Z čoho mi bude vypočítaná maródka?

Vedel by mi niekto poradit? Po rodicovskej som nastupila do zamestnania a po par dnoch som musela ist na PN. Z coho mi bude vypocitana marodka?Dakujem za kazdu odpoved
gapa
10. okt 2013
@anika11
ak si celý!! rok 2012 z tohoto zamestnania čerpala len!! rodič.dovolenku, tak z pravdepodobného vym.základu, z ktorého by sa platilo nem.poistenie za mesiac, v ktorom PN vznikla. Tento Vz určuje mzdárka.
anika11autor
10. okt 2013
@gapa dakujem krasne.len som este zabudla napisat, ze ide o nove zamestnanie po rodicovskej.meni to nieco?
gapa
11. okt 2013
@anika11
áno, mení, potom záleží od konkrétych údajov o roku pred nástupom na md, aké trvali poistenia zamestnanca, či to bolo len čerpanie rodič.dovolenky alebo okrem RD aj iné dni, napr. pn alebo dovolenka čerpanie a odpracované a v tomto prípade kolko dní bolo platených. Potom ak
- len RD, tak z pravdepodobného,
-ak RD aj pn bez platena alebo RD a čerpanie dovolenky čii odpraacované ale menej v súčte ako 90, tak z minima.-
kaktusik007
11. okt 2013
@anika11 dost podstatne, ide o nove nemocenske poistenie... kedze si v novom zamestnani neodpracovala 90 dni, malo by to byt z minima.... alebo sa mylim???
@gapa
gapa
11. okt 2013
@kaktusik007
vid vyššie
gapa
11. okt 2013
@anika11
@kaktusik007
ešte vlastne také podstatné veci,
- že nemocenské platí sociálka od 11dna pn a prvých 10kalednárnych dní nejde o nemocenské ale o náhradu mzdy počas dočasnej PN a tú platí zamestnávatel. Tu ale neplatí, že sa bude rátať z minima ale z vym.základu pred pn.
- A dalšie, že z minima bude platiť sociálka od 11dna pn (ak bude prac.pomer trvať), ak máš plat vyšší ako minimum, ak menší, tak z teho menšieho vym.základu. Ak by prac.pomer skončil počas pn do 10dna pn v skúšobnej dobe, tak sociálka hradí nemocenské odo dna po ukončení prac.pomeru.
zuzanajs
10. dec 2014
@gapa dobry den, mohla by som sa s vami prosim poradit?..v juli 2014 som sa vratila do zamestnania po rd, ale ak si to zratam podla vyplatnych pasok, tak som neodpracovala 90dni- tam sa asi vikendy nerataju vsak? kedze som znovu na rizikovom...na matersku nastupujem v roku 2015, viete mi poradit z coho sa mi bude ratat materska a tiez nemocenska v roku 2015?a ci mi nejak zavazi 13.plat, ktory bol vyplateny tento mesiac teda 12/2014. Dakujem velmi pekne.
gapa
10. dec 2014
@zuzanajs ak je nástup na md v r.2015 a prac.pomer vznikol pred 1.1.2014, tak sa vyráta z vym.základu v roku 2014, vynímajú sa dni RD, pn, očr. Nevadí, že nie je 90dní, to sa ráta len ak od vzniku nem.poistenia (nie ukončení prarušenia) a ano, aj 13plat zaváži len ak nie si pn a to ty si. Ak máš velmi málo dní medzi RD a pn, tak tam je velmi dôležité, či je tam viac víkendov bez rd a pn oproti priemeru na mesiac, lebo sa zrátajú tvoje vymeriavacie základy pre nem.poistenie a vydelia sa počtom kalend.dní bez RD, pn, očr a čím vyššie číslo na den, tým lepšie.
zuzanajs
11. dec 2014
@gapa dakujem velmi pekne za odpoved..to znamena, ze mi hrozi, ze budem mat este nizsiu matersku ako 65% z platu v pracovnej zmluve?celkom tomu nerozumiem, ale vacsinou som mala natiahnutu ocr aj pn aj cez vikendy😞
