Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Starostlivosť o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom po 6. roku

gabika53
2. jún 2014

milé maminky, ktorá z Vás má takúto skúsenosť, neviem, čo robiť, s dcérkou som bola do 6.rokov na rodičovskej, teraz má aj odklad do školy, nemôžem ísť do práce kvôli jej zdravotnému stavu, ako sa to rieši? viem, že zostanem určite doma, nemáme pomoc, takže sa nemôžem zamestnať, len neviem, ako a čo treba vybaviť 😒

havedka
2. jún 2014

ahoj ja som koli postihnutiu so syncekom po 6roku na opatrovatelskom ale to je asi daco ine

gabika53
autor
2. jún 2014

ahojky, neviem, asi opatrovateľský je iný, navštevuje špeciálne zariadenia či školu?

gabika53
autor
2. jún 2014

@havedka no ja mám 3 deti, dve 6 a 8 sú vkuse choré a keď nie choré, tak zubári, astmatici..nemôžem sa zamestnať, preto som dala aj výpoveď po materskej, vkuse očr..mala som schválený rodičák do 6r, ale teraz neviem, mám ísť na úrad práce? ale prácu si hľadať nemôžem..zároveň však nemám na to, aby som bola samoplatcom v poisťovni..vôbec netuším, čo mám robiť ☹

danielahamar
2. jún 2014

@gabika53 ja som toto riešila tiež po 6rokoch, bohužial nič, ísť len na úrad práce a chodiť sa podpisovať, tento štát pre nás s chorými deťmi, nie postihnutými nemyslel 😔

fidorka7
2. jún 2014

gabika53 - požiadaj o príspevok za opatrovanie. Len neviem, či ti ho schvália, moc tomu neverím, lebo to musí byť taký zdravotný stav, že dieťa vyžaduje celodennú osobnú starostlivosť, nie že je častejšie choré. Iné možnosti nemáš.

gabika53
autor
3. jún 2014

dievčence ďakujem, veď to je to strašné...ja som mala dobrú prácu, výbornú kolegyňu, bohužiaľ s plačom som dávala výpoveď, pretože nemal kto byť s deťmi, vkuse, ale naozaj vkuse sme chorí 😒 už sme boli aj 2x v Šrobárovom ústave, pomohli, asi len na 2 mesiace a zasa ten istý kolotoč... 😠 no tak nič, pôjdem na úrad práce, nič iné mi nezostáva, strašná situácia..

gabika53
autor
3. jún 2014

@danielahamar Dani ahojky, vďaka za info..a to sa mám zaradiť do evidencie akože hľadám prácu? bože to je komlikované a najhoršie, že nič nebudem dostávať a lieky+zubári sú tak drahé..no čo, pracovať nemôžem, musím bojovať ešte minimálne 3-4 roky, snáď sa to zlepší niekedy.. ☹

vladka306
3. jún 2014

@gabika53 Ahoj a keby si si skusila podať žiadosť na asistenčný príspevok.Kritériá sú miernejšie ako pri opatrovateľskom príspevku.

gapa
3. jún 2014

@gabika53 myslím, že som počula, že si vybavovali myslím ten opatrovatelský príspevok kvôli zdravotnému poisteniu, nie tak kvôli tomu príspevku, ale aby nemuseli byť na úrade práce, tj. aby bola poistená z toho titulu (ak by som mala čas, tak pozriem, či ide o opatrovatelský, či asistenčný, no predpokladám z oboch titulov môže byť zdr.poistená, no netvrdím iste)- je to Zákon o zdravotnom poistení, myslím § 11 ods. cca 7?. A tiež, ak majú deti diagnozu, ktorá je uvedená v Zákone o sociálnom poistení (v prílohe myslím č.2), tj. považuje sa to za dlhodobý zdr.problém (presný názov to asi nie je), tak by si mohla byť aj dôchodkovo poistená aj po dosiahnutí 6rokov dieťaťa (max. do 18rokov a trvania diagnozy), len treba sa pozrieť do tej prílohy, príp. zistiť u lekárov v sociálnej poistovni (pozor, nie na upsvar ale na soc.poistovni). Známa si podala prihlášku (lebo sa nedá podať spätne!!) a vraj sa majú lekári vyjadriť, no ona povedala, že jej dieťaťa diagnoza v tom zozname je, aj ked pod iným názvom .

