Aký vplyv bude mať na moju materskú DNP, ak ho nebudem platiť 270 dní?

marcova
2. okt 2009

ahojte...kto mi môže poradiť ...lebo sa v tom nevyznám...od r.2004 som doteraz zamestnaná...planujeme bábo ..ak by som išla na materskú v roku 2010 a od novembra tohto roku by som si platila aj dobrov.nem.poistenie, malo by to nejaký vplyv na výšku mojej materskej, aj keby DNP netrvalo 270 dní?...a ako by sa počítala materská z povin.nem.poistenia, ak v tomto roku som na PN od júna do konca októbra , čiže neplatím odvody na nem.poiste. 270 dní?..viem, že materskú by mi vypočítali z roku 2009..

gapa
2. okt 2009

ak z DNP nesplníš 270dní, tak nárok z DNP na materské mať nebudeš.

No a pre info: z každého nem.poistenia sa určuje rozhodujúce obdobie zvlášť, t.j. zvášť zo zamestnania a ked by si stihla tých 270dní, tak zvlášť z DNP. Zrátavajú sa až denné vymer.základy, nie mesačné. Tie len v súčte môžu byť za každý kalend. mesiac najviac rovné max.VZ v danom období.

marcova
autor
4. okt 2009

gapa...veľmi pekne ďakujem za tvoju odpoveď a za tvoju radu... 🙂 ....

elisa09
5. okt 2009

gapa ja mam na Vas otazocku

ked je zena nezamestnana v roku 09- 4mesiace a porodi v roku 2010, samozrejme plati si DNP v roku 09 z maxima, ako sa jej potom bude pocitat materska? a bude dostavat maximum tych 16.500? dakujem za Vasu odpoved velmi pekne.

gapa
5. okt 2009

elisa,
ak splníš 270dní, nebudeš mať nedoplatok a v rozhodujúcom období máš VZ maximum, tak bude aj materksé maximálne.

elisa09
5. okt 2009

gapa chcem sa este opytat , co musi zena splnat aby dostala tych 25tisic pri narodeni 1.dietatka.dakujem za Vase odpovede moc ste mi pomohla.

skajkaze
6. okt 2009

Ahojte,neviete mi poradit,ako to je,ked matersku mam z DNP-maximum a som chora,ak sa dam vypisat tak dostanem plnu matersku a aj nemocenske?neviem,poradila mi to kamaratka,dakujem

gapa
6. okt 2009

skajkaze,
naraz poberať materské a nemocenské nemožno. Až po ukončení poberania materského, ak DNP beží a v rozhodujúcom období bol max. VZ.