Zrušenie bremena v dome

natalka1919
17. jan 2023

Chcem sa poradiť ohľadne jednej situácii v rodine. V dome žijú 2 bratia. Jeden dostal od rodičov dom s pozemkom darovacou zmluvou. Druhý brat nedostal nič, je gambler atď. Ten brat, resp. môj ujo potom spravil bremeno v prospech brata, že ma doživotne právo užívať dom a pozemok. Môže môj ujo zrušiť teraz to bremeno? Ten druhy brat vôbec neprispieva na energie, nič neplatí, len všade je neporiadok za ním, cely deň len pýta, zobre peniaze atď. Dá sa v tomto prípade niečo robiť, môže ujo zrušiť to bremeno? Dakujem

maialeo
17. jan 2023

Čiže ho vlastne chcete uplne zbaviť všetkých práv... ? 😀

melanta
17. jan 2023

So súhlasom dotyčného brata môže. Ak brat súhlasiť nebude, riešiť súdnou cestou.

melanta
17. jan 2023

@maialeo akých všetkých práv? Druhý brat nemá k nehnuteľnosti žiadne vlastnícke právo, keďže dom patrí prvému bratovi. Tak o akých "všetkých" právach píšeš ak otázka je iba na bremeno dožitia? Ak býva zadarmo a ničí majetok, je tento krok úplne logický.

renka30
17. jan 2023

presne ako píše @melanta, zrušiť vecné bremeno sa dá dohodou (zmluvou) oboch strán, čiže povinného a oprávneného z vecného bremena. Ak sa nedohodnú jedine súdnou cestou...

maialeo
17. jan 2023

@melanta o akých píšem? Minimálne o tých, že rodičia prepísali dom len najedného. Lenže oni majú dvoch.... takže toho jedného ukrátili. Toto je zaujímavá karma..

11mirka22
17. jan 2023

@maialeo rodicia môžu nakladať so svojím majetkom ako chcú. Kľudne ten dom mohli darovať farnosti alebo susedovi. A obdarený brat spravil skutok dobropajnosti, dovolil doživotne mu nehnuteľnosť užívať a ten si to neváži, neplatí si poplatky, znehodnocuje majetok. Asi vedeli rodicia prečo spravili to čo spravili. Či ty zvykneš svoje peniaze hádzať do kanála? Lebo dat niečo gemblerovi je presne to isté.

luliu
17. jan 2023

@maialeo je to majetok rodičov, keby ho venovali charite je to ich vec

maialeo
18. jan 2023

@11mirka22
@luliu

😀
Až by sa stalo niečo Vám, niečo rovnaké, hovorili by ste inak. Karma je karma...

luliu
18. jan 2023

@maialeo vieš čo je karma? Zle sa ti vráti. Ja si môžem o svojom majetku rozhodovať ako chcem, môžem s ním robiť čokoľvek chcem. Vidíš na tom niečo zle? Keby si mala dve deti a jedno z nich je napr. narkoman, agresívny, čo vám vykráda domácnosť. Dala by si svoj byt na polovicu obom deťom? Veľmi pochybujem .....