ZŤP - nárok na finančný príspevok

12. feb 2024

Dobrý deň .. ešte skôr, než niekam známa pôjde a sama si to pozisťuje, píšem skôr sem (zvedavosť asi ), že či náhodou s tým niekto nemá skúsenosti.
Mám známu a jej neter je zťp kvôli chorobe, ktorú prekonala v 14 rokoch( teraz ma 23 ) . X rokov sa liečila, x rokov na ňu jej matka poberala príspevok v celkom vysokej ciastke, pred 2 rokmi jej ho zrušili, avšak je stále vedená ako zťp + momentálne je aj na úrade. Dievča pracovalo pred necelým rokom v sklade na dohodu a odvtedy sa nemôže zamestnat, resp môže ale má strach z ľudí a robí jej problém akýkoľvek kontakt s ľuďmi. Chodí na kontrolu len k doktorovi, kt kontroluje jej stav kvôli chorobe ( raz ročne ), inak žiaden psychológ či psychiater. A teda moja otázka je, má dievča nejaký nárok na finančný príspevok alebo? Má s tým niekto skúsenosť? Vopred díky za prípadné odpovede.

viestta
12. feb 2024

Dievca by mohlo mat narok na invalidny dochodok z mladosti, treba podat ziadost

markusrasford
12. feb 2024

@viestta ma predbehla. Požiadať o ID píšeš žiaden psychológ či psychiater keď je to potrebné treba sa pýtať.

kacena4
13. feb 2024

ak sa nelieči nema narok na nic je evidentne/papierovo zdrava . ak sa lieci a ma tazsiu formu dg. mal by vzniknúť narok na ID zakezi od dg. a stavu