Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

standa82
9. dec 2009

BAlambi, VZ je vymeriavaci základ.

Tinus, 26 týždňov ti uplynie toho 8.4, tie splníš, len nebudeš spĺňať 270 dní. Preto sa treba dohodnúť s lekárom.

Xxveronikaxx, mne tiež nerobili žiadne vyšetrenia a antikoncepciu som začala brať po šestonedelí.

tinus
9. dec 2009

standa ja tomu nerozumiem ako to myslíš 26 týždňov uplynie 8. 4. ale na materskú by ma mali poslať koncom apríla a 270 dní prečo nebudem spĺňať veď si platím od mája ja som už s toho jeleň prosím odpíš mi ak chceš aj do ip ďakujem

standa82
9. dec 2009

Tinus, prpáč, pomýlila som si ťa s inou devou.
Splníš aj 270 dní, samozrejme. 8.4. ti uplynie 26 týždňov, plaíš si z nového VZ od 18.10.09, áno? NAmaterskú nastupuješ koncom apríla, ja by som išla na to obdobie od-do na PN a potom na materskú, alebo by som poprosila gynekológa aby ma vypísal na materskú 8 týždňov pred pôrodom a nie 6 týždňov.

tinus
9. dec 2009

Standa ja rátam ako rátam mi to stále nevychádza platím si z nového VZ od 8.10.2009 ale na materskú by som mala ísť koncom apríla, prepáč že som taká otravná ale ja stále tomu nerozumiem prosím vysvetlíš mi to ešte raz ďakujem

standa82
9. dec 2009

26 týždňov ti uplynie 8.4.2010, začala si platiť 8.10.09, takže podmienku 26 týždňov splníš na nástup na MD, ak chceš ísť na PN do nástupu na MD, potom až po 8.4. ,aby ti aj PN počítali z nového VZ.

katka888
9. dec 2009

ahoj tinus, ak tomu dobre rozumiem, DNPO si platis od maja 2009, zmenu si robila 10/2009. aku zmenu si spravila? ak si len prisla a poziadala o zmenu VZ - zvysenie, ale nerusila si nic, tak ak som dobre chapava, tak si dobrovolne poistena od maja 2009, tj splnas aj 270 dni dobrovol poistenia aj tych 26 tyzdnov pred nastupom na MD: ak si ale prisla do socialky, zrusila si DNPO so starym VZ a uzatvorila si nove DNPO s novym VZ, tak od 8.10. uplynie 26 tyzdnov 7.4.2010. co by si tym padom nesplnila. na stranke http://www.vop.gov.sk/nastup-na-mdxx som nasla info, ze mozes nastupit na MD aj neskor ako 6 tyzdov pred terminom porodu /napr 4 tyzdne / ale matersku ti uz nebudu hradit cele obdobie. logicky by to nemalo mat vplyv na vypocet materskej, ale ci je tam nejaky hacik, to uz skor by vedel niekto "znamy" zo socialky. ak takeho ochotneho mas.

lubica69
9. dec 2009

gapa ďakujem 🙂 🙂 🙂
ale tie dni čo budem po tom 26.týždni platenia DNP na PN čo sa nemusia platiť do DNP sa rátajú do 270 dní či nie???
veronika áno nepatrí ale tiež som začala po šestonedelí s antikoncepciou ale po vyšetrení 😀

tinus
9. dec 2009

Dievčatá ja som nebola ešte poistená pol roka tak sa nedala robiť zmena musela som zrušiť a urobiť na novu zmluvu a máte nejaké skúsenosti stým že sa môže ísť na materské aj neskôr prosím napíšte mi ďakujem

tinus
9. dec 2009

tak som si prečítala ten článok tak myslíte že na moje rozhodnutie môžem ísť na materskú neskôr.
Standa velmi pekne ďakujem aj tak mám v tom chaos

lubica69
9. dec 2009

tinus tak ti to teda vydá???

tinus
9. dec 2009

No ja sama neviem musím ísť na sociálku a rozprávať s gynegologičkou či ma vypíše neskôr potom by mi to malo vydať mám s toho velký chaos

lubica69
9. dec 2009

tak držím palce 😉

tinus
9. dec 2009

ďakujem som zvedavá bude mi to lúto lebo som už zaplatila skoro 100 euro zbytočne

jajka78
9. dec 2009

mohli by ste mi poradit? pisala som 13,56. aby som eventualne zacala platit, ak by som potrebovala mat rok 2008 pre vypocet materskej.este rak vdaka

vilefe
9. dec 2009

ahojte,prosim o radu, som zamestnana od r.2001, dnpo si platim od 10.06.09 z maxima. otehotnela som a termin porodu mam v maji. mala som problem, tak som na pn od 3.11.09. narok na nemocenske z dnpo nemam, nesplnam 270 dni dnpo ani 26tyzdnov od prihlasenia.
mozem si od 1.1.2010 zmenit platbu dnpo na minimum, kedze sa materske pocita za rok 2009?
ak terajsiu pn ukoncim a dalsiu zacnem po uplynuti 270dni a 26tyzdnov, budem mat narok na nemocenske aj z dnpo?

