Tehotná počas skúšobnej doby

andulam
28. nov 2013

Ahojte,uz som si precitala vselijake diskusie na tuto temu,ale aj tak som z toho zmatena a neviem co mam robit.moja situacia: 2 roky som pracovala v Anglicku,o 3 mesiace som na Slovensku nastupila do prace,kde som v skusobnej dobe,som v 6.tyzdni,pracujem s chemikaliamy,nemozem tam viac pracovat a tak som to oznamila v praci.povedali mi,ze mozem pracovat na inej pozicii do konca skusobnej doby(t.j.este 2 tyzdne)a potom mi ukoncia PP.od kolegyn som vsak dostala radu,ze mam ist radsej hned na PN a ze na nej mozem byt az do porodu.
Je to tak?vobec nemam v takychto veciach prehlad,to mam ist ku gyn.a povedat mu o svojej situacii a on ma da na PN?budem moct byt na PN do porodu a mam narok dostavat cely cas nejake peniaze?ako je to vtedy so zdravotnym poistenim,kto mi ho plati,ked nebudem zaevidovana na urade prace?
Este jedna podotazka,moje 2 roky odrobene v Anglicku nemaju ziaden vplyv na matersku,ze?nemam na nu narok?dostavala by som hned len rodicovsky prispevok?
Dakujem za rady.

nedielka
28. nov 2013

Nie, Ak sa das na PN, to Ti nepomoze,kedze si v skusobnej dobe, mozu Ta kedykolvek vyhodit,aj ked si tehotna. PN Ti nepomoze. Odpracovane roky Ti myslim nepomozu, nakolko Ti anglicky zamestnavatel neplatil odvody na SK.Ale to si radsej over v socialnej poistovni.

gapa
28. nov 2013

@andulam
nárok na materské budeš mať určite, lebo aj platenia nem.poistenia v UK sa ti prirátajú ku dnom na SK, len budeš potrebovať k tomu potvrdenie z UK, ak nebudeš mať 270dní na SK, je to nejaké E 104 tuším, (to si over na soc.poistovni). Ak to budeš mať vybavené, tak to urýchli vyplatenie materského, inak by si dlho čakala (lebo to dlho trvá vybaviť, čo som čítala). Bude velmi záležať, či budeš mať na SK platených v tomto prac.pomere aspon 90dní bez pn. Ak budeš, tak sa ti materské bude rátať z vym.základu v novom zamestnaní. Ak nebudeš, tak sa ti ráta materské z vym.základu v predchádzajúcom kalend.roku k roku nástupu na md, tj. u teba roku 2013, ale dni u posledného zamestnávatela sa neberú do úvahy, ak nemajú tých 90dní. Ak máš len dni v UK, tak neviem, či sa berie len minimum alebo vym.základ zo zahraničia, nemám skúsenost. To by som na tvojom mieste napísala otázku na soc.poistovnu (nie pri okienku, tažko dostaneš správnu odpoved), ale cez poradnu na stránkach soc.poistovne. Napíš, ak po 2rokoch práce v UK si sa zamestnala na sk a si tehotná a vyzerá to, že ukončia s tebou pp v skúšobnej dobe, tj. nebudeš mať 90dní platenia pravdepodobne. Z čoho sa ti vyráta materské, či z vym.základu v UK. (to by som bola aj ja zvedavá) na odpoved.

Vyrátaj si, či ti tých 90dní vychádza a podla odpovede zo sociálky (aj ked by som sa snažila ju možno aj nejako overiť viacnásobne, čo ale bude velmi ťažké, leda zavolať priamo na odd. kde robia so zahraničím??? neviem ako by sa dalo)

Ak by si išla na pn, tak skúšobná doba sa o dni pn predlžuje, ale nie je to záruka, že ti zamestnávatel aj tak neukončí prac.pomer v čase, ako ti povedal (pn nie je prekážka) alebo neskôr. On síce ak si písomne oznámila tehotenstvo aj s potvrdením od lekára môže ukončiť pp len vo výnimočných prípadoch, ale na to si dôvod vždy nájde.
tu je zo zákonníka práce
"(1) V skúšobnej dobe môţe zamestnávateľ a zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu, ak ďalej nie je ustanovené inak. Zamestnávateľ môţe skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe s tehotnou ţenou, matkou do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacou ţenou len písomne, vo výnimočných prípadoch, ktoré nesúvisia s jej tehotenstvom alebo materstvom, a musí ho náleţite písomne odôvodniť, inak je neplatné."

