Výpoveď dohodou a PN

steffi50
20. sep 2018

Ahojte,vie mi niekto poradit ...ak mi bude chciet dat zamestnavatel vypoved je mozne nepodpisat a nastupit na PN nakolko som tehotna...ide o to ci musim podpisat dohodu o vypovedi a tak ist na PN alebo nepodpisat a na dalsi den sa dat na PN....dakujem

majusqa77
20. sep 2018

vypoved dohodou neexistuje. vypoved vam moze dat aj bez vasho suhlasu

evkao
20. sep 2018

@steffi50 a zamestnavatel vie, ze si tehotna? a z akeho dovodu by ti mal dat vypoved? ako tehotna si voci niektorym vypovediam chranena

lady16
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
majusqa77
20. sep 2018

@lady16
1. vypoved je jednostranny pravny ukon. bud ju da zamestnanec zamestnavatelovi, alebo zamestnavatel zamestnancovi - s vypovednou lehotou v zmysle zakonnika prace
2. dohodou moze byt len skoncenie PP - to je dvojstranny pravny ukon, s ktorym musia obe strany suhlasit

ivkazba
20. sep 2018

@steffi50 ako píše @majusqa77 výpoveď dohodou neexistuje, existuje výpoveď alebo ukončenie prac. pomeru dohodou, či ukončenie prac. pomeru skončením skúšobnej alebo určitej doby. Otázne je, či si zdokladovala potvrdením od lekára alebo materskou knižkou že si tehotná a otázne je aký dôvod výpovede uvádza zamestnávateľ. To nepíšeš

steffi50
autor
20. sep 2018

@majusqa77
@evkao
@majusqa77
@ivkazba zamestnavatel vie ze som.tehotna ale este nemam knizku ani potvrdenie ziadne to dostanem cca o dva tyzdne....a naznacilli mi ze ak nebudu plnene aktivity tak mozu so mnou skoncit pracovny pomer...presny dovod neuviedli zatial...zatial to bol len naznak

alex49
20. sep 2018

takže oficiálne nevie, že si tehotná, áno, môže ťa vyhodiť, čo najskôr mu daj potvrdenie od lekára a budeš chránená

anve
20. sep 2018

@steffi50 ale mas zmluvu na dobu urcitu,alebo neurcitu? Alebo si este len v skusobnej dobe?

ivkazba
20. sep 2018

@steffi50 oznámenie o tehotenstve je v zmysle zákonníka vtedy ak to oznámiš lekárskym potvrdením (potvrdenie alebo materská knižka). Takže zatiaľ si neni chránená v zmysle zákonníka. Samozrejme aj u tehotnej môže nastať výpoveď pri porušení hrubej pracovnej disciplíny.
No a ak sa ti vyhráža výpoveďou za plnenie aktivít, je potrebné vedieť, že za toto je možné dostať výpoveď pokiaľ dostaneš najprv písomne upozornenie za neplnenie pracovnej náplne resp iného porušenia zmluvy či nariadenia nadriadeného. Zároveň v tom oznámení musí byť termín nápravy. Ak v termíne nenastane zlepšenie, až následne môže zamestnávateľ dať výpoveď. Práve preto je dobré oznamovať tehotenstvo oficiálne, aby sa tak nesnažili zbaviť kým nie si chránená.