Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Zomrel mi otec a zanechal dlhy. Musím ich vyplatiť?

nelkintatino
22. jan 2015

Baby, otec mal dlhy v bankách, nebankovkách, u kadekoho.... Nevyplatené faktúry za mobil, nedoplatky na ubytovni.... Majetok nemal ziadny, ani byt, auto, nic. mozu Odomna ziadat aby som cosi vyplatila???? Napr. U operátora ma pytali zaplatit faktúru- odmietla som.... Dedicske konanie este nebolo- dedičstva sa urcite zrieknem kedze viem ze mal len dlhy. cize, aj napriek tomu mozu odomna ziadat vyplatenie jeho dlhov?? Mam sa obávať?? Dakujem

esterba
22. jan 2015

@nelkintatino ak odmietnes dedicstvo, tak nie. Nezmeskaj lehotu.

lulu1981
22. jan 2015

A aka je ta lehota? Alebo sa to riesi az na dedicskom u notara?

nelkintatino
autor
22. jan 2015

@esterba a ako budem vediet ze kedy je lehota ??? ☹ a kde sa to nahlasuje ze odmietam?

nelkintatino
autor
22. jan 2015

A este- ak odmietnu vsetky deti- potom sa to presúva na ďalšiu rodinu? A aj oni mozu odmietnuť? Ci?

jajka71
22. jan 2015

https://www.slovensko.sk/sk/zivotne-situacie/zi...

http://peniaze.pravda.sk/obcan-a-stat/clanok/30...

v pripade potreby kontaktuj centrum pravnej pomoci v kazdom krajskom meste vramci SR, v ktorom ti poskytnu pisomny vzor odmietnutia dedictva, pripadne kontaktuj pravnika ak nejakeho poznas, aby ti s tym pomohol

esterba
22. jan 2015

@nelkintatino
@lulu1981 Zo zákona:
1. Dedič môže dedičstvo odmietnuť. Odmietnutie sa musí stať ústnym vyhlásením na súde alebo písomným vyhlásením jemu zaslaným.
2. Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva môže dedič urobiť len do jedného mesiaca odo dňa, keď bol súdom o práve dedičstvo odmietnuť a o následkoch odmietnutia upovedomený. Z dôležitých dôvodov môže súd túto lehotu predĺžiť.
3. Dedičstvo nemôže odmietnuť dedič, ktorý svojím počínaním dal najavo, že dedičstvo nechce odmietnuť.
4. K odmietnutiu dedičstva nemôže dedič pripojiť výhrady alebo podmienky; takisto nemôže odmietnuť dedičstvo len sčasti. Takéto vyhlásenia nemajú účinky odmietnutia dedičstva.
5. Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva nemožno odvolať. To isté platí, ak dedič vyhlási, že dedičstvo neodmieta.
6. Na neznámeho dediča alebo na dediča, ktorého pobyt nie je známy, ktorý bol o svojom dedičskom práve upovedomený vyhláškou súdu a ktorý v určenej lehote nedal o sebe vedieť, sa pri prejednaní dedičstva neprihliada. Jeho opatrovník nemôže vyhlásenie o odmietnutí či neodmietnutí dedičstva urobiť.

nelkintatino
autor
22. jan 2015

@esterba dakujem... Cize ak som dobre pochopila- oni ma upovedomiť ze mam prist na dedicske konanie... A az potom dam to písomne vyhlásenie ktorym vsetko odmietnem... Cize pokial ma nezavolaju nemusim to riesit, a ani nic platit... Dobre chapem? 🙂

esterba
22. jan 2015

@nelkintatino v zásade dobre 🙂 upovedomiť ťa majú o práve odmietnuť, nie o tom, že máš prísť na pojednávanie (aj tam ťa predvolajú, ale sú to dve rôzne veci, hoci ti môžu prísť v jednom liste).

mirkamurko
4. sep 2015

@esterba chcela by som sa spýtať,ked chcem odmietnuť dedičstvo od kedy platí tá lehota,ked mi prišlo predvolanie,tak mesiac od toho alebo mesiac od dedič.konania?A ešte ked odmietnem,tak neplatím ani žiadne trovy notárke?

Tu začni písať odpoveď...

Odošli