Dni pn sa nerátajú do tých 90dní, ktoré sú dôležité pre stanovenie obdobia, z ktorého sa vyráta materské.

andulam
autor
28. nov 2013

@nedielka
@gapa
dakujem za odpovede,ale mne neslo o to,ci ma nevyhodia,ja viem,ze ma vyhodia,ved mi to povedali,len som sa chcela uistit,ci mozem ist na PN a budem dostavat pocas toho nejake peniaze a ci by to bolo mozne az do porodu,nemam ziadne skusenosti s tymito vecamy na Slovensku.

nedielka
28. nov 2013

@andulam Na Pn mozes ist kedykolvek...aj ako nezamestnana...Ale nedostanes nic.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
andulam
autor
29. nov 2013

@fidka79 no ja by som bola najradsej,keby som si este nasla pracu,ale pochybujem,ze si najdem,tuto co teraz mam som si nasla po 3 rokoch hladania ☹

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
gapa
29. nov 2013

@andulam
nárok na nemocnské mať určite budeš. Ak ti vznikne pn ešte počas trvania prac.pomeru, tak sa nebudeš evidovať na urade práce, lebo počas pn ta nemôžu zaevidovať. Budeš zdravotne poistená štátom ako poberatel nemocnského (nárok na nemocenské samozerjme máš, len výška bude zaujímavá, tak ako pri materskom platí to isté). Ak sa pôjdeš najprv zaevidovať na úrade práce a až následne pôjdeš na pn, tak aj tak máš na nemocenské nárok (pozastavia ti vyplácanie podpory, ak na nu nárok máš, na to je ale málo údajov, ale vlastne ak máš potvrdenie z UK o dobe poistenia v nezam., tak 2roky v posledných máš). Ak pôjdeš na pn neskôr ako 7dní po ukončení pracovného pomeru, tak budeš potrebovať k PN-ke od lekára aj potvrdenie o tom, že si tehotná a aj si bola v den ukončenia prac.pomeru. Na základe toho ti priznajú plynute 8mesačnej ochrannej lehoty pre nárok na nem.dávky (ak by s nemala to potvrdenie, tak ochranná lehota je len 7dní). Ak by si sa nezaevidovala a išla neskôr na pn, tak samozrejme dni bez poberania nemocnského ak nie si na úrade práce evidovaná si musíš hradiť zdr.poistenie sama.

andulam
autor
29. nov 2013

@fidka79 tu pracu na slovensku som hladala 3 roky po tom ako som skoncila strednu skolu,ziadnu pracu som nenasla a tak som isla do anglicka a pracovala tam 2 roky.po navrate z anglicka som si nasla tuto pracu.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
andulam
autor
29. nov 2013

@gapa no takze dnes mi v praci povedali,ze ma nakoniec nevyhodia,ze mi normalne predlzia zmluvu a po materskej by som sa vratila.avsak pracujem s chemikaliamy a nemala by som vobec robit v tej miestnosti,chcu ma prelozit na inu poziciu,ale v tej istej miestnosti,takze mi to nijako nepomoze,asi to aj tak budem riesit tou pn,zdrave babatko je dolezitejsie ako peniaze.dakujem za rady.

havana_frost
5. dec 2013

Zamestnávateľ môže skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe s tehotnou ženou, matkou do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacou ženou len písomne, vo výnimočných prípadoch, ktoré nesúvisia s jej tehotenstvom alebo materstvom, a musí ho náležite písomne odôvodniť, inak je neplatné.

kikuska606
8. dec 2013

Ahojte!Mam problem.23.3.2010 som zacala pracovat v skolke.mala som 3mes.skusobnu dobu avsak pocas nej som zistila,ze som tehotna a 19.4.2010 ma dali na rizikove tehotenstvo,PN mi skoncila dnom nastupu na matersku dovolenku.ked mi skoncila rodicovska dovolenka chcela som nastupit do povodneho zamestnsnia avsak dostala som do ruky papier rozviazanie pracovneho pomeru v skusobnej dobe.maju na to pravo?

josefpihrt
15. jan 2014

@kikuska606 maju na to pravo, nakolko skusobna doba pocas tvojej PN a materskej dovolenky zial neplynula a zacala opat plynut, ked si sa vratila do prace.

olivs
5. mar 2014

Ja som 2 tyzdne po nastupe do noveho zamestnania zistila, ze som tehotna.. zaujimave na tom je, ze mam zmluvu na zastup za matersku dovolenku (predpoklad je ze tam dotycna bude tri roky). Kedze moja praca vyzaduje pohybovat sa v prostredi rizikovom pre tehotne, radsej som to (oficialne) oznamila. Moja sefka mi ale povedala, ze bude chciet aby som podpisala novu zmluvu - dobu urcitu do predpokladaneho nastupu na matersku..(Aby ona mohla dat niekomu inemu zmluvu na zastup za MD). inak - by sa ma asi pokusila zbavit v skusobnej dobe (aj ked viem ze ma -zatial - nema kym nahradit, no mozno by sa to dovtedy zmenilo..). Moc sa mi do toho nechce ale asi budem musiet.. Moja otazka je - aky je rozdiel v plateni odvodov a poistneho ak odidem na MD ako zivnostnicka (mam aj zivnost a budem si ju musiet este chvilu nechat) a ked by som odisla pri platnosti sucasnej zmluvy? aky by bol rozdiel pri pripadnom retazeni materskych dovoleniek v case platnosti tejto zmluvy? A, ako by ste to inak riesili na mieste mojej sefky? vdaka..