Trvalý pobyt pre cudzinca

lneviemmeno
24. júl 2023

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci mate niekto skusenost. Mam manzela cudzinca, je Ind ale ma v Portugalsku karticku na povolenie k pobytu. Chcem ho prihlasit na trvaly pobyt k mojej mame do domu a nasledne vybavit povolenie na 5 rokov pre neho. Neviem sa docitat kde ist vybavit trvaly pobyt? Tam kde my? Pretoze ked som si chcela vybavit termin na cudzineckej policii vo formulari chceli odo mna uz jeho trvaly pobyt na slovensku, takze si myslim, ze TP treba nahlasit najprv inde a potom ist az na cudzinecku ci? Sme z toho riadne zmateni. Najprv sa pytam takto tu ci mi nahodou niekto nevie poradit a ked nic nezistim pojdem pobehat osobne.
Dakujem vopred a prajem prijemny zvysok dna.

patka06
24. júl 2023

Najprv si musí prihlásiť trvalý pobyt v obci, kde žije
Keď bude mať TP v dome tvojej mamy, musí mať jej súhlas - ideálne pôjdete prihlásiť spolu s ňou.
Ak je vlastníkov viac, potrebuje súhlas všetkých
S potvrdením o TP a ostatnými potrebnými dokladmi pôjdete na cudzineckú políciu

lneviemmeno
autor
24. júl 2023

@patka06 takze staci ist na obecny urad tej dediny s papiermi a to je vsetko? a potom uz pojdem na cudzinecku

kvietok2012
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
aliziana
24. júl 2023

@lneviemmeno má tu nejakú prácu, alebo ste zobratí? Lebo povolenie na pobyt mu podľa mňa nedajú len tak na základe trvalého pobytu... či?

lneviemmeno
autor
24. júl 2023

@aliziana sme zobratí

aliziana
24. júl 2023

@lneviemmeno aha, prepáč, nevšimla som si... tak potom by to malo ísť, zlúčenie rodiny...

lneviemmeno
autor
24. júl 2023

Este otazka. Mama nenasla list vlastnictva ale v katastri je napisana a ona si mysli, ze na obecnom urade tej dediny by to mali mat v systeme ked da obciansky. Co myslite? Este tam rano zavolam, len momentalne byvam 70km od nej tak aby sme nesli zbytocne

taisu
24. júl 2023

trvaly pobyt cudzinca vybavuje iba cudzinecka policia, zadaj vo formulari adresu pobytu u mamy, a na policiu odnesies suhlas vlastnika overeny notarom a vypis s lista vlastnictva

simca06022011
24. júl 2023

vsetko cez cudzinecku policiu, adresu zadas tu u mamy. Infromacie ale daju aj priamo tam, vzdy vsetko poradia. Vytlac si LVcko z katastra predsa... tam sa ti da vygenerovat, to len prilozis k tomu suhlasu vlastnika /mimochodom od nas to nechceli, ale teda EU obcan/. Najjednoduchsie bude presne na policii zistit co treba, a potom naraz doniest.

lneviemmeno
autor
24. júl 2023

Ale ja to fakt nechapem. Asi rano zavolam na cudzinecku. Niekto mi povie, ze staci ist na obecny urad nahlasit TP a potom ist az na cudzinecku a niekto ze vsetko na cudzineckej treba. Som z toho zmatena..

peter0123
24. júl 2023

@lneviemmeno na obecný úrad môžes s mamou ale len aby ti overili čestné prehlásenie, potom na cudzineckú.
Robím na obci, cudzincom neprideluje pobyt obec ale cudzinecká polícia.

bluemoon24
24. júl 2023

@lneviemmeno ten formular na cizinecke policii je dost slozity 😅 normalne tam vsechno zadej, co nevis, tak si tipni. Dulezite je, aby dostal termin. V pripade, ze tam bude neco fakt spatne, tak oni ti reknou, jak to vyplnit spravne a objednas se pak znova. Hlavne prosimte na tu cizineckou policii chod s nim, vetsina jich neumi nebo nechce mluvit anglicky! Trvaly vybavis pouze na cizinecke policii nikde jinde. Kam spada vase obec si vygoogli, vubec to nemusi byt nejblizsi cizinecka. My jsme treba meli nejbliz do Galanty, ale spadame pod Bratislavu.

lneviemmeno
autor
24. júl 2023

Dakujem za rady, urobili sme si rezervaciu na cudzineckej, no este tam predtym zavolam, ci urobim teda to cestne vyhlasenie potvrdene notarom alebo ako. 😄

bluemoon24
24. júl 2023

@lneviemmeno ano, cestne prohlaseni musi byt overene. LV je treba si vytisknout z katastru nemovitosti, oni nebudou hledat, jestli je vazne vlastnik, takze vypis. Pokud ma dum vice vlastniku, je potreba souhlas od kazdeho! + potrebujes zadost a ten formular, co jsi vyplnovala. Na cizineckou policii nevolej, max. napis email, tam se neda dovolat 😅

lneviemmeno
autor
24. júl 2023

@bluemoon24 dakujem za radu. vyplnila som ten formular, mam ten papier co mam vytlacit vyplneny ale ked uz som bola pri poslednom kroku, kde som zadavala kontaktne cislo a emailovu adresu, po chvilke tocenia mi napisalo, ze “server error try again”.. no a teraz neviem ci mi to preslo alebo to mam skusit znovu aj ked tu ziadost na vytlacenie mam

simca06022011
24. júl 2023

malo by ti prist potvrdenie na email. Ale este ti poradim, mvsr ma poradensku linku a tam ti poradia, myslim, ze aj emaily pisu. Tak tam sa da dovolat 🙂
https://www.minv.sk/?ministerstvo-vnutra-kontakty

bluemoon24
24. júl 2023

@lneviemmeno pokud jsi dostala potvrzujici email, a sms, vsechno by melo byt ok, pokud ne, tak znova