Tehotenstvo v Anglicku

sasena158
4. júl 2014

Dobrý deň! Som tu nová a ešte sa len rozkukávam čo a ako. Ale chcela by som vedieť, či sú tu mamičky (alebo mamičky čakateľky), ktoré majú skúsenosti s tehotenstvom v Anglicku. Zatiaľ v Anglicku nie som, ale budúci týždeň odlietame na dobu neurčitú za prácou. Keďže som tam predtým ešte nebola a k tomu som aj prvýkrát tehotná, chcela by som vedieť, čo by som mala spraviť po príchode, či sa mám hneď ohlásiť u lekára, resp. či sa mi vôbec oplatí tam ísť, hoci len na pár mesiacov zarobiť nejaké peniažky. Za Vaše odpovede Vám vopred srdečne ďakujem a cením si každú jednu radu, ktorá k tejto diskusii pribudne! 🙂 Alexandra

ervenka
4. júl 2014

@sasena158 sice byvam v Nl a nie v GB, ale rada by som ta upozornila, ze ak porodis v zahranici, budes tam aj prihlasena na pobyt+ platit si zdrav. a odvody v inej krajine= bydlisko mas mimo SVK, tak nemas narok na porodne. Zmenil sa zakon od 1.1.2014.

tanusenka
4. júl 2014

musis ist k Gp to je lekar a zaregistrovat sa k midwife ta sa bude o teba starat. ja som sa vratila odtial pred mesiacom spet na Sk, bola som tam 8 mesiacov zamestnana matreska mi tam vychadzala o nicom preco tam neposles iba priatela na par mesiacov ? budes mat len kopu stresov a behania po uradoch v uk.

deni86
4. júl 2014

Ano, musis sa zaregistrovat u GP (to je prakticky lekar) v Medical/Health centre a on ta posle k Midwife a objedna na na ultrazvuk. Matersku by si mala dostavat z job centre, pretoze uz si tehotna, takze zamestnavatel nema povinnost ti ju platit. Prispevok pri narodeni dietata je aj v UK, je to myslim £500, ale podmienka je, ze musis poberat nejake benefity (working tax credit, jobseekers allowance, inak ho nedostanes...). Podla mojho nazoru na par mesiacov sa Vam tu chodit neoplati, no zalezi aku pracu by ste mali a kolko platili za ubytko, pretoze byt s malym dietatkom na nejakom shared house nie je velmi vesele....

sasena158
autor
4. júl 2014

@tanusenka my sa tam totiž chceme usadiť... ja som v máji skončila vysokú školu a mám riadny problém nájsť si prácu a neviem čo by som tu tých pár mesiacov robila, kým on by bol tam.. viem, že je to samý stres, ale potrebujeme sa nejak uživiť a nechcem to nechať len na priateľa..
takže vlastne stačí ísť k tomu Gp a oznámiť, že som tehotná a on už mi povie čo a ako?s vyšetreniami sa to tam rieši ako?asi nebývajú tak často ako u nás však?

sasena158
autor
4. júl 2014

@deni86 je nejaké miesto, na ktorom ma vedia nejak nasmerovať, že čo všetko mám vlastne vyriešiť?je tam na to aj nejaká postupnosť, že najprv to a potom to?lebo teraz je to na mňa strašne veľa info 😒 a keďže tam ideme prvý krát, tak fakt netuším čo a ako...

deni86
4. júl 2014

Po zdravotnej stranke najskor k tomu GP a po financnej do Job centra. Ak by si mala viac otazok tak mozes aj IP.

maznacik007
4. júl 2014

@sasena158 a uz tam mate obaja najdenu pracu? dnes to ani v UK neni tak ze prides a nukaju ti pracu ...

podla novych zákonov aj v UK aj u nas .. nemas automaticky po pricestovani narok na nic myslim financie a pod... je to podmienene odpracovanim co uz nestihas ... narok na davky zo slovenska mat nebudes tiez ... tak si to treba fakt dobre zvazit .. ci je to aktualne vhodny cas tam vycestovat myslim pre teba ...

