Súd ohľadom dlhov. Čo ma čaká?

alex1234
19. jún 2013

Dobrý deň, neviete mi niekto poradiť, čo ma čaká na súde, ohľadom nezaplateného dlhu? Chcem ho vyplatiť, no nemám s čoho, tak som poprosila spoločnosť o splátkový kalendár, čo mi bol schválený, ale aj tak som ho nesplatila, pretože to bolo 130€, ktoré som nemala... Teraz mi prišlo predvolanie na súd, ako obžalovanej a vyvýšilo sa to s 590€ na 1800€.... Môže mi súd dovoliť splátkový kalendár, keď nemám ani niečo čo by mi exekúcia vzala? Som na MD.... Ďakujem pekne za každý názor....

renab
19. jún 2013

@alex1234 tým, že si nesplatila splátku, stal sa splatný celý dlh a z toho ti narástil úroky, momentálne aj súdne poplatky a k tomu pribudnú ešte aj poplatky za exekútora. :(
súd už na splátkový kalendár zrejme nepristane, to sa rieši predtým (však si ho aj mala). bohužiaľ, exekútor má skoro vždy čo zobrať. môže zablokovať účty až do splatenia dlhu, predať majetok. musí ti nechať životné minimum, čo je niekedy oveľa menej, ako materská. a ak ti naozaj nebude môcť na nič siahnuť, tak si "počká", kým nezačneš zarábať.... a zas ti k tomu budú pribúdať úroky. :(
vždy je lepšie dohodnúť sa ešte pred podaním na súd.

alex1234
autor
19. jún 2013

@renab Ty kks, tak sa mám na čo tešiť... Ďakujem za názor a radu... No moja hlúposť, bude takto zaplatená... Bojím sa ako mi tam poriadne vyčistia žalúdok... Moja vina...
A ak by osm zaplatila istinu vo výške dlhu, 590€ ani potom by nepovolili, myslíš? Na splátky na úroky?

tristanianz
19. jún 2013

na rodicovsky prispevok siahnut nemozu, je to statna davka, pokial nechodi na ucet.. Ak je obcan v hmotnej nudzi, alebo nema z coho, sud moze pristupit na splatkovy kalendar, lepsie ako nic.. Da sa dohodnut s exekutorom este pred sudom, mimosudna dohoda s podanim na odrocenie na sud do celkoveho zaplatenia, tak aby boli spokojne obe strany.. treba exekutorovi predlozit vsetky dokazy, ze 130 eur je velmi vela, dajme tomu, 20 eur mesacne by bolo pre vas vyhodne, kym sa nezlepsi financna situacia.. zalezi na na exekutorovi, ci je ochotny, ak nie, ja by som aj tak platila a doklad o plateni by som predlozila sudu, ze viac si nemozete dovolit, ale ste ochotna takto platit.. Vacsinou to vyjde uz hned u exekutora, alebo potom na sude, uz aj so sudnymi trovami

renab
19. jún 2013

@tristanianz no neviem, či na rodičovský siahnuť nemôžu, keďže nám, ako firme, exekútor posiela peniaze aj od takýchto ľudí, resp. ich posiela priamo sociálna poisťovňa. sťahujú im to z rodičovských príspevkov, dôchodkov.... nie sú to veľké sumy, ale sú. :(

tristanianz
19. jún 2013

rodicovsky prispevok je urceny pre dieta a vyplaca ho urad prace.. Mozno mate na mysli, matersku

liz_lemon
19. jún 2013

@tristanianz rodicovsky prispevok nie je urceny pre dieta, ale pre osobu starajucu sa o dieta

tristanianz
19. jún 2013

@liz_lemon pre rodica na riadnu starostlivost o deti, cize pre dieta 🙂

dena1973
19. jún 2013

@alex1234 exekúcia sa vykonáva z materského, lebo je to jedna z dávok z nemocenského poistenia a náhrádza príjem zo zárobkovej činnosti vypláca ho Soc. poisťovňa. Rodičovský príspevok je štátna dávka a tú vypláca úrad práce. Zo štátnych dávok by sa exekúcia nemala vykonávať.

vikinka50
20. jún 2013

@alex1234
chcela by som Ťa informovať, že ak máš problém so splácaním úveru oslov združenie na ochranu spotrebiteľa HOOS, ktoré pomáha spotrebiteľom aj v súdnom konaní, ktoré čaká aj Teba. Tam ti poradia, ako máš postupovať.