Ukončenie prac. pomeru zo strany zamestnávateľa pre koronavírus.

zuzanita7
24. mar 2020

Ahojte dievčence, stretol sa niekto z Vás, alebo viete o niekom, komu " ODPORUČIL" zamestnávateľ kvôli uzavretiu prevádzky pre koronavírus, podpísať dohodu o ukončení PP a ísť sa prihlásiť na ÚP? Može dať zamestnávateľ, v prípade, že zamestnanec s tým nesúhlasí a nepodpíše dohodu o skončení PP, zamestnancovi výpoveď s 2 mesačnou výpovednou lehotou?

lula313
24. mar 2020

Samozrejme, že môže ti dat vypoved s 2 mesačnou výpovednou lehotou, keď nepodpíšes dohodu. Prečo by nemohol?

ivkazba
24. mar 2020

@zuzanita7 z dôvodu korony nemôže, zákonník práce definuje, za akých okolností môže dať zamestnávateľ zamestnancovi výpoveď. Buď je to opakované porušenie pracovnej disciplíny alebo zrušenie pracovného miesta.

ivkazba
24. mar 2020

@lula313 prečo by nemohol? Lebo nemôže len tak kvôli korone. Ak by si ovládala zákonník práce, tak by si nenapísala takýto koment.

ivkazba
24. mar 2020

@zuzanita7 teda sú ešte aj iné dôvody, ako napríklad ak kvôli zmene zdravotného stavu nemôžeš vykonávať svoju prácu a podobne, ale to sú špecifické situácie, ktoré sa tejto situácie evidentne netýkajú

tslobik
24. mar 2020

Lenže v tomto prípade pôjde asi o zrušenie prac.miesta.

zuzanita7
autor
24. mar 2020

@ivkazba ale ze ak to nepodpise na dohodu, vraj jej daju oni vypoved s 2 mes. vypovednou lehotou pocas ktorej jej vyplatia 60% z platu ale ked znovu otvoria prevadzku, uz ju nemozu zamestnat podla zakona pocas 6 mesiacov. Poradila som jej aby sa opytala na personalnom podla akeho § jej chcu tu vypoved dat tak jej pani nevedela povedat, ze to riesia pravnici....🙂 tak neviem co si o tom mysliet, lebo ja som v ZP prave nic nenasla 🙂 .... Slubuju jej ze ju na 100% vezmu spat ked to prehrmi....🙂

zuzanita7
autor
24. mar 2020

@tslobik ak podpise dohodu a pojde na UP,slubuju jej ze ju na 100% vezmu spat ked to prehrmi....🙂 o zrusenie miesta im nejde lebo by museli vyplacat odstupne na co nemaju peniaze a pol roka na to miesto by nemohli niekoho prijat ak by to bolo z dovodu zrusenia miesta alebo prevadzky...

ivkazba
24. mar 2020

@zuzanita7 no daj vedieť, ak jej dajú info, podľa akého § ju chcú prepustiť, pretože ja o takom § neviem. Ako som písala, výpoveď zo strany zamestnávateľa sa rieši v niekoľkých §, ale ide o porušenie pracovnej disciplíny, organizačné či zdravotné dôvody. A tieto ak nespĺňa, tak neviem si predstaviť, aký § firemní právnici vymyslia. Samozrejme, chápem v súčasnosti niektorých zamestnávateľov, že nemajú zisk a tým pádom nemajú prostriedky na vyplácanie miezd, na druhej strane, korona ich neoprávňuje ku krokom, ktoré zákon zakazuje.

evittam
24. mar 2020

@lula313 Ano ale iba ako píše
@ivkazba

martinka13
24. mar 2020

@ivkazba zrejme to nie je len tak kvôli korone, ale asi stratil odbyt a nemá pre zamestnanca prácu, ani peniaze na mzdu. Bude to výpoveď z organizačných dôvodov, resp. z dôvodu nadbytočnosti zamestnanca. Vari nebude mať zamestnanca v stave a bez práce a prostriedkov....

ivkazba
24. mar 2020

@martinka13 áno, to píšem predsa aj ja, že z organizačných dôvodov to môže byť. Vtedy dáva zamestnávateľ výpoveď s výpovednou lehotou a odstupným. A autorka píše, že na to zamestnávateľ nemá peniaze. A tiež píšem, že chápem zamestnávateľov, že ak nemá zisk, nemá peniaze na mzdy a odvody. Ale ani to ho žiaľ či našťastie (to je uhol pohľadu) na to, aby porušil ZP.

zuzanita7
autor
24. mar 2020

@ivkazba ved prave, ani ja som nenasla ani ja nic v ZP, preto som jej tvrdila ze to oen tak nemozu a aj preto som jej kazala nech sa spyta na personalnom. tak to som zvedava aj ja co pani pravnici vymyslia.... kazdopadne dam vediet ako nakoniec dopadla. pretoze asi tu bude pribudat takychto pripadov......☹

ahoj0
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lula313
24. mar 2020

@ivkazba veď neuvedie dôvod koronu, ale organizačnú zmenu. Teraz je zla situácia, predpokladá sa, že v priebehu dvoch mesiacov príde o prácu 75-125 tisíc ľudí. Otázka autorky bola, či môže dostat vypoved, keď nepodpíše dohodu a odpoved je, že môže. Veľa zamestnávateľov teraz bude musieť prejst k prepustaniu a veľa z nich sa nebude vediet postaviť na nohy. Hlavne nikde nie je záruka, že za dva mesiace sa všetko vráti do pôvodných koľaji, sledujem aj okolite štáty a dnes sa aj Kurz vyjadril, že AT ekonomika sa z tohto nespamätá a to tam majú množstvo ekonomickych stimulov ako Kurzarbeit, ktoré pomáhajú firmám neprepustat ľudí a zadotovat mzdy zamestnancov.
ZP ovládam, mám vyštudovaný personálny manazment a môj otec sa už 8 rokov súdi o neplatnosti výpovede, čiže mám veľa znalosti z tejto problematiky ako aj skúsenosť s (ne)vymožiteľnosťou práva na SK..

