Vybavenie slovenského rodného listu a pasu pre novorodeniatko

dimitra
21. sep 2013

Dobry den, chcela by som s opytat ci nema niektora z vas skusenosti s tym, ak sa narodi dieta mimo Slovenska. Zijem v Grecku a mam naplanovanu sekciu, nakolko mam rizikove tehotenstvo a uz cestovat na Slovensko nemozem. Nikde na nete sanemozem docitat co vsetko musim urobit po porode aby dieta dostalo rodny list a tym padom aj pas na vycestovanie. Moja sestra sa sice bola pytat na matrike, ale tie informacie su podla mna troskka nepresne.Moje dieta nebude mat napisane meno otca/greka/, cize bude len obcanom SR. Neviem kam potom s nejakou porodnou spravou, ci dostanem nejaky docasny rodny list, ako mi na neho vydaju pas. Mam v plane vycestovat hned ako to bude mozne. d\ocitala som s nejak len tolko ze sa caka min.3mesiace na slov. rod. list. No mne sa to nevidi, ved kolko mamiciek porodi neplanovane, predcasne niekde na dovolenke a urcite nezostanu tvrdnut v danej krajine 3 mesiace. Prosim vas ak by ste mala niektrora s tymto skusenosti ,tak mi prosim napiste. Dakujem

marisk
21. sep 2013

@dimitra My sme si tym akurat presli, ale v Luxembursku. Doklad o narodeni sme dostali v nemocnici, s nim isiel muz po luxemburskych uradoch, tu mu vystavili luxembursky rodny list. Tuto cast si budes musiet zistit v Grecku. Ohladom vystavenia slovenskeho rodneho listu si pozri stranku velvyslanectva, to robia oni. My sme potrebovali ten luxembursky rodny list s apostilom (od MZV Lux) a vyplnit ziadost, k nahliadnutiu chceli sobasny list, rodny list rodica (slovaka) a ID rodica. Akurat to mohol poziadat len rodic alebo oficialne splnomocnena osoba. Vystavenie rodneho listu potom bolo relativne rychle, necele 2 mesiace. A da sa to aj priamo na matrike na Slovensku, ale zase by si potrebovala splnomocnit niekoho. Pas sa da vybavit potom ked mas rodny list, je potrebne ist s dietatkom osobne na zastupitelstvo. Dufam, ze to bude v Grecku podobne a trochu ti cely tento sloh pomoze 🙂 Vela stastia pri porode, prajem krasne zdrave dietatko 🙂

vianne
21. sep 2013

skus sa obratit priamo na slovenske zastupitelstvo v grecku, na internete najdes adresu aj telefon, tam ti asi nejlepsie a najrychlejsie poradia, co potrebujes vybavit.

lucinocka
21. sep 2013

@dimitra nasa ma rok a idem to riesit buduci tyzden🙂 Nasa sa narodila v chorvatsku, ma chrvatske obcianstvo, chorvatsky pas a idem ju dat zapisat na specialnu matriku na Slovensku, aby dostala slovensky rodny list, presny postup ako ked sme sa brali a som davala muza zapisat tiez na specialnu matriku a dostala som slovensky sobasny list🙂
Ked sa narodi v grecku a otec je grek, dieta ma grecke obcianstvo a po tebe slovenske...daj mu urobit hned po narodeni grecky pas , to bude trvat mozno 2 tyzdne..a potom dorobis slovenske papiere, tie trvaju dlho

lucinocka
21. sep 2013

papiere po narodeni musis byvavit v grecku, ked tam zijete, normalne zapisat na grecku matriku, dostanes grecky rodny list..a ten musis dat sudne prelozit na slovensku a dolozit na matrike , aby ti dieta zapisali na slovensku