monkka21
4. júl 2014

@deni86 na matersku z job centra musi mat odrobenych 26 tyzdnov takze okrem child benefitu nedostane nic ine 😉

@sasena158 podla mna sa ti sem neoplati ist.to by partner musel mat velmi dobre platenu pracu kedze ty budes doma s babom nejaky cas.ked odides nedostanes porodne zo slovenska a pravdepodobne ani v anglicku kedze musis poberat child tax credit alebo ine benefity.

monkka21
4. júl 2014

@sasena158 a uz mas aj ty zajednanu pracu?lebo tehotnu ta asi nikto nezamestna.jedine ze by si o tom zamestnavatela neinformovala.

deni86
4. júl 2014

Ano máš pravdu monkka, možno keby hneď po narodeni poziadala o child tax credit mohla by to s tým prispevkom stihnúť, žiadosť sa podava do troch mesiacov života dieťaťa...

deni86
4. júl 2014

Ak vieš dobre po anglicky tu je to celkom pekne rozpisane: http://www.adviceguide.org.uk/england/benefits_...

sasena158
autor
4. júl 2014

@maznacik007 priateľ má prácu vybavenú a ja na takých 90%, práve čakám na potvrdenie...ubytovanie je už zajednané, už len tam docestovať, vybaviť potrebné úradné veci a môžme začať žiť..
a keby som šla aspoň na pár mesiacov pracovať a potom sa vrátim porodiť sem, je to dobrý nápad, či mám na to úplne kašľať? nechcem to totiž teraz odvolať, keď už máme pomaly všetko zajednané...

@monkka21 takže v podstate sa to neoplatí len po finančnej stránke ak to dobre chápem, však?a poznáš aj nejaký prípad, kedy niekto neinformoval zamestnávateľa o tehotenstve, že aké to malo následky? a kedy by som to mala oznámiť? lebo niekde som čítala, že do 25. týždňa nemusí o tom nik vedieť...
a ako je to s tým child tax credit? sú tam na to nejaké podmienky aby som to mohla dostať?

monkka21
4. júl 2014

@sasena158 ano do 25tt nemusis informovat ,ale zalezi aj aku pracu chces robit.co sa tyka childu tak od 1.7 vysli nejake nove pravidla pre tych ktory sa pristahuju po 1.7.2014 dnes som to zahliadla ale neviem ti presne povedat o co ide.podla mna sa ti to neoplati lebo tu nedostanes matersku ako som spominala.jedine child benefit 21£ ci tak nejako.

sasena158
autor
5. júl 2014

@monkka21 no nevyzerá to vôbec ružovo...ďakujem veľmi pekne za info! 🙂

monkka21
5. júl 2014

@sasena158 poriadne pouvazujte este 😉 vela stastia

bajana
5. júl 2014

@sasena158 prepac, ale mne sa toto cele zda ako velmi velmi zly napad...jedine ze by mal mat priatel naozaj vyborny prijem a teda by ste si mohli dovolit samostatne byvanie a uzivil by ta...na pracu by som sa nespoliehala, v tehotenstve sa moze stat cokolvek a ostanes priatelovi visiet na krku...ani ta starostlivost o tehotne nie je taka ako tu...ja mam teda za sebou 2,5 roka v UK v zlatych casoch (r.2005-8, isli sme na vlastnu past) a teraz som tehotna, a kombinovat tieto dve situacie do jednej je podla mna ciste sialenstvo...
nehovoriac o desiatkach Slovakov, ktore tiez "mali istu pracu", z ktorej sa vyklul nejaky part-time job u krajanov, ktori radi zdieraju...
na vasom mieste sa zbalim a odidem do BA - ostanete na SVK, priatel si najde nejaku pracu a aspon budete v znamom prostredi...