gapa
11. dec 2014
@zuzanajs ak by si mala viac kalendárnych dní bez očr a pn, tak môže byť aj menej, aj mne tak hrozilo, lebo mi RD končila 25.12. z tých 6kalendárnych dní do konca roku 26-31.12 boli 2 dni víkendy bez mzdy a 4dni so mzdou, tj. záleží od konkrétnych údajov, možno ti to práveže vyjde o dosť lenpšie, aj to je možné alebo tak isto ako predtým.
zuzanajs
11. dec 2014
Ale ja som mala asi skor viac dni s ocr a pn
...to je zle?ja som od jula odrobila asi okolo 70dni...do konca roka-v tom je aj cerpana dovolenka...ostatne dni bud pn alebo ocr...vikendy si neviem zratat, mam len udaje z vyplatnych pasok....cize ked ratam ze v mesiaci je cca 20prac.dni..to by malo byt za 6mesiacov 120 prac.dni...no ja mam len tych 70...z toho sa asi nedozvieme nic..vsak?dakujem za zaujem @gapa
gapa
11. dec 2014
@zuzanajs veru, z toho sa nedá určit, ako to bude, len podla konkrétnych začiatkov a ukončení pn a očr by si to zistila.
zuzanajs
12. dec 2014
Este posledna otazka-je zle alebo dobre, ak som mala vela vikendov s pn a ocr? @gapa dakujem
gapa
12. dec 2014
@zuzanajs dobre
zuzanajs
12. dec 2014
@gapa dakujem🙂
lienocka333
12. dec 2014
Dobry vecer, vie mi niektora poradit? Som studentka na VS denna forma 3.rocnik, som tehotna a lekar ma chce dat na pn? Ak sa prihlasim na urad prace a prestupim na externu formu bude mi vyplacana pn z uradu prace? Vyzna sa v tom niekto.Budem vdacna za kazdu radu 🙂
draik
13. dec 2014
@lienocka333
Na to, aby ste mali nárok na dávku počas PN, by ste museli byť nemocensky poistená aspoň 270 dní za posledné dva roky. Za študentov štát nemocenské poistenie neplatí.
evittam
13. dec 2014
@lienocka333 A PN nevyplaca urad prace ale SP,takze presne ako pise draik.
lienocka333
13. dec 2014
Dakujem baby, takze by som si musela doplatit 270 dni? To znamena, ze nebudem dostavat nic?
gapa
14. dec 2014
@lienocka333 ale do dna pred pôrodom je podstatné, aby si bola zdravotne poistená ako študent alebo ako uchádzač o zamestnanie, aby si si to nemusela platiť sama (na uprad práce ťa počas pn nezaevidujú, lebo musíš byť schopná práce) - to ak by náhodou si prestala byť voči zdr.poistovni ako študent (no nevyznám sa v tomto, len som počula prípady, že ak boli študentky po ukončení študia pn (zlomeniny) a teda ich nezaevidovali, museli si same platiť zdr.poistenie
Odo dna pôrodu už môžeš byť zdr.poistená ako poberatel rodič.príspevku. (a nezabudni na prihlášku v sociálnej poistovni do 45dní od pôrodu aby si bola dôch.poistená štátom odo dna pôrodu a urob si pre seba kopiu prihlášky, daj pečiatkou potvrdiť prevzatie a založ do dôchodku, tiež máš povinnost potom sa aj odhlásiť)
lienocka333
14. dec 2014
Dakujem velmi pekne..No prestupujem na ext.studium, par mesiacov chcem byt na urade prace a potom sa dam vypisat na pn..
draik
15. dec 2014
Na dávku v PN a MD nárok mať nebudete, zjavne ani na dávku v nezamestnanosti. Po narodení dieťaťa získate nárok na rodičovský príspevok a jednorazové tzv. pôrodné.

Začni písať odpoveď...

Odošli