Som tehotná, evidovaná na úrade práce. Môžem ísť na maródku?

katarinka243
15. jan 2013

Dobrý den chcela by som sa spýtat som v 18tom týždni a som evidovaná na úrade práce. chodím každý mesiac na podpis a chcela by som sa spýtat . kedže do mesta to mám zhruba 20km cestovania a býva mi stále nevolno môžem íst na pn ? ak hej kto mi dá pnku gynekolog alebo obvodný doktor?? dakujem

sissy27
15. jan 2013

@katarinka243 pokiaľ viem, tak od nového roku nastali nejaké zmeny čo sa týka hlásenia sa na ÚP, netreba už každý mesiac, tak si to niekde nájdi a naštuduj... a keď sa dožaduješ tej PN - si chorá alebo tehotná? pokiaľ nemáš rizikové tehotenstvo, tak si to dobre rozmysli, lebo PN znamená aj to, že ti lekár nemusí dať vychádzky a do konca tehu budeš zavretá doma (kontroly chodia aj tehotným).... 20km nie je koniec sveta, ja toľko dochádzam denne do práce v rámci mesta 🙂

katarinka243
autor
15. jan 2013

ja nepíšem ,že je to koneic sveta a je rozdiel cestovat do práce zdravá a je rozdiel cestovat tehotná ked je mi zle a všade zvraciam. ak nevieš poradit tak prosím nekomentuj

makulienka
15. jan 2013

@sissy27
pokial viem, tie zmeny maju byť od mája.2013, ak ide o úp.

maznacik007
15. jan 2013

@katarinka243 poziadat o PN gynekologa mozes, ale ziadne peniaze zo soc. poistovne ako za PN nedostanes, podla mna je to skor nevyhodne lebo ked budes na PN nemusis dostat vychadzky, resp. ich mozes dostat len par hodin a neviem ako to mas s detickami ci ich odvadzas do skoly, skolky, ci chodis s nimi von, na nakupy ... a pod. lebo PN ta moze nakoniec obmedzovat v tomto a prinos nema az taky velky... PN ti moze dat gynekolog toho by som sa spytala najprv a ak nie tak potom aj obvodny ale ten ti da asi inu diagnozu, lebo on ti nemoze dat PN len kvoli gyn. problemom, skus ktory bude ochotnejsi...

Pn potom musis dorucit na socialnu poistovnu a samozrejme na UP

katarinka243
autor
15. jan 2013

dakujem 🙂

zuzana909
15. jan 2013

@katarinka243 ahoj pozerám, že máš trojročné dieťa ak je to aktuálny vek a malý by chodil do škôlky len na pol dňa tak sa môžeš v zdravotnej poisťovni prihlásiť ako matka starajúca sa o dieťa do veku 6 rokov, podmienka je návšteva škôlky len na 1/2 dňa a odvody bude za teba platiť štát, na úrade práce sa nahlásiť ako dobrovoľne nezamestnaná a nemusíš sa chodiť evidovať a nemusíš zostať ani na PN a odvody do zdravotnej poisťovne za teba bude platiť štát, ale je tam tá jedna podmienka dieťa môže byť v škôlke len 1/2 dňa 🙂

sissy27
15. jan 2013

@makulienka je to možné, len som niečo zachytila v správach, keďže sa ma to nijako netýka (a dúfam,ani nikdy nebude) tak len tak jedným uchom, preto som napísala, nech si naštuduje...
@katarinka243 ešte raz, si chorá alebo tehotná? áno, je to naozaj veľký rozdiel cestovať DENNE a RAZ MESAČNE, to je pravda...

zuzana909
15. jan 2013

@sissy27 predstav si, že niekoho to môže ničiť cestovať aj raz mesačne a chce vedieť ako sa tomu vyhnúť tak nechápem tie tvoje náražky a urážky, keď ty cestuješ každý deň 20 km a čo nejako to mamičke pomôže vyriešiť situáciu ????
môj manžel každý deň cestuje 50 km už takmer 13 rokov a čo teraz ?

sissy27
15. jan 2013

@zuzana909 urážky? máš nejaké vidiny? 😎

zuzana909
15. jan 2013

@sissy27 moja ja nemám vidiny a láskavo si prečítaj túto vetu v kontexte z predchádzajúcim a potom sa vyjadruj:
áno, je to naozaj veľký rozdiel cestovať DENNE a RAZ MESAČNE, to je pravda...

