Urobila som chybu v daňovom priznaní

ditavan
5. feb 2021

ahojte baby,
dostala som info z danoveho o vysokom nedoplatku. Som si ista, ze som spravila chybu v danovom. Neviete, ci dostanem moznost danove opravit, ze by som si na pomoc zavolala uctovnicku a podala nanovo, alebo som proste v prdeli? Stalo sa to uz niektorej?

vams
5. feb 2021

podaj dodatočné daňové priznanie a v ňom oprav tak, ako má byť správne

kolarovska
5. feb 2021

@ditavan do 31.3.21 mozes podat opravne danove priznanie za rok 2020.

ditavan
autor
5. feb 2021

@vams
@kolarovska to bude asi problem, mne to vypocitali za rok 2019 :(

vams
5. feb 2021

@ditavan v čom bude problém?

ditavan
autor
5. feb 2021

@vams ze to je za rok 2019 a nie 2020, ci da sa podat dodatocne danove aj spatne, za rok 2019? Dufam, ze ano :(

kolarovska
5. feb 2021

@ditavan tak podaj dodatocne DP

vams
5. feb 2021

@ditavan vždy sa dá, najviac 5 rokov spätne, ale ak tam bude veľký rozdiel v sume, počítaj dodatočne ešte aj s pokutou

simca06022011
5. feb 2021

Dodatocne danove... da sa podat vzdy, aj ked je to rok 2019.
Ako ti danovy urad mohol vypocitat "vysoky nedoplatok" ? ved to ste vy ratali v DP, ktore ste podavali. Pozrite si najskor co ste podali a uvidite 🙂

simca06022011
5. feb 2021

@vams nie s pokutou, ale urokom( a ten bude aj tak, kedze termin na uhradu uz bol a teraz jej dali info o nedoplatku) .. za opravu som este nikdy pokutu nedostala...

vams
5. feb 2021

@simca06022011 ale je aj pokuta, ak sa zvýši daň oproti pôvodne podanému DP, všetko závisí od sumy

vams
5. feb 2021

@ditavan ešte by ma zaujímalo, keď podávaš DP, tak hádam si to skontroluješ, či je to správne, či sedí daň, resp. preplatok, či to odošleš len tak hala bala

ditavan
autor
5. feb 2021

@vams prvy krat som to robila, najlepsie ako som vedela a predsa som nieco pokazila. Cez ten elektronicky system mi to prijalo a neviem ci mi to ukazalo nejake nezrovnalosti, normalne sa to odoslalo a info o nedoplatku prislo teraz...

lucka_ke
5. feb 2021

záleží na tom aké čísla ti tam vyšli ak bolo treba platiť daň a ty si nezaplatila, vymáhajú ju teraz

vams
5. feb 2021

@ditavan môže sa stať, že to nejak zle natiahne tie čísla, ak ti prišla výzva na zaplatenie, treba čím skôr kontaktovať správcu, na telefónne číslo, ktoré je uvedené vo výzve a vysvetliť situáciu - lebo tam už beží lehota na uhradenie

lucka_ke
5. feb 2021

cez elektronickú komunikáciu si vieš aj pozrieť odovzdaný dokument, pozri aké čísla tam sú

simca06022011
5. feb 2021

@ditavan elektronicky system ti nebude hladat problemy v danovom prizani a nezrovnalosti.. a ani ta to nebude uporoznovat na nedoplatok. Dan na uhradu mas v danovom vycislenu, a teda ak to neurhadis v termine, pride ti upozornenie,a lebo rovno moze aj exekutor (ako teraz klientovi riesim, ani upomienka nam neprisla... ). Najskor si ten dokument co si poslala stiahni a pozri, oprav, posli dodatocne danove. Medzitym kludne mozes spravkynu dane kontaktovat, ak to do terminu na uhradu nestihas.. Ak aj stihas a posles, napisala by som reakciu na tuto vyzvu/upozorenie cez vseobecne podanie, ze doslo chybe v DP, posiela sa dodatocne a bude tam ina danova povinnost..

moonlight1210
5. feb 2021

@ditavan ak si uhradila dan, ktoru si vycislila v danovom priznani, nemal by byt problem.
Ledazeby ti danove priznanie danovy urad prepocital nanovo, lebo ma k dispozicii nejake ine skutocnosti o tvojich prijmoch, ktore si do danoveho nezahrnula.
co si nemyslim.

nebude problem v tom, ze nejde o nedoplatok dane, ale o neuhradene preddavky, ktore ti vyplynuli z vysky sumy dane, ktoru si platila?
lebo to, ze ti vyplynula povinnost zaplatit preddavky pocas roka, si musis postrazit sama.

