Zamestnávateľ zmenil dátum nástupu do zamestnania o 3 dni. Ako je to s odvodmi?

2018martina
9. okt 2019

ahojte, bola som evidovaná na úrade práce 6 mesiacov, našla som si zamestnanie od 23. 09. . Môj zamestnávateľ mi dnes oznámil , že ma zabudli prihlásiť do poisťovní a spravili tak až od 26. 9., že to potom nejak tých pár dní vrámci mzdy vykompenzujú. ja ako evidovaná som ale na úrad práce zmluvu poslala a oni ma teda na základe nej vyradili z evidencie a platenia SP k 23. 09. , teda na základe úkonu UP, ktorý konal na základe zmluvy mám teraz za tých pár dní akoby dlh na poisťovni? ako to riešiť podľa mňa by to mal opraviť zamestnávateľ? a keĎ tam už zrejme bude pokuta? ale oni prišli s nápadom , že upravia dodatkom k zmluve dátum nástupu

petra2019
9. okt 2019

Mne sa stalo niečo podobné.. Zmluva u predošlého zamestnávateľa mi skončila 31.8. A novy ma nahlásil až 4.9. Za tie tri dni som len doplatila do zdravotnej tuším nejakých 8€

moonlight1210
9. okt 2019

@2018martina povedz zamestnavatelovi (ak to nevie), ze UP so SP komunikuje a SP bude vediet, ze uz bola podpisana zmluva so skorsim datumom nastupu.
To je jedna vec. Pre jeho vlastne dobro, nech s tebou nepodpisuje dodatok, ale podpise novu zmluvu s tym novym datumom nastupu (kvoli inspektoratu a praci na cierno). a nech si zalozite doklad, ze povodna sa stornovala a zmenila este pred datumom nastupu pre nejake prekazky.

Co sa tyka tych par dni rozdielu:
Na SP ich nijak nedoplatis. mas ich ako nezapocitane, spatne sa to ani doplatit neda, ak si nebola prihlasena. raz si ich pred nastupom na dochodok este doopracujes, aby sa ti zapocitali.

Chod ale na ZP, tam ti povedia, ake podklady od teba potrebuju a vypocitaju ti, kolko musis za tych par dni doplatit (nebude to vela).

So zamestanvatelom sa dohodni, ze ti tu sumu potom nahradi vo vyplate, trebars ako odmenu (prepocitanu v hrubom, aby ti to vyslo v cistom.). Alebo nechaj tak, kedze to nebude vela. Ako chces.

mogaa
9. okt 2019

@2018martina za tých pár dní si doplatíš zdravotku, to je celé....zamestnávateľ ťa už spätne prihlásiť nevie nedá sa to.....

2018martina
autor
9. okt 2019

@moonlight1210 mne v tom všetkom ide aj o to, že mala som možnosť žiadať o príspevok na cestovné alebo presťahovanie a tam sa overuje aj či má zamestnávateľ dlh voči poisťovňiam , tým pádom by som o to prišla cca 2000 eur. ak podpíšem novú zmluvu a doplatím tie dni. s kompenzáciou vrámci mzdy nebudú mať problém pokiaľ hovoríme o tých pár eurách ale príspevok nevynahradia. ako zamestnávateľ nie je možnosť opravy? teda asi jedine priznať neskoré prihlásenie? aká je tam pokuta?

moonlight1210
9. okt 2019

@2018martina toto s prispevkami z up zial neovladam.
Nemala si uz o tento prispevok na up davno poziadat?
Uplynuli uz 2 tyzdne.
Je tam nejaka lehota?

Nepoznam podmienky, musis sa pytat na up.
Ak tam bude vplyvat, ze ta prv vyradili z evidencie (23.9.) ako si sa zamestnala (26.9.), beztak nic nedosiahnes. Lebo zamestnavatel uz asi zmenu neurobi a mozes ho akurat nahladis na ip, ze je rozpor v datume v zmluve a v prihlaseni. Dostane za teba pokutu 2000€.
Akurat to asi rovno poletis a budes zas bez prace.

