

@xlucia Vyzivovacia povinnost rodicov voci detom nie je nijako obmedzena vekom, cize hranica 25 ci 26 rokov je nespravna. Vyz. povinnost rodicov trva dovtedy, kym dieta nie je schopne samo sa o seba postarat. To, co si pisala, je vekova hranica, dokedy sa vyplacaju rozne socialne podpory ci prispevky od statu.

blondiee83
21. okt 2012

@micka1988 Najrozumnejsie je ist na Urad prace, soc. veci a rodiny a spytat sa, na co vsetko mas narok a ci vobec na nieco mas - napr. prispevok na byvanie, atd..A ak nemas, tak pocakt do 25 r. a poziadat o ne potom.

liz_lemon
22. okt 2012

@blondiee83 prispevok na byvanie je viazany na priznanie hmotnej nudze