Zmena priezviska bez -ová

tenerifka
12. sep 2013

Privitala by som skusenosti od tych, ktore su vydate za cudzinca, svadba bola v zahranici a po sobasi si dali zmenit priezvisko bez -ova.

Moj pripad je tento:
Vydavala som sa v roku 1999, sobas bol v zahranici, manzel je cudzinec. Nechala som si svoje dievcenske priezvisko s koncovkou -ova.
Kedze zanedlho cestujem na Slovensko, chcela by som si konecne zmenit priezvisko a -ova vypustit. Na Mestskom urade v mieste mojho narodenia ma informovali, ze je to mozne len vtedy, ked predlozim zahranicny sobasny list sudne prelozeny a opeciatkovany, dam zapisat sobas na osobitnu matriku a nasledne mozem poziadat o zmenu. Zda sa mi to uplne zbytocne, kedze nemam priezvisko po manzelovi.
Cos tym ma spolocne sobas?

Neviete, ktory zakon toto osetruje?
Mate osobnu skusenost?
Pisala som aj na velvyslanectvo, zatial mi neodpovedali.

Budem vdacna za hocijaky postreh.....

hradnapani
12. sep 2013

@tenerifka odporucam ti navstivit aj ine matriky v tvojom okoli a vypytat si stanovisko. Moja skusenost je taka (hoci som riesila nieco ine), ze co matrikarka, to iny vyklad... urcite sa podozvedas zaujimave veci a mozno ziskas argumenty vo svoj prospech 😉

tenerifka
autor
12. sep 2013

@hradnapani , na to nemam cas, budem na Slovensku len tyzdeñ. Pozerala som aj zakon, ale nie je to jednoznacne, da sa to vysvetlit vselijako, kedze zakon nejde do podrobnosti a pripadov ako moj je asi malo, vacsinou si zeny po vydaji s cudzincom automaticky beru aj manzelovo meno.
Zaujimave je, ze ak by som bola slobodna, tak mi to zmenia automaticky na pockanie

yasminka137
12. sep 2013

Ahoj,presne moj pripad...aj ked uz som rozvedena,meno som si nechala kvoli detom...takze...svafba v 1998 v zahranici a po prichode na sk sme museli prelozit sobasny list prekladatelom,ktory dal aj peciatku,aby to bolo sudne spravoplatnene a aby nam vystavili slovensky sobasny list,no vtedy bol este zakon ,ze zenske priezviska sa koncili -ova,no ked to uz prestalo platit,poziadala som na matrike o vypustenie koncovky -ova,a myslim ze som platila len nejaky smiesny poplatok,ale inak v pohode,vsetko som vybavila postou,kedze som z Kosic a musela som to posielat do Blavy,ale da sa to,tak drzim palce

tenerifka
autor
12. sep 2013

@yasminka137 len teraz sme v roku 2013 a myslim ze je to na hlavu, kebyze nevedia, ze som vydata, tak by mi to zmenili automaticky, ale vraj o tom vedia a musim to predlozit, pre mña to znamena posielat doklady hore-dole doporucenou postou a cakat a asi to do mojho odchodu nestihnem

yasminka137
12. sep 2013

No ano je to vsetko o nicom...kopu papierovaciek a kolkov a penazi za preklaf atd,ale bohuzial,take su u nas zakony a vsetkoje hlavne zdlhave,ale musi to byt,no co uz

tenerifka
autor
12. sep 2013

Este by som sa chcela spytat, ak niekto vie, ci som zo zakona povinna zapisat sobas, ktory sa konal v zahranici s cudzim statnym prislusnikom, do osobitnej matriky na Slovensku, lebo poznam vela zien, ktore to takisto neurobili

vroni
12. sep 2013

@tenerifka, odkial o tom "vedia"? Ja by som si asi dala najprv zmenit meno, akoze slobodna a sobas vybavovala az nasledne (neviem, ci sa to naozaj da)

tenerifka
autor
12. sep 2013

@vroni No "vedia", su to vedmy, co ti poviem, proste bez zapisu sobasa do osobitnej matriky to nespravia