Jeho oneskorene prihlasenie este podlznost na socpoist nezaklada. Najprv by mu ju museli vyrubit a on ju neuhradit. A vyrubia ju az pri kontrole. Takze to nebude hned teraz.
Ak nema inu podlznost na sp, tak tu prekazka k prispevku nebude.

Byt tebou podpisem novu zmluvu a donesiem ju na up, ze tam bola zmena v zaciatku a vyradenie malo prebehnut az k 26.9. . Ale zas si tam nechala uplynut uz 2 tyzdne. Tak neviem.
Najprv sa na tuto moznost radsej len nezavazne spytaj, ci by sa vyradenie posunulo.
Kazdopadne, ak by toto zafungovalo a posunuli by vyradenie, tak ani na zp nic nedoplacas, ani na sp ti nebudu chybat dni.

Dozvedela si sa o tom oneskorenom prihlaseni az teraz?

2018martina
autor
9. okt 2019

@moonlight1210 dnes mi počas rozhovoru mimochodom povedali ...

2018martina
autor
9. okt 2019

@moonlight1210 ak by nahlasili na poistovniach zmenu jednalo by sa o pokutu 16, 60 za den?
na UP mam termín 3 mesiace, tam ešte môžem žiadať. a teda ak by to aj nepriznal zamestnávateľ ešte to nebude ako dlh, tak by to aj malo prejsť. nepredpokladám žeby hneď dostali kontrou a ip to riešit nechcem
tiež neviem čo by na novu zmluvu up, budem sa musieť zajtra informovať

mogaa
10. okt 2019

@2018martina ak si to stále nepochopila tak ti to napíšem otvorene - ak budeš trvať aby si to zamestnávateľ nahlásil ako opravu - rovno ťa vyrazí.....čiže žiadny príspevok a ani práca.....si v skúšobnej dobe ak má zamestnávateľ pre teba platiť pokutu za takúto prkotinu tak ťa rovno vyrazí - si v skúš.dobe ani nepotrebuje uviesť dôvod

mogaa
10. okt 2019

@2018martina normálne treba zavolať na UP a poslať novú zmluvu tam - ja som bola v rovnakej situácii pre cca 4rokmi...bol tam rozdiel 1deň, žiadny problém z toho nebol

mogaa
10. okt 2019

@2018martina hlavne na UP nehovor že si pracovala a zamestnávateľ ťa neprihlásil - bola by to práca na čierno.(opäť by si letela ty)....treba povedať že nástup sa posunul o pár dní a poslať im na UP novú zmluvu - žiadny problém ......

mogaa
10. okt 2019

@2018martina inak jediné čo môže byť problém je to, že to riešiš až teraz - ak by si to vybavila hneď na UP si to opravia v systéme a založia s novú zmluvu.....keďže to bolo v minulom mesiaci, už sa možno spätne nebudú vedieť dostať do systému aby si to opravili.....rieš to ale s UP a nie so zamestnávateľom - lebo ťa pošle do ri.i

klaudiaden
10. okt 2019

@2018martina mali by spraviť dodatok k zmluve alebo novú zmluvu a poslať na poisťovňu alebo si tie tri dni zaplať sama a nech ti to preplatí vo výplate, veď to sa bavíme ani nie o desiatke eur 🙂

fokuska
10. okt 2019

No mne sa to akosi nepozdava, prerabat dodatocne zmluvu a pod. Pokial mam dobre info, tak je to vylucne problem zamestnavatela, ze nenahlasil zamestnanca vcas a od spravneho datumu. Ty mas zmluvu a hotovo.
Dufam, ze nevadi, ze oznacim @evittam ak sa vyznas, tak vies dat prosim odbornu odpoved k tejto teme?

evittam
10. okt 2019

@fokuska Ak je zmluva platna a podpisana tak je to naozaj chyba zamestnavatela. Nič by som dodatocne nepodpisala.

2018martina
autor
10. okt 2019

baby ďakujem za odpovede, súhlasím aj môj pohľad na vec je, že ide o ich chybu a bolo by fér si to priznať a prípadne opraviť. ja ako evidovaná a nevedomá si danej skutočnosti som svoje splnila mala som do 8 dní informovať úrad. Ďakujem za spoluprácu