danielahamar
3. jún 2014

@gabika53 skús ešte skôr ten asistenčný, len ja viem, že my sme neboli vhodní kandidáti, preto som musela ísť na úrad, a hlavne pozor na dátum poistenie - skončenia-začiatok 😉

fidorka7
3. jún 2014

vladka306, danielahamar
Peňažný príspevok sa poskytne:
osobe s ŤZP, ktorá je podľa komplexného posudku odkázaná na osobnú asistenciu,
osobe s ŤZP vo veku od 6 do 65 rokov; po dovŕšení 65. roku veku sa príspevok poskytne len osobe, ktorej bol poskytovaný aj predtým,
ak sa osobná asistencia vykonáva pri stanovených činnostiach,
ak úrad práce, sociálnych vecí a rodiny vydá rozhodnutie o priznaní peňažného príspevku a toto rozhodnutie nadobudne právoplatnosť.

Peňažný príspevok sa neposkytuje, ak:
osobnú asistenciu vykonáva rodič alebo náhradný rodič dieťaťa s ŤZP vo veku od 6 do 18 rokov,
osobnú asistenciu vykonáva súdom ustanovený opatrovník osoby s ŤZP,
sa osobe s ŤZP poskytuje opatrovanie alebo opatrovateľská služba

ak ste mali teda na mysli tento príspevok, je pre gabika53 pasé... neposkytuje sa rodičovi, rozsah je len pri určitých činnostiach, ktoré dieťa nedokáže samo urobiť (napr. vozíčkar presun z vozíka a na vozík) a za účelom integrácie. Určite sa neposkytuje v prípade, keď sú deti často choré.

gabika53
autor
4. jún 2014

@danielahamar ďakujem veľmi pekne, lebo toto je ozaj hrozné..no aj včera bol malý prvý deň v škole, po týždni s angínou, dnes už je opäť doma s prieduškami a antibiotikami, urobený rtg pľúc, minimálne do pondelka...a ešte sa musí vyšetriť srdiečko, lebo cez tie vrzgoty sa nedalo..do toho mi najstarší chytil silnú alergiu a malá začína soplíkovať a kýchať, takže čakám, že aj z toho dačo bude..toto mám vkuse, dokola, štát fakt nepomyslel na tie maminy, ktoré musia celé dni byť s chorými deťmi, nemôžu pracovať, ani sa veľa dní pohnúť z domu, lieky+cesty k lekárom si hradiť..uvidím, ako to zvládneme 😒

fidorka7
4. jún 2014

gabika, príspevok za opatrovanie=celodenné osobné a riadne opatrovanie a naozaj sa neposkytuje na ochorenia ako bronchitída, alergia... pozri si zákon a prílohu, podľa ktorej sa určuje v % miera funkčnej poruchy, to by muselo mať dieťa napr. výrazne obmedzenú kapacitu pľúc stredne ťažkého až ťažkoho stupňa kde sa napr. vitálna kapacita pľúc pohybuje okolo 60%. Jedná sa o ochorenie alebo stav, ktorý trvá minimálne jeden rok alebo je predpoklad, že bude trvať min.jeden rok, takže to určite nie je bronchitída ale napr. DMO, skleróza multiplex, autizmus, výnimočne a na krátku dobu napr. diabetes zle kompenzovaný a na inzulíne. Astma má veľmi nízke % vyjadrenie k miere funkčnej poruchy, veď pozri si prílohu zákona.

gabika53
autor
8. jún 2014

@fidorka7 áno máš pravdu, len som chcela vedieť, ako štát rieši mamky s deťmi, keď sme tak 1-2týždne do mesiaca doma, medzitým aj iné vyšetrenia a nič nedostávame, ale zamestnať sa nemôžme..samozrejme, toto nie je invalidita, iní rodičia majú babky k dispozícii, v pohode môžu aj do práce, ale kto nemá, katastrofa..a o deti sa postarať musím.. ☹

fidorka7
8. jún 2014

myslíš, že iný štát rieši tieto situácie? že v každom inom vôbec možno zostať do 6 rokov veku doma na platenom RP? že štát poskytuje kompenzačné príspevky?
ja nehovorím že je to správne takto, ale ľudia zobuďte sa, chceli sme kapitalizmus, tak ho tu máme, už dávno nežijeme v socializme. Vieš, ako to riešia na západe? - buď teda máš robotu a platíš si operku alebo nemáš a živí ťa muž alebo si odkázaná na sociálne dávky, t.j. tieto isté možnosti máš aj ty a čím skôr pochopíš, že tento a žiaden iný štát ti nič nedá zadarmo, tým skôr lepšie pre teba. Prestaňme sa spoliehať na iných a začnime sami na seba.