jajka78
9. dec 2009

myslela som 2009 😉

gapa
9. dec 2009

tinus,
takéto info sa ťažko zhánajú, no podla toho, čo som prečítala ja cca za dva a polroka na porade a tuto na koníkovi, tak mamičky tvrdili, že aj v prípade, že si nastupovala na MD neskôr ako 6týždnov pred pravdep.termínom pôrodu, ktorý uviedol lekár v žiadosti o materské, tak aj tak sa posudzovali podmienky ku dátumu 6týždnodv pred PTP (nie k dátumu skutočného požiadania o materské), lebo "nárok na materské" vzniká v období 6-8týždov pred PTP. NEbudem ti to tvrdiť na 100%, lebo som čítala len jeden takýto prípad a možno natrafíš na neskúsenú pracovníčku, ktorá si to napr. nevšimne alebo ... (aj taký prípad som čítala, ked išla mamička o 1den neskôr ako 6týžd. pred pôrodom) ale nedá sa s tým počítať, lebo viac bolo prípadov tých opačných.

Moja rada je, aby si sa skúsila s gynekol. dohodnúť na PTP najskôr 20.5.2010, potom máš istotu, že 6týžd. pred termínom je 8.4.2010 a to je presne den po uplynutí 26týždnov.

Ak však sa nedohodneš a skúsiš nastúpiť neskôr, budem aj ja velmi zvedavá, ako ti budú posudzovať "vznik dôvodu na poskytnutie nem.dávky= na materské" (vid § 57 ods.1 písm. c) zákona o sociálnom poistení), či ako vznik nároku na materské (6týžd. pred PTP) alebo ako dátum požiadania o materské/MD.

Tak daj vedieť 😉
a hlavne zdravé a spokojné bábätko 😅

tinus
9. dec 2009

ďakujem veľmi pekne za info Gabi , len teraz neviem či platiť alebo nie je dosť penazí ak mi to neuznajú tak neviem ešte zajtra budem niečo zisťovať ale som s toho dosť na nervy ale aj tak ďakujem

jozefmihal
9. dec 2009

Potvrdzujem to čo píše gapa.
.
Soc. poisťovňa posudzuje vznik nároku na materskú a výšku materskej k 6.-temu týždňu pred plánovaným termínom pôrodu aj v prípade, ak budúca mamina nastúpi z nejakého dôvodu na materskú neskôr.

evina55
10. dec 2009

Ahojte vsetci, som tu vobec po prvykrat, tak sa tesim. Po 2 rokoch nam to vyslo 🙂 a tak ako SZCO, ktora si moment.platim z minimal.vymeriav.zakladu nemocenske poistenie, tych 13 eur, zacinam spekulovat.
Ako som citala predchadzajuce prispevky, a snad ich aj dobre pochopila, ked mam term.porodu na 7.8.2010, na mater. by som mala ist 26.6., tak, ak si zvysim nemoc. z 13 na 44 eur mesač., tak by som stihala tych 26 tyzdnov,a tym padom by som stihala tu vyssiu matersku, pravda? Chcem sa Vas spytat, ci zivnost staci prerusit, ak, tak na ako dlho alebo ulne zrusit? Viem, este aj o tej moznosti u niekoho sa pred mater.niekolko dni zamestnat, ale nechcem nikoho otravovat...velmi pekne vopred dakujem za odpoved.

murkaa
10. dec 2009

tinus, ja som sa zrovna pytala gynekologa, že kedy ma vypíše na MD a presne ako hovori GAPA. Dal mi presne rozpetie tých 6-8 týždňou pred PTP. Tak V tom čase nejaky termín. Uvím čo na to pracovíčky SP.

standa82
10. dec 2009

Tinus, sama vidíš že je to komplikované. Pozisťuj si a sama uvidíš, čo ďalej. No ja by som si platila aspoň minim.

laua
10. dec 2009

Ahojte,

Mohol by mi niekto poradit- od 8.12 si platím dnp z rozdielu 1084,55 a HM...ale teraz premýšlam, že som sa asi unáhlila, lebo od januára ak sa mi zmení výška HM budem mat vyššiu HM tak budem mat preplatok potom mi to vrátia predpokladám....ked si budem platit vyššie ako je strop na konci možem požiadat o súmarne vrátenie???

a ešte stále platí že zmenu VZ si možeš dat len po 6. mesiaci ??? a od tej zmeny sa ráta tých 26 týždnou, alebo to sa nevztahuje na tých 26 týždnou a platí to iba pri odhláške a následnej prihláške??????

DAkujem

standa82
10. dec 2009

Laua, keď si požiadaš, preplatok ti vrátia. Zmenu môžeš urobiť raz za 6 mesiacov. Ako zmena sa nepovažuje odhlásenie a prihlásenie. Pri odhlásení a prihlásení musíš splniť 26 týždňov (samozrejme aj 270 dní) aby si získala nemoce.dávku o akú budeš žiadať z nového VZ.

janulap
10. dec 2009

Babenky,potrebovala by som sa poradit.
Som na predlzenej rodicovskej dovolenke-neplatenej.
Ale zo Sp som sa musela odhlasit,ako dochodkovo poistena statom,pretoze som dala dcerku na 4hod do skolky.
A buduci rok v lete planujeme otehotniet.tak narodit by sa malo niekedy april-maj-jun.
Prosim vas,kedy si mozem zacat platit dobrovolne nemocenske poistenie a kolko,aby mi vysiel ten vyssi rodicovsky prispevok.A mozem si ho platit,aj ked som zo Sp odhlasena,ako dochodkovo poistena statom?
Kamaratka si platila cca 29 aj nejake centy.Ak by som si aj ja tolko platila,aky rodicovsky prispevok by som potom mala?
Dakujem

standa82
10. dec 2009

Janulap, musíš sa prihlásiť do SP na DNP a tak aby si do pôrodu stihla minim.270 poistenia. Platiť si môžeš z vymerivacieho základu aký chceš. Najnižší je minim.mzda, ktorá je od bud.roka niečo okolo 300 eur a max. je zatiaľ 1084,55 eur. Mesačne je to od cca.13 eur po 47,7 eur. Podľa toho aký máš vymer.základ. Ak chceš max.materskú, ktorá je momentálne cca.588 eur, musíš si aspoň 26 týždňov pred nástupom na MD platiť z max.vymeriavacieho základu.
Od augusta si začni platiť aby si do pôrodu stihla 270 dní. No budeš vedieť po 1.7. (vtedy by sa mal meniť vynajvyšši vym.základ) a potom sa prihláš podľa tvojho rozhodnutia.

janulap
10. dec 2009

standa,dakujem.
Tak nie je to ziadny problem,ked som zo Sp odhlasena ako dochodkovo poistena statom?
Staci sa prihlasit len na tu DNP?
a ak by so msi platila tiez tak ako kamaratka tych 29€,aky rp by som potm mala?

nadenka8
10. dec 2009

Ahojte, potrebovala by som poradiť. V auguste som prechádzala z materskej na rodičovský príspevok. Poberala som matersku lebo som si sama platila DNP. Len som nevedela že prechodom na rodičovský sa mam bud odhlásiť alebo platiť dalej. Takže mi tam vznikol kráásny nedoplatok, čo som sa dozvedela predvčerom skoro ma vykotilo. Tak to zaplatim. Čiže ešte aj december 2009 budem mať z max. vymeriavacieho základu zaplatene. A teraz neviem čo mám urobiť. Mám sa isť odhlásiť, alebo ked už 5 mesiacov zbytočne platim, či to nejako môžem využiť. No som ra RD a druhe babenko by sme chceli tak do dvoch rokov. Ja neviem.....

standa82
10. dec 2009

Nie je to podľa mňa problém. Oni sa ani mňa nepýtali ako som poistená, keď som sa prihlasovala na DNP.
Je to z VZ 660 eur. Potom ak si to budeš platiť minim.9 mesiacov, tak 660X9= 5940:270= 22x55%=12,10 eur/deň, t.j. mesiac je 363 eur. Materskú by si mala cca 360 eur (10845,-Sk). Je to len približne, lebo každý mesiac iný počet dmí a závisí to od kedy a do kedy (do pôrodu) by si si to platila.Nie je to RP ale materská, RP je po materskej.

lubica69
10. dec 2009

No tak ani šikovná pani v sociálnej poisťovni mi nevedela povedať či tie dni PN po 26 týždni platenia čo sa nemusia platiť ke´d je PN sa zrátavajú do tých 270 dní 😢 Som mala pocit,že viem ja viac ako ona 😅 😅 😅