Spočíta sa 270 dní SZČO plus TPP?

Zodpovedané
31. dec 2023

Dobrý deň,

som SZČO na rodičovskej aj celý minulý rok. Bola som oslobodená od platenia odvodov, nakoľko som prehlásila, že som nevykonávala fakturáciu. Od decembra pred rokom som však začala opäť pracovať, takže som začala platiť odvody. Platila som ich do konca júna, nakoľko mi prišiel papier, že už nemusím, keďže som nezarobila viac ako tých cca 7000 EUR za rok. Čiže som ich platila len 7 mesiacov cca 210 dní. Potom teraz od 1.9. do 1.12. som bola 91 dní na TPP.

Na materskú idem budúci rok vo februári.

Budem mať nárok na materskú z výšky mzdy na TPP?

Spočíta sa 270 dní aj SZČO v kombinácii s TPP?

Odvody totižto teraz neplatím žiadne, keďže nemám povinnosť.

Mám pozastaviť živnosť, aby sa mi rátal iba TPP?

Nechcem nič domotať, materskú veľmi potrebujem.

Ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko nie ste povinným platiteľom odvodov do Sociálnej poisťovne, tak ako SZČO nemáte aktívne nemocenské poistenie, a tým pádom ju nemusíte prerušiť.

Materská sa bude počítať z príjmu z TPP z ochrannej lehoty a započítajú sa Vám dni zo SZČO kedy ste platili odvody do SP. Teda ale len tie, ktoré budú spadať do posudzovaného obdobia.

S prianím pekného dňa,
Lenka