evita68
15. jan 2013

@katarinka243 súhlasím so zuzana909, treba sa z evidencie úradu práce odhlásiť, na zdravotke prihlásiť ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov /môže byť len 4 hod. v škôlke, inak nebude platiť odvody za teba štát/

ak si sa odhlásila zo SP po skončení poberania RP, tak aj tam sa prihlás znovu ako osoba, starajúca sa o dieťa do 6 rokov, bude štát za teba platiť dôchodkové poistenie

memma
15. jan 2013

ja som bola tiez evidovana na UP a dala som sa vypisat v 30 tyzdni, ale mala som dovod. Mam vychadzky 2 x denne, ale skoro nikam nechodim iba ak je to nutne. Po malu do skolky mi chodia nasi a rano ju vozi ocko

sissy27
15. jan 2013

@zuzana909 ja viem čo som napísala ale nevidím v tom tú urážku 🙂 ale je mi jasné, že vzťahovačné osoby vidia aj neviditeľné a podľa toho ako sa im to hodí 🙂 dúfam, že raz až budeš seriózne PN, tak ťa nebudú buzerovať kvôli špekulantom, ktorí sa dávajú vypísať len tak... tehotenská nevoľnosť nie je choroba pokiaľ viem, prejde si tým väčšina tehotných a niektoré dokonca aj chodia denne do práce popri tom... takže asi tak... pokiaľ by to bolo nejaké kritické, tak by ju hospitalizovali 😉

lalinko2010
15. jan 2013

@sissy27 kto príde kontrolvať z úp dodržiavanie vychádzok????? nikto. a ešte žiadne zmeny nenastali ohľadne hlásenia sa na úp, takže každý kto neni na pn sa bude chodiť hlásiť na úp mesačne.
@katarinka243 a kľudne choď na pnku, povedz lekárovi čo je vo veci a neboj sa kontroly z úp, ak náhodou že by prišla / čo nepríde /, tak potvrdnie ti nejaký lekár dá, že si bola uňho, detský, obvodný, nemyslím si že by bol problém. neboj sp robí bubu ohľadne vychádzok, ale aj s nimi sa dá dohodnúť a aj oni majú svoje "ťahy" že prídu na kontrolu, po 10tej a ty máš vychádzky od 10 do 12 hod a oni prídu po 10tej ale napíšu že prišli pred 10tou a ty si nebola doma, ale k tebe zo sp nepríde nikto keďže si na úp a tvoja pnka sa nikde z úp nedostane.

zuzana909
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sissy27
15. jan 2013

@zuzana909 no tak potom počas celého tehu je najlepšie asi nevychádzať von, lebo tam tiež pobehujú kadejakí bacilonosiči, deti zo školy a škôlky tiež toho donesú dosť, uff 😝
zapájam sa kam sa mi chce a naozaj nemám pocit, žeby som niekoho osočovala...
no tak ty sa tu môžeš ventilovať ďalej, ja idem na lepšie 😀
@lalinko2010 kontrolu počas PN posiela buď zamestnávateľ (čo teda nie je tento prípad) alebo soc. poisťovňa 😉

zuzana909
15. jan 2013

@sissy27 tak ja som bola vypísaná na rizikovom a dokonca som dostávala aj PN a za 5 mesiacov som nemala žiadnu kontrolu 😉

lalinko2010
15. jan 2013

@sissy27 kontrolu počas PN posiela buď zamestnávateľ (čo teda nie je tento prípad) alebo soc. poisťovňa - to si napísala správne, ale keďže ona je na úp, to znamená, že zamestnávateľ nepošle / šak ktorý? / a sociálna poisťovňa ani nemá páru o tom, že na úp je niekto na pn, keďže úp neodovzdáva pnku na sociálnu poisťovňu , na čo by to tam posielali, pnka sa odovzdáva na úp, keď je niekto v evidencii, nikam inam.

lalinko2010
15. jan 2013

@zuzana909 dobre si napísala, je na pn, nedostane nemocenské a nechodí sa hlásiť na úp. a sp nemá s týmto nič spoločné keďže mamička nebude nemocenské dostávať.