mamimilla
19. okt 2014

@danielahamar a narok na davku v hmotnej nudzi potom nemame? Ja som s dcerou od troch rokov na predlzenej rodicovskej dovolenke do 6rokov pre zly zdravotny stav dietata. Pracovala som len brigadne 4 mesiace. My mame HIT - prisna dieta momentalne uspesne rok za nami. Je to na dlhodobo a mozno aj navzdy predpoklad ze sa to da do poriadku je maly. Do skolky sme zacali ako 4rocny s tym ze dieta potrebuje kolektiv mame oneskorenu rec navstevujeme aj logopeda, desiatu nosime do skolky a obedy doma. Obavam sa vsak situacie kedy dovrsi 6rokov a jej stav sa dovtedy neupravy. Co v tomto pripade strava, skola jej bezhistaminovu stravu neposkytne. Tym padom bude sa musiet stravovat doma co znamena ja nemozem nastupit do prace a bude mi chybat prijem. Do kedy ? Tazko povedat. Na opatrovatelsky asi tazko mam narok ked to nie je tazke postihnutie. Pod pojmom postihnutie je uplne nieco ine ako mame my. Pracu ani na polovicny nezozeniem. Je nieco co by mi pomohlo? Poskytuje stat nejaky prispevok? Pred detmi som nepracovala na tvaly uvazok. Len brigadne popri skole a potom rodicak ani matersku som nemala narok. Pracovat by som chcela aj si cosi hladam ale neuspesne ☹

kaja30
30. sep 2016

@fidorka7 ahoj a nevieš prosím ťa že ak sa staram,o ZTP syna (13r) som vlastne naopatrovatelskom s nim či,môžem popri tom aj pracovať ?

tiffanka
7. nov 2016

@fidorka7 syn je dia/celi, má 6 rokov. Ja som tiež tak vedela, že má nárok na osobitnú zdrav. starostlivosť... kapitola IV - choroby žliaz s vnútorným vylučovaním, výživy a premeny látok(E00-E90), konkrétne E10-E14 - cukrová úplavica. Citujem:v zákone stojí, pri jeho ochorení /diabetes typ1 - cukrová úplavica), citujem: "Zdravotný stav vyžaduje osobitnú starostlivosť zo strany rodičov pri sledovaní celkového zdravotného stavu, sledovanie merateľných hodnôt, presnú aplikáciu zápalových ochorení, prípravu diéty, sprevádzanie do špecializovaných zdravotníckych zariadení, ošetrovanie komplikácií. Táto skupina ochorení vyžaduje osobitnú starostlivosť do 15.roku veku dieťaťa." Dnes sme boli na stretnutí s posud. dr. .. pred dvoma týždňami som podala odvolanie. Podľa nich nemám nárok. Nou koment! Vieš mi, prosím, vysvetliť pojem osobitná starostlivosť..význam? Ďakujem.

tiffanka
7. nov 2016

@kaja30 ak si na opatrovateľskom, tak môžeš pracovať nejaké 4 hodky denne... v € ti to presne nepoviem..ale je tam nejaký násobok životného minima

fidorka7
10. nov 2016

@tiffanka osobitná starostlivosť je starostlivosť v zmysle tom, ak porovnávaš dieťa jeho veku zdravé a choré, či vyžaduje staroslivosť navyše a v akom rozsahu.
Napr. u trojročného dieťaťa chorého i zdravého musí matka vykonávať dohľad a pomoc pri niektorých činnostiach ale napr. zdravé dieťa chodí a dieťa s kvadruplegiou len leží, preto ho treba nosiť. Vždy si to porovnaj, že keby bol zdravý, čo navyše robíš pri tej dg ktorú má.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli