Vrodené vykĺbenie bedrových kĺbov, zasadrovanie nožičiek. Vaše rady
Ahojte mamičky! Nájdu sa tu také, ktorých detičky majú nožičky v sadre pre vrodene vyklbenie klbikov? Rada by som sa vás spýtala vaše skúsenosti, ako ste dieťatko obliekali, prebaľovali, nosili, prevážali a tak? 🙂 Prosím poraďte, podeľte sa. Mám 2,5 mesačného syna, ktorému pred pár dňami zasadrovali nožičky a už sa vyskytli prvé problémiky. Všetkým vám vopred ďakujem o akúkoľvek radu, skúsenosť 🙂 .
Stručné zhrnutie
- Vrodené vykĺbenie bedrových kĺbov (DDH) sa skríninguje klinicky testami Ortolaniho a Barlowa a ultrasonograficky podľa Grafovej klasifikácie, pričom ortopéd má vykonať vyšetrenie najneskôr do 4. týždňa veku dieťaťa.
- Konzervatívna liečba zahŕňa Frejkovu perinku, Pavlikove remence, sádrovanie (spika/sádra od pása po členky) a ortézy typu Tübingen/Tübingerschiene; sádra sa najčastejšie nosí niekoľko týždňov a remence/ortézy niekoľko týždňov až mesiacov podľa stupňa nálezu.
- Pri zlyhaní konzervatívnej liečby sa vykonáva zatvorená alebo otvorená repozícia, prípadne panvové či femorálne osteotómie (Salterova osteotómia, derotačné/varotizačné osteotómie) podľa veku dieťaťa a štádia DDH.
Najčastejšie otázky
Q: Ako sa lieči vrodené vykĺbenie bedrových kĺbov (DDH) u novorodencov?
A: Prvotný skríning robí neonatológ alebo pediater klinicky (Ortolani, Barlow) a pri patologickom náleze ortopéd; liečba konzervatívna zahŕňa Frejkovu perinku, Pavlikove remence, alebo ortézu Tübingen, ultrazvukové sledovanie a pri potrebe sádrovanie (spika) od pásu po členky.
Q: Ako dlho obvykle trvá sádrovanie a kedy nasadzujú remence alebo ortézu?
A: V praxi sa sádra často nosí 4–6 týždňov; po sádre alebo pri miernejších nálezoch nasadzujú Pavlikove remence alebo Tübingen ortézu na niekoľko týždňov až mesiacov, v rôznych prípadoch sú remence nosené 2–6 mesiacov a ortézy aj dlhšie podľa kontroly.
Q: Ako obliekať a prebaľovať bábätko so sádrou alebo v remenciach/ortéze?
A: Rodičia odporúčali väčšie body a dupáky s rozopínaním, odstrihnuté pančuchy ako nadkolienky, dlhé ponožky a pri sádre zasúvať plienku pod okraj sadry podľa ukážky v nemocnici; pri remenciach sa plienka niekedy vkladá počas dočasného zloženia remencov na prebalenie.
Q: Kedy je potrebná operácia pri DDH a aké zákroky sa robia?
A: Operácia sa indikuje pri zlyhaní konzervatívnej liečby alebo pri dislokovaných kĺboch; postupy zahŕňajú zatvorenú repozíciu (s následným retinovaním v spike), otvorenú repozíciu ak kĺb nie je retinovateľný a v staršom veku panvové a femorálne osteotómie vrátane Salterovej osteotómie.
Q: Kde na Slovensku vyhľadať odbornú starostlivosť pri DDH?
A: V diskusii boli spomenuté pracoviská ako Kramáre (Bratislava), ortopédia v Žiline a nemocnica v Banskej Bystrici; menovaní odborníci odporučení na konzultáciu boli docent Kokavec a miestni ortopédi na Teslovej.
Q: Aká rehabilitácia sa odporúča počas alebo po liečbe DDH?
A: Rodičia a rehabilitačné tímy uvádzali cvičenie podľa rehabilitačnej sestry a Vojtovu metódu na posilnenie svalstva, nácvik pretáčania, sedenia a chôdze po odobratí fixácie.
Q: Môže dieťa s DDH normálne začať chodiť?
A: Väčšina konzervatívne liečených detí podľa skúseností v diskusii začala chodiť v bežnom vývojovom období (príklady: okolo 10. mesiaca alebo okolo 1 roka), ťažšie alebo recidivujúce prípady môžu vyžadovať operačný zákrok a chodenie môže nastať neskôr.
Závery z diskusie
Zhoda
- Včasná diagnostika a pravidelné ultrazvukové alebo röntgenové kontroly sú rozhodujúce pre úspech liečby DDH.
- Konzervatívna liečba (perinka, pavlikove remence, ortézy, sádrovanie) v drvivej väčšine prípadov vedie k zlepšeniu alebo vyliečeniu bez operácie.
- Rehabilitácia (cvičenie, Vojtova metóda) pomáha pri dohĺbení funkcie po fixácii a pri dohode svalového aparátu.
Sporné názory
- Niektorí rodičia a lekári považujú sádrovanie (spiku) za bezpečnejšie a pevnejšie riešenie, iní preferujú moderné ortézy (Tübingen/Tübingerschiene) alebo pavlikove remence, pričom obidve strany uvádzajú prípady reluxácie aj po dlahách aj po remenciach.
- Dĺžka imobilizácie a režim liečby sa podľa skúseností líši medzi pracoviskami (niektoré krajiny/oddelenia používajú dlhšie ortezy, iné častejšie sádru).
Otvorené otázky
- Optimálna dĺžka nosenia remencov alebo ortézy pre jednotlivé Grafove stupne (IIa–IV) zostáva predmetom individuálneho rozhodovania ortopéda.
- Dlhodobé výsledky u detí so syndrómom nadmernej pohyblivosti a opakujúcimi sa reluxáciami nie sú jednoznačne predpovedateľné a často vedú k diskusii o vhodnosti ďalšej operácie.
Spomenuté značky a firmy
Kramáre, Žilina, Banská Bystrica, Teslova, Ottobock
Spomenuté produkty a metódy
Pavlikove remence, Frejkova perinka, Tubingen orteza, Tübingerschiene, spika/sádra (sádrovanie od pása po členky), Fettweisova poloha, Ortolani test, Barlow test, Galeazziho test, Grafova klasifikácia, ultrasonografia (sono), röntgen (RTG), zatvorená repozícia, otvorená repozícia, „over head“ trakcia, tenotómia adduktorov, Salterova osteotómia, derotačné/varotizačné/valgotizačné osteotómie, Vojtova metóda, rehabilitácia
Miesta a osoby
Kramáre, Žilina, Banská Bystrica, Teslova, Kokavec, Kusin, Samekova, Rakúsko, Švajčiarsko
@patkarebeka Ahojte tak máme dole sádru po 9 týždňoch. Teraz nám dali Loorach ortézu na 2 mesiace nemôžme ho skladať. V decembri zase kontrola urobia nám artrografiu v celkovej anestéze a sa potom uvidí ako ďalej dúfam že už všetko bude ok. Bez sádry je oveľa ľahšie ni je to ťažké a vie sa aspoň ako tak hýbať z nožkamy.
@anita0303 Ahoj, posielam vela trpezlivosti a pevneho zdravia. Raz, ked budem silnejsia, zalozim blog a vypisem sa 🙂 Je to hrozne, padnut do takych zlozitych stavov hned po porode, nepoznat problematiku a odovzdat sa do ruk doktorov. Treba bojovat, vsak ide ovela. Ja zijem momentalne v Prahe, ale tiez chodim na kontroly do BA. Nedam tam na starostlivost dopustit, i ked si ju zasadne preverujem, lebo neverim uplne nikomu. Dr Kokavec je fakt dobry a ludsky na Kramaroch. Najvhodnejsie je sklbit nazor doktora, fyzioterapeuta a zapojit vlastny materinsky instikt.
Prajem vela zdravia, som rada, ze tieto diskusie existuju.