ivkazba
25. mar 2020

@lula313 tak v tom prípade vieš, že ak chce z organizačných dôvodov prepustiť viac zamestnancov, má v zmysle §73 viaceré povinnosti, čiže to nie je len tak, že "prepustím pár ľudí". Takže ak si znalec ZP a máš vyštudovaný personálny manažment (a teda mala by si mať nejaký základ komunikácie), tak tvoja odpoveď "Samozrejme, že môže ti dat vypoved s 2 mesačnou výpovednou lehotou, keď nepodpíšes dohodu. Prečo by nemohol?" bola neúplná a neodborná. Pekný deň prajem.

miminka91
25. mar 2020

Na to bohu zial tento stav nema ziadny vplyv a ano ak nepodpises dohodu, moze ti dat vypoved aj takouto formou. Na tom nic zvlastneho ale ani noveho nie je

lula313
25. mar 2020

@ivkazba tu nie si v odbornej skupine, ale diskusii na MK. otázka bola položená jednoznacne, či môže dostat vypoved, čo môže a my nevieme, aku stratégiu zvolí zamestnávateľ, preto som sa pýtala, prečo by nemohol. Veď v zákone nie je nič o tom, ze by nemohli zamestnavatelia počas pandemie prepúšťať. Okrem toho, na každého sa niečo najde, kľudne to môže spravit po dutkach za (zavazne) porušenie pracovnej discipliny. Sulik má v svojich opatreniach na prvých 100dni, s ktorymi vstupoval do volieb, aby zamestnávateľ v prípade neplatnosti výpovede mal povinnosť vyplatiť náhradu mzdy len v hodnote 6 mesiacov(zo súčasných 36), čiže si myslim, že viacero zamestnávateľov sa bude uchyľovať aj k nezákonným výpovediam, lebo sa bude spoliehať na to, že kvôli takej sume sa nikto nepojde súdiť a z odznenych informácií novej vlády mám dojem, že budú skôr zachraňovať podnikateľov ako zamestnancov, ktorých skôr ukľudnuju tým, že štát má dostatok penazi na vyplácanie podpôr.

nadide
29. mar 2020

Ahojte dievčence co tu citam som v podobnej situacii zamestnavatel mi dal na vyber bud vypoved s 2mesacnou lehotou alebo mam uz ostat doma a da mi 2 mesacne odstupne len neviem kedze mi chyba este mesiac do 2 rokoch aby som mohla dostat podporu v nezamestnanosti ako by ste postupili mam ostat tie 2 mesiace alebo ked zoberiem odstupne bude sa mi to ratat dakujem za rady kazda pomoze som zufala.

manamani1
29. mar 2020

@ivkazba akoze nemôže? Však všade sa prepúšťa.

evittam
29. mar 2020

@manamani1 Isteze moze ale ako sme uz napísali na zaklade ZP.

evittam
29. mar 2020

@nadide Ak bude PP trvat ešte tie dva mesiace tak sa budu pocitat. Ak nie tak samozrejme ze nie.

zuzanita7
autor
29. mar 2020

@nadide a na OCR nie si? Pocas OCR ti nemože dať prdsa vypoveď či?

evittam
29. mar 2020

@zuzanita7 Môže. Ale tiež len podľa ZP

zuzanita7
autor
29. mar 2020

@evittam a nie je v ochrannej lehote? ja som pisala prispevok o tej mojej znamej stale to riešia ešte to nemaju uzavrete ako idu tie vypovede davat a maju jednu zamestnankynu na OCR a tu neriesia, lebo vdaka tej OCR je mimo obliga aj dalsia co je momentalne PN...

evittam
29. mar 2020

@zuzanita7 Nie. Aka OL? Ak budú postupovať podla ZP ziadny problém dať výpoveď.

zuzanita7
autor
29. mar 2020

@evittam ak zrušia prvadzku tak ano ale ak jej zrusia miesto, tak az po ukonceni PN alebo OCR jej to mozu dat ci? .... Vlastna skusenost zas moja, rusili mi miesto ale az po ukonceni PN mi mohli dat podpisat vypoved....

evittam
29. mar 2020

@zuzanita7 Pisem na zaklade ZP. Výklad tu robit nebudem.

zuzanita7
autor
29. mar 2020

@evittam ok, snazim sa kocke nejak pomoct ...

nadide
30. mar 2020

@zuzanita7 nie som

zuzanita7
autor
30. mar 2020

@nadide no ja by som brala ak ti chyba mesiac na UP urcite na dvojmesacnu vypovednu lehotu, lebo na UP sa mozes aj tak prihlasit az po nej, síce doatanes menej penazi (stat.bude uhrádzať 80% ale ak takby ti mal doplatiť zvysok zamestnavatel ale to si radšej ešte pozistuj...) ale.ide ti o to natiahnut mesiac na UP. A este ma.napadlo ak prevezmes.vypoved.s 2mes. vypovednou lehotou ta sa ti zacne pocitat az od nasledujuceho mesiaca od.prevzatia.resp.dorucenia. Takze.ak prevezmes 31.3 vypovedna ti zacne.plynut os 1.4. dva mesiace aktrebars 3.4(ak by ti fo posielal postou ale aj tak tam.mas 18'sni na prevzatie) vypovedna doba by sa ti zacala pocitat od 1.5, tym padom pojdes sa nahlasit na up 1.7. Nech ma niekto opravi ak som to nenapisala.spravne, ale.momentalne mame taketo info....