Kazdopadne si cez svoje konto pozri podane tlacivo este raz a skontroluj si cisla, ktore si uviedla a riadky, do ktorych si ich uviedla.
a rozhodne kontaktuj spravcu dane (osobu uvedenu v liste, ze to vybavuje), aby ste si to vysvetlili.
minimalne sa spytas, o aky nedoplatok ide a odkial im vyplynul.

ditavan
autor
5. feb 2021

@moonlight1210 vdaka, ja sa v tom absolutne nevyznam a nicomu z toho nerozumiem, ale moja chyba, mala som si to dat spravit uctovnicke. V tom roku som 3 krat menila zamestnanie, v cislach som mala chaos uz pri vyplnani danoveho. Pani mi volala dnes a pisala email, hned v pondelok jej opat zavolam. Sama som zo seba nestastna, ze som si to nechala vtedy na poslednu chvilu, ale tak za chyby sa plati...

simca06022011
5. feb 2021

@moonlight1210 no preddavky to na 100% nie su, ak podavala teraz danove v novembri. Plus co mam klientov, nikdy ziadna vyzva na preddavky neprisla, ak nezaplatili, tak sa to vyuctovalo vsetko v danovom prizanni a oni len potom pekne poposielali sankcne uroky ku kazdemu mesiacu/stvrtroku...
... a uz aj vidime, ze to bude Ackove danove, alebo nejaky mix... cize preddavky ee.. a vysoky nedoplaotk moze byt 100EUR aj 1000EUR...

simca06022011
5. feb 2021

@ditavan nechapem, ako ked sa nevyznas, tak to robis sama. Rocne zuctovanie ak si bola zamestnanec si si mohla dat urobit v praci, hociktorej kde si robila v 2019

vams
5. feb 2021

@simca06022011 veď to je zaujímavé, nevyzná sa v tom a pošle DP, aké tam potom nahádzala čísla

ditavan
autor
5. feb 2021

@simca06022011 dakujem, ja asi zaplatim nejaku uctovnicku, aby mi s tym pomohla, lebo pre mna je to spanielska dedina. Ale ano, neznalost ma neospravedlnuje. Len som si myslela, ze urad nejako upozornuje, ale doteraz som nevedela, ze mi tam vysiel nedoplatok, no nabuducw budem vediet, ze asi iba do tej elektronickej schranky a nemam cakat ako somar ale sama sa zaujimat.

leniel
5. feb 2021

@ditavan do buducna určite nerobiť na vlastnú past, ale zaplatiť účtovníčke

simca06022011
5. feb 2021

@vams no lebo, ja sa teda tiez pomylim a to to robim roky... ale tie reci, ako uctovnici nic nerobia a nic nevedia.. a kazdy si to moze urobit sam ... no... potom to tak vyzera.. ale tu je este viac moznosti, kde s dalo pomylit, alebo aj nie.. stacilo ze neboli spravne uhradene preddavky.

@ditavan tak ono tazko sa radi, ekd nevieme co za cisla su tam nahadzane, ale ako si to nevedela, ked tam je na to kolonka... kde sa vycisluje danova povinost za rok, a odratavaju sa tam aj preddavky.. na konci pekne jedna suma, ktora ti povie, kolko si mala platit.
Nic ti neprislo/nepride ani do elektronickej schranky. Ak si zamestnanec, nechaj to na zamestanvatela, ak si SZCO+zamestnanec, alebo hocico ine, tak urcite uctovnicka, a nie tyzden pred teminom...

moonlight1210
5. feb 2021

@simca06022011 to bola len jedna z moznosti. viac sa dozvie priamo od niekoho na danovom, co to vybavuje. Ten presne vie pozriet, kde u nej nastal problem.

moze nakoniec zistit, ze len nevyplnila nejake cislo, kam patri a opravou jej nedoplatok zmizne.

ale naozaj danove by nemal clovek robit sam, ak tomu fakt nerozumie. nieco nechtiac preskoci, vynecha a ma problem.

lucka_ke
5. feb 2021

stiahni ten dokument čo si poslala a pozri s a na koniec daň na úhradu čo tam máš

kaja01
5. feb 2021

@ditavan Ak si mala len zamestnanie, tak mi napíš do IP, ja ti to skontrolujem, budem potrebovať všetky potvrdenia od zamestnávateľov a ak máš aj kópiu daňového priznania.

liliana363
5. feb 2021

@kaja01 ak bola len zamestnancom a podávala typ A, to sa dá elektronický?Myslela som si, že len živnostníci a obch. Spoločnosti musia elektronický. Že bežný zamestnaný človek nie

juliatriscova
5. feb 2021

@ditavan pomôžem ti zadarmo, napíš mi správu

katkamj
7. feb 2021

@juliatriscova mohla by som, prosim, IP ohladom danoveho? Vdaka