@anita0303 ahoj , tak my už druha sadra vo Wien a po uspešnej operaciii , ani nejdem pisat ako bolo v nemocnici .. my ok ,len priležiaci katastrofa. 11.1. ideme dat sadru dole ,potom dostane nejaku konštrukciu a fertig 🙂 velmi sa tešime a mala by už najradšej behala 😅
@mopypopy ahoj, cchcela som sa ta spytat ako si sa dostala k dr. kokavcovi. Pozerala som na nete ze on je prednosta ale v ambulancii nefigure ako lekar. da sa k nemu osobne nejako objednat, nevies ? dakujem
@hermiona368 Ak nenajdes jednoduchsie riesenie, tak prof. Kokavec ordinuje aj na poliklinke v Ba- Raci v zdravotnim stredisku na Tbiliskej, vzdy v pondelok poobede, dalsie info vratane tel.cisla najdes na inete.. 🙂
@hermiona368 neviem, aky mas problem, ale mna by to nezastavilo 🙂 Hlavne ked viem, ze nie je doktor ako doktor. V Raci neviem, co robi, ale na Kramaroch som nasla hned Ortopedická klinika LF UK a DFNsP (ORK) Prof. MUDr. Milan Kokavec, PhD., prednosta, tel.: +421(0)2 59371451, email: kokavec@dfnsp.sk
urcite by som mu napisala, zavolala, dohodla sa, uvidis. Drzim palce, ak by si potrebovala pomoc, ozvi sa, nieco vymyslime...
@janickadr Aha no vidis, to ja vobec neviem, zase ja k nemu tak casto nechodim, ale chodim teda v prvom rada k nemu a len k nemu 🙂
Vsetko dobre do 2016 vsetkych prajem, tim, ktori mali dobry rok, aspon taky aj ten buduci. A ti, ktori ho mali horsi, tak nech sa polepsi. Vela zdravicka a lasky prednostne!
Ahojte, nas caka 13.1.2016 operacia bedr.klbu osteotomia zo vsetkymi ďalšími úkonmi...ze 4 operačné vykony v jednom.Mala ma 5,5 roka...chodí. Chcem sa opýtať ak to niekto absolvoval aku sadru ste mali, ako dlho a ako dlho ste boli v nemocnici. Nas udu operovať v BA na Kramároch. Dakujem moc za akúkoľvek reakciu
Ahoj, aku ma mala diagnozu? Nas to podl vsetkeho caka tiez, vo februari nam ma doktorka navrhnut operacne moznosti, tak tiez hladam vsetky mozne info, aby sme boli aspon trochu pripraveni...:(, dcerka ma 5 rokov, zacali sme klasicky vyklbenymbedrovym klbom, spika, orteza do roka a potom kontroly.... Chodili sme k Hurajovi...a potom zistili ze noha rastie pomalsie a sposobuje to zly uhol v klbe.. Teraz je kratsia o 2 cm, tak mala chodi ako kacka aj ked jej zvysujeme topanku. Na poslednej kontrole nam dr povedalA, ze to vyriesi len operacia ... A natrafila som na vas... Ku komu chodite na kramare? Co vsetko budu malej robit?
@xpeza Ahoj...tak my tp mame komplikované uz vzhladom k nasej diagnóze...mame meningomyolokelu...nam problemy začali az v 6 mesiacoch, nosili sme frejkovu perinku-nepomohla, nasledovali Pavlikove remence mali sme ich rok a tri mesiace, pomohli...teda az doteraz...malej zacala noha puchnut a az ked prestavala chodiť ich napadlo, ze to moze byt bedrom a to je cele v ri..takze teraz nas caka osteotomia, nejaky Salter...ze jej budu odpilovat zo stehennej kosti, rotovat stehennu kost,vytvarat novú hlavicu, rotovat celú panvu a vsetko to srobovat. My sme chodili do ZA...odtial nas po Pavlikovych remencoch vyradili, ked zacali problemy dostali sme sa do MT a oddtial nam vybavili Kokavca. Ten nas bude aj operovat. No a chcem ta dopredu informovať na takyto typ operacie sa caka aj 3 mesiace...☹ dnes som sa dozvedela ze tam idem zit úplne v ľudských podmienkach na rozkladacom lôžku ☹ a stale zhanam niekoho kto to uz absolvoval, aby mi vedel povedat ako dlho budeme v sadre, aký typ sadry to bude atd...
