Výpoveď v skúšobnej dobe a PN

24. aug 2021

AHojte. Moja sestra dostala dnes výpoveď počas skúšobnej doby a známe ma presviedčajú,že ak pojde teraz na PN, tak este cca mesiac poberať mzdu počas PN, kedze sa na to vztahuje ochranna lehota 7 dní ale mne sa to nezdá, kedze to bolo počas skúsobnej doby. Viete mi prosím poradiť, ktorá má s týmto skusenosti? dakujem vopred

majusqa77
24. aug 2021

mzdu nie, ale ak je chora, moze poberat nemocenske

autor
24. aug 2021

@majusqa77 ok, rozmiem dakujem

ivkazba
24. aug 2021

Sestrin známy si možno pomýlil to, že ak by bola PN počas skúšobnej doby, tak skúšobná doba sa predlžuje o dobu PN. Ale keďže jej pracovný pomer skončil, tak logicky nemôže dostávať mzdu. Kde na toto ľudia chodia. A 7 dňová ochranná lehota znamená to, že ak pôjde na PN do 7 kalendárnych dní, bude mať platenú PN. Ak nestihne 7 dní a pôjde na PN až potom, nedostane nič. Len pozor, aby si bola vedomá toho, že počas PN musí byť doma. Napríklad ak by si hľadala prácu, môže ísť na pohovor iba v rámci vychádzok, ak ich bude mať a to záleží na tom, akú chorobu má.

autor
24. aug 2021

@ivkazba dakujem velmi pekne za vysvetlenie 🙂

ivus32
24. aug 2021

@ivkazba prosím ťa a ak dostane niekto výpoveď kvôli rušeniu prevádzky aj tak sa môže ísť na platenú PN predtým ako má dátum výpovede,a výpoveď bude platná až po ukončení PN či na to sa to nevzťahuje ? Ďakujem

ivkazba
24. aug 2021

@ivus32 nie, toto platí iba pri skúšobnej dobe. Ak ide o výpoveď, vtedy končí PP posledným dňom výpovednej doby bez ohľadu na to, či je človek PN alebo nie. Ale do 7 kalendárnych dní po skončení PP môže ešte človek nastúpiť na platenú PN.

ivus32
24. aug 2021

@ivkazba ďakujem