Výrub stromu na vlastnom pozemku

28. mar 2023

Je povinne žiadať o povolenie na výrub stromu na vlastnom pozemku? Obvod kmeňa je do 40cm

kaktusik007
28. mar 2023

ano - a mozes tak urobit do 31.03. ak povolenie nestihnes, tak o rok

koniarova
28. mar 2023

Podľa mňa nie,keď ma do 40 CM.

autor
28. mar 2023

@kaktusik007 na základe čoho tvrdíte že áno?

koniarova
28. mar 2023
autor
28. mar 2023

@koniarova čiže nepotrebuje povolenie a môže ho vyrúbať kedy chce ? Či tu sa zas musí rešpektovať vegetačné obdobie ?

koniarova
28. mar 2023

Podľa mňa kedy chce a bez povolenia.

kaktusik007
28. mar 2023

rozmer kmena --- prepac, obvod som prehliadla - moja chyba, bola som v tom ze riesis priemer

vegetacne obdobie si povinna respektovat vzdy

jedina vynimka --- ak strom ohrozuje zdravie ci vazne majetok, vtedy to proste spravis, a povolenie riesis dodatocne --- a veris ze zdovodnenie neodkladnosti bolo dostatocne a nepride pokuta za nelegalny vyrub.

@koniarova --- toto bude blbost, neviem si predstavit len tak spilit 200 rocne lipy iba preto, ze maju obvod 79 cm a rastu mi v zahrade

euka210
28. mar 2023

poviem ako to je...zavisi od SUSEDOV...ked mas hnusnych, tak sa musis riadit predpismi, ale ked mas normalnych, tak nikto nebude riesit co si Ty spilis na svojom pozemku. Ved je to normalne...stary strom sa zrube a zasadia sa nove a teraz na jar je na to idealny cas.

koniarova
28. mar 2023

@kaktusik007 a ako mám v záhrade akceptovať vegetačné obdobie ?Ovocné stromy si snáď môžem orezat počas celého roka.

euka210
28. mar 2023

@kaktusik007 k vynimkam sa teraz urobia aj fotky a vybavene. Riesili sme v lete staru 200r lipu v dedine, ale suchu, prachnivejucu. Vypisali sa papiere, urobili fotky a sla k zemi. Na jesen sme zasadili novu.

zuzinabila
29. mar 2023

Musis sa spytat na obecnom úrade.u nas zas plati nie o ine,ako sa pise v zakone.neviem teda,ci si to obec moze upravit po svojom,ale my sme sa pre istotu isli priamo spytat na OU a je to tu v obci inak ako sa pise na nete.

aurelia2000
29. mar 2023

@kaktusik007 A načo by rešpektovala vegetačné obdobie, keď ten strom ide zlikvidovať? Samozrejme, že sa to najlepšie robí, keď je strom bez listov.

viestta
29. mar 2023

@koniarova orezat a zrezat su dva rozne terminy

viestta
29. mar 2023

@aurelia2000 vegetacne obdobie sa urcilo s ohladom na hniezdenie vtakov

milos81
2. apr 2023

Sú tam ale výnimky, ak sa jedná o invazívne dreviny, ich zoznam je niekde v zákone, tiež sa nevyžaduje súhlas. Vegetačné obdobie by si mala rešpektovať, čiže od marca do októbra sa nesmie ...

kajakamura26
2. apr 2023

O povolenie na výrub dreviny nie je potrebné žiadať na stromy s obvodom kmeňa do 40 cm, meraným vo výške 130 cm nad zemou. Vegetačné obdobie je do konca februára.