slniecko77
21. sep 2013

@dimitra je to presne tak ako pise marisk, ked sa dieta narodi dostane grecky rodny list, ten musis dat apostilovat v Grecku (je to vlastne legalizacia, overenie platnosti toho dokumentu), zvycajne to robi nejaky statny urad.
Nasledne rodny list s apostilou bud: odnesies na slovensku ambasadu v Grecku a oni zacnu proces vybavovania slovenskeho rodneho listu na Osobitnej matrike v Bratislave, alebo: splnomocnis niekoho na Slovensku a posles tej osobe grecky rodny list s apostilou a zacne to vybavovat na matrike pod ktoru spadas, ta to posle zase Osobitnej matrike do Bratislavy (ked sa rozhodnes pre tento sposob, je rychlejsi, tak si zavolaj na matriku ake doklady k tomu budes potrebovat, aby sa cakanie nepredlzovalo - urcite je to fotokopia OP atd.).
Ak budes chciet vycestovat z krajiny skor, tak treba ist na Ambasadu a tam ti vybavia docasny cestovny doklad pre dieta, je na jednu cestu na Slovensko. Ale predtym si zavolaj na Ambasadu co k tomu vsetko potrebujes...fotky, letenky atd.
Snad som napisala vsetko potrebne...
Vela stastia 😵

slniecko77
21. sep 2013

@dimitra este som zabudla napisat, ze grecky rodny list s apostilou musi byt prelozeny certifikovanym prekladatelom. Bud ti to spravia na Ambasade - myslim, ze tieto sluzby poskytuju za poplatok, alebo si ho das prelozit certifikovanemu prekladatelovi na Slovensku (musi to byt s okruhlou peciatkou prekladatel), netusim kolko ich na Slovensku je a v ktorych mestach. Keby si nevedela najst, tak myslim, ze Ministerstvo zahranicnych veci poskytuje zoznam certifikovanych prekladatelov 😉
Este raz..vela stastia 😵

cayar
21. sep 2013

Tak ako pisali maminy predo mnou...bude to trvat trochu dlhsie... 2-3 mesiace...babami sa , ze v pripade Grecka , aj dlhsie...Sorry.

Tvoje dieta dostane najprv grecky RL- to musis pobeham Po uradoch v mieste narodeniam dietata,
Potom potrebujes nan Apostile ( legalizacia) - rodny lis s apostile potrebujes dat prelozit certifikovanym prekladatelom ( pytaj sa na velvyslanectve , konzulate)
K vydaniu slovenskeho rocneho listu potrebujes.. Pas al. Obciansky preukaz Tvoj, osvedcenie, ze si v obdobi nar. Dietata bola obciankou SR , grecky RL a musis si podat ziadost ...v nasom priade a to zideme v Mnichove( manzel je Nemec , zapisany) trvalo 6 mesiacov, dcera uz mala nem. pas aj RL nemecky

Vela stastia

cayar
21. sep 2013

@cayar
@dimitra pozri na web , kt. Som Ti poslala...tam v polozke SLUZBY je podpolozka cestovny pas - pozeraj " nadhradny cestovny pas"

Ale urcite sa informuj telefonicky, emailom

dimitra
autor
21. sep 2013

No ono otec nebude zapisany v rodnom liste aj ked je greg, takze urcite nedostane dieta grecky pas, snad len ten rodny list. No uvidime, este to s nim predebatujem, ak sa teda o tom bavit bude chciet. dakujem vsetkym

lubina
21. sep 2013

@dimitra baby ti tu pisali spravne, len by som este dodala, ze ak s otcom dietata nezijes dobre si premysli, ci ho das zapisat do rodneho listu dietata, pretoze potom aj on bude mat rodicovske prava a napr. len na take vycestovanie na SR budes vzdy potrebovat aj jeho suhlas a pod. Aby ti nerobil problemy. To ma len tak napadlo, ked pises, ze nebude v rodnom liste a potom ze to s nim prejdes. Ak ozaj nie ste spolu ako partnery, je potrebne si to premysliet, lebo potom su obcas aj problemy.............zial

dimitra
autor
21. sep 2013

No a to aj v pripade, ze od neho nebudem vyzadovat ziadne vyzivne, teda bude otec fakt len na papieri?