evita68
15. jan 2013

@lalinko2010 ak by mala nárok na PN /v ochr. dobe/ a súčasne by už bola evidovaná na úrade práce, tak doklad o PN aj na SP

lalinko2010
15. jan 2013

@evita68 to je jasné, ale zase diskutujeme bez tej kto založil diskusiu, takže si počkajme čo mamička odpíše a potom budeme rozvíjať ďalšie možnosti a nemožnosti
nechytajme sa za slovíčka 😠

sunny170
15. jan 2013

ja som bola na UP, zaroven dobrovolne poistena v SP a od nejakeho 8tt som sa dala vypisat, takze tym padom som prestala chodit na UP, akurat raz za mesiac som odniesla prestupku od lekara, ze som stale PN na UP aj do SP. ale to ti moze odniest ktokolvek. vdaka tomu som dostavala nemocenske 200 eur a kedze som sa o tehu dozvedela skoro, zvysila som si vymeriavaci zaklad na zdravitne na maximum. kedze som bola PN, poistne som neplatila, ale dni sa mi zapocitavali, vdaka comu mam teraz matersku 25 eur na den.

evita68
15. jan 2013

@lalinko2010 veď v pohode, nechytám za slovíčka, napísala som to preto , aby sa nechytil niekto, kto bude v budúcnosti hľadať radu, tejto tvojej vety:
pnka sa odovzdáva na úp, keď je niekto v evidencii, nikam inam.

lalinko2010
15. jan 2013

@evita68 jasné, lenže neviem podrobnosti a keďže mamička neodpisuje / nemá čas, nemá prístup na net a podobne / tak musíme počkať na ďalšie informácie a budeme potom radiť, lebo teraz zbytočne budeme vypisovať variácie od A po Z a nakoniec to bude úplne nejako inak.
čiže treba viac informácii od mamičky a budeme riešiť potom.

billam
15. jan 2013

@katarinka243 si v 19tt a stále mas nevolnosti?

katarinka243
autor
15. jan 2013

dakujem za rady ochotným mamičkám 🙂 áno najmladšie dieta má tri roky ale do škôlky nechodí je doma nakolko ho nevzali , tak snád tento rok zoberú 🙂 A nepíšem ,že tehotenstvo je choroba ako tu jedna mamička -nemamička opisuje . cestujem do mesta tri krát do mesiaca a nie len raz ked idem na podpis. A to že mi je stále zle ked niekam idem tak prepáč ja snád za toto nemôžem. mám nízky tlak a málo železa preto som stále unavená a je mi stále zle . a dakujem za rady ja sa radšej spýtam na tom úrade kedže tu sú nejaké fúrie čo asi nikdy neboli tehotné

zuzana909
15. jan 2013

@katarinka243 keďže trojročné dieťa je doma, tak sa odhlás z úradu práce a choď do zdravotnej poisťovne sa prihlásiť ako matka starajúca sa o dieťa do 6 rokov a taktiež na sociálnu sa choď opäť prihlásiť ako matka starajúca sa o dieťa do 6 rokov.
aj tak prácu nehľadáš a takto sa nebudeš musieť chodiť zapisovať a nemusíš si to komplikovať PN, keďže nárok na PN nebudeš mať ak si si neplatila dobrovoľné nemocenské poistenie.
pôrod máš v lete a keď ti malé zoberú do škôlky od septembra to už budeš na materskej resp. na rodičovskej dovolenke.
podľa mňa najlepšie riešenie a neviem či pani na úrade práce ti bude vedieť toto poradiť, ale kľudne sa spýtaj.
aj mne bývalo veľmi zle dokonca do 5 mesiaca tehotenstva, vracať som nevracala, ale napínalo ma zo všetkého, žalúdok som mala stále v stave budem alebo nebudem vracať, aj taký nákup bol pre mňa problém, lebo som myslela, že sa povraciam priamo v obchode, stačila pani s ťažkou voňavkou a už mi bolo zle, nič si z toho nerob niekto nepochopí keď si to nezažil 🙂

katarinka243
autor
15. jan 2013

@zuzana909 dakujem velmi pekne 🙂 za rady pekne si to vystihla kto si tým neprejde nevie o čom je reč 🙂 pekný dník a dakujem za rady 🙂

billam
15. jan 2013

@katarinka243 nechapem, preco sa urazas? 😕

katarinka243
autor
15. jan 2013

@billam to nepatrilo tebe 🙂