Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

nienna
10. jún 2013

@zalka jaj jasné, to bude asi tým že pred PN som si dala ten celý balíček poistenia, v tom bolo aj to dôchodkové....a po PN som to zrušila. takže ja nemusím nič riešiť? proste si to nevšímať a ked sa zamestnám tak oni si to už dáko sami poriešia? a ďakujem za odpoved 🙂

nienna
10. jún 2013

@faithful9 no to som pochopila že preto mi ju pridelili lebo som si sama nevybrala inú. len som nevedela, že čo s tým mám robiť, čo to pre mňa teraz znamená. Takže to nechám tak, nejdem to riešiť, hádam to bude ok. díky 🙂

zalka
10. jún 2013

@nienna no vždy ked sa zamestnáš tak časť odvodov pôjde zo SP do ING. Ty neriešiš nič. Môžeš riešiť zmenu poisťovne ale ináč nič netreba riešiť ..

nienna
10. jún 2013

@zalka čiže to už má dnes každý zamestnaný človek takto? že časť ide do SP a časť do nejakej súkromnej? či si môžu vybrať že nechcú to mať rozdelené medzi dve spoločnosti? neviem či je to dobrý systém......

hapcicka
10. jún 2013

prosim vas, uvedte ma rychlo do obrazu. ake su aktualne podmienky co sa tyka DNP a materskej. Momentalne pracujem ako zamestnanec, ale chcela by som matersku z DNP. Vie mi, prosim, niekto poradit?

zalka
10. jún 2013

@nienna no vidíš to, môžeš to zrušiť vystúpiť z toho II.piliera len teraz neviem do kedy máš takú možnosť od prvého prihlásenia ... viac info ti dajú v SP.

@hapcicka si tehotná? menila si v posledných 2 rokoch pracovný pomer? dala si málo info aby sa dalo poradiť.

nienna
10. jún 2013

@zalka ach bolo nám to treba takéto blbosti musí človek riešiť a pritom sa dôchodku možno ani nedožije.....každopádne ďakujem za radu 🙂

zalka
10. jún 2013

@nienna ak sa dôchodku nedožiješ tak to čo sa šporí v II.pilieri zdedia tvoji blizky ... zo SP nikto nič nedostane nezdedí ...

bambula27
10. jún 2013

@zalka ahoj. Chcem sa tiez poradit. Citala som tvoj prispevok, ze je mozne platiť 9 mesiacov z minima 393 eur sumu 130,27 eur mesačne .. a MD bude 255€ mesačne a z maxima 1179 eur sa platí mesačne 414,41 eur a MD je cca 750€. A ak by som teda mala byt na rizikovom cele tehu (co v mojom pripade asi tak aj bude), tak mozem sa vobec prihlasit na zaciatku tehu na DNP z maxima? Dakujem.

zalka
10. jún 2013

@bambula27 hm... a mala si niekedy už DNP? ak áno kedy? alebo ti skončilo zamestnanie? ak áno tak od kedy do kedy si bola zamestnaná ...

bambula27
10. jún 2013

@zalka DNP som platila tusim od 04/2011 do 10/2012. A zamestnana na SK som bola od 02/2008 do 05/2010, potom som bola v zahranici a teraz robim opat na SK od 05/2012....

zalka
10. jún 2013

@bambula27 tak v takom prípade sa môžeš do 6-8 týždna tehu /rátané od poslednej menštruácie / nahlásiť na DNP z maxima ... 1179 eur a ísť na PN po pár dnoch ...
alebo z rozdielu maxima 1179 a tvojej hrubej mzdy ...

bambula27
10. jún 2013

@zalka a to by som v takom pripade mala zaplatenu aj PN? A kolko?

zalka
10. jún 2013

@bambula27 áno ... zo zamestnania ... + PN z DNP ... ale len z minima cca 216e z DNP ... a zo zamestnania zrejme tak isto ... ak by si sa prihlásila na DNP a šla na PN ... tak si musíš dať vypísať PN aj z DNP lebo ináč by si DNP musela platiť celý čas ... lebo neplatí sa len to poistenie z ktorého sú vyplácaná dávky ..

bambula27
10. jún 2013

@zalka dakujem ti za dostatocne info 😉

zalka
10. jún 2013

@bambula27 rado sa stalo ..

olo
11. jún 2013

ahojky baby potrebujem radu dnp si platim dlho som aj zamestnan 14.7 mi konci materska z dnp dalej platit nebudem ale chceme 2 babo dokedy musim otehotniet aby sa to ratalo ako retazovy porod alebo to pri dnp neplati dakujem

zalka
11. jún 2013

@olo kedy ti zaniklo DNP?

olo
11. jún 2013

ono este trva do 14.7 respektive vtedy konci materska tak ho zrusim

zalka
11. jún 2013

@olo u DNP čosi také ako reťazový pôrod neexistuje ... ale od skončenia DNP máš cca 15 mesiacov čas na to, aby vzniklo nové DNP ... aby bolo z toho nového DNP nárok na PN a potom aj na MD ...

čiže ak otehotnieš napr. v 07/2014 a založíš si DNP tak môžeš ísť na PN , poberať nemocenské ... a dni poistenia ti budú plynúť až do nástupu na MD. a počas pN sa neplatia odvody.

Ak ale otehotnieš napr. 12/2014 a prihlásiš sa na DNP tak ak pôjdeš na PN tak nedostaneš zaplatené a ty musíš platiť odvody v plnej výške ...

olo
11. jún 2013

@zalka aha tak ak dobre chapem ak by som do 15 mesiacovotehotenela znova uztvorila dnp z maxima a sla na pn tak pn aj materska budu platene z maxima

zalka
11. jún 2013

@olo tak PN bude platená z minima a MD z maxima ...

olo
11. jún 2013

@zalka aha ale mozem poberat pn aj rodicak

zalka
11. jún 2013

@olo áno môžeš

olo
11. jún 2013

@zalka jej ste zlata dakujem

zalka
11. jún 2013

@olo rado sa stalo... vždy tak vieš urobiť ak by si potrebovala ísť na PN aj ked nebudeš tehu

olo
11. jún 2013

@zalka ako vzdy nechapem zasa viete uz 3 mesiace nespim tak som spomalena

zalka
11. jún 2013

@olo čomu nerozumieš?
napr. zlomíš si nohu v oktobri 2013 .. tak sa pôjdeš nahlásiť na DNP balík v ten istý deň ako pôjdeš k lekárovi ...
alebo ochorieš , tak pôjdeš deň vopred sa prihlásiť do SP na DNP a potom pôjdeš do lekára ...
.. kamarát tak teraz maroduje, mal problémy s obličkami ... tak sa prihlásil na DNP a na druhý den šiel do dr. a ho vypísal na PN tak má nárok na platenú PN ...

olo
11. jún 2013

jaj uz sa chapeme dakujem velmi pekneeeeeeeeeeee

zalka
11. jún 2013

@olo a po skončení PN to DNP zrušíš