@kucmaca ahoj, drzim palce, aby vsetko dopadlo dobre a hlavne to pooperacne zota ovanie a rehabilitacia. Ono je take zvlastne ze lekari nas nepripravia na to co mame cakat a niekedy aj ked sa priamo pytame aj tak nepovedia, ked malu davali do spiky, tiez som nevedela co a ako, vdaka za internet, aspon tam su nejake info. Nam tiez minule vraveli ze budu rezat panvu ale na dalsom vysetreni zas povedali, ze lepsie to bude asi robit s hlavicou stehenej kosti a asi to budu tiez nejako natacat... Inak pobyt na kramaroch sme absolvovali 3x a mala som luxusnu postel🙂) lebo som este kojila. Ten pobyt sa celkom dal, najhorsie ked nevies pomoct malej ked ma bolest a je po narkoze...ale deti su silne🙂 ze len my rodicia to znasame zle ( povedal jeden lekar:(()
@xpeza ahoj...no ved to, ze vobec neviem co nas caka po operacii...proste neviem nic o dĺžke hospitalizácie ( mam este 2 rocneho syna) a neviem si predstaviť, ze budem 3-4 tyzdne v nemocnici...neviem dlzku nosenia sadry, ci vôbec bude sadrovana no proste nic...a som z toho na nervy... ☹ a jasne, ze to rodičia znasame zle, vsak su to nase deti...keby islo o uch deti tak neviem ako by sa oni tvarili a ako by to prezivali...
@kucmaca ahoj Uz sa vam to blizi, drzim palce nech vsetko dobre dopadne a co najskor vas pustia z nemocnice a potom mozno nejake kupele a rehabilitacie (dedukujem z toho co sa mi podarilo najst na nete) . Plne ta chapem... Najhorsie je nevediet do coho clovek ide... Keby aspon povedali co mozere ocakavat, tak sa da na to aspon trochu pripravit... Ja mam tiez doma este 2,5 rocnu dcerku a do blavy 200 km, tak sa toho tiez bojim ako to zvladneme... Hlavne nech to malej pomoze🙂 a vela sily a optimizmu🙂 pekny vecer.
Ahoj...no tak aby si vedela...v utorok nas vrátili spar, lebo doktor ochorel...no si virs predstavir ake som mala nervy...340km cestovať ako idiot a hovno z toho...vswtko opäť absolvovať? Chapem, zw ochorel, ale ze vy mi v pondelok zavolali nechoďte...bo nie....no mam nervy este twraz...v pondelok budem vedieť novy termin...
@mopypopy Ahoj artrografia dopadla našťastie dobre. Máme ešte stále loorach ortézu ale už iba na noc. O 2 mesiace zase kontrola a keď bude všetko ok už nebude treba nosiť ortézu. Malá je už taká rada že môže kopať nožičkami ako len ona chce. Som veľmi šťastná že takto to celé dopadlo dúfam že už všetko bude v poriadku.
@anitagyorgyova Tak to sa velmi tesim, a prajem vela zdravia hlavne!!! Tiez si pamatam ten moment, nemyslim si, ze tymi pomockami nejako deti trpia, ale ked sa daju dole 🙂 to je podivana! uzivajte 🙂
Ja sa tiez uz trasiem, ideme na kontrolu v utorok, vzdy zostarnem o kusok...pekny tyzden prajem!
ahoj idem sa opýtat mate niekto subluxaciu bedra ? čo to obnasa a taak nejake info o tom ?
chcela som sa opýtat ci ma nejaka mamicka skusenosti so subluxaciou bedra nas malý to ma dostal remence ao 2 týž.mame ist na kontrolu ci pomohly tie remienký či ako ?bo mame aj tu perinku co je lepsie a ako dlho ste to liečili ?
no mali sme perinku pomohla ale dali nam este remienký a kolko ste nosili remene ? MOPYpoPy
@iwet9 Mala subluxaciu, po trakcii aj luxaciu laveho bedr. klbu, po uspesnom zaklbeni bola v sadre 10 tyzdnov (cca 3-5 mesacna), pak remene do 9. mesiaca. Ano, nosila ich stale, aj na spanie, jej to vobec nevadilo. Tusim ku koncu ich mohla na 2 hodky dat dole, nejako som to neprehanala. Ked som ju kupala, dole. Dokonca aj pri cviceni ich tusim mala so mnou.

@matamisi
To som rada ,malá šikuľka dúfam že aj nám všetko dobre dopadne nech je to už za nami.