Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

oliverka
4. feb 2012

@annie6
Ešte som našla toto: http://m.tehotenstvo.sk/index.php?id=73584

Citujem:
Čo ďalej po získaní 270 dní DNP?
Bez ohľadu na to, kedy Vám zanikne toto “staré” DNP - to znamená DNP, na ktoré ste sa prihlásili za podmienok podľa zákona platného do 31.januára 2012 – či už to bude hneď 1.februára 2012 alebo neskôr napríklad 15. apríla, spomínajú sa tieto scenáre:
ak Vám zanikne “staré” DNP a nechcete byť ďalej poistený “po novom”, bude Vám plynúť ochranná lehota. Ak v rámci ochrannej lehoty vznikne dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, budete si môcť uplatniť nárok na dávku z nemocenského poistenia (nemocenské, ošetrovné, materské). Ochranná lehota môže byť 7-dňová alebo 8-mesačná, táto dlhšia bude aktuálna v tom prípade, že je poistenkyňa v čase zániku DNP tehotná

Autorka je právnička. 😉

annie6
4. feb 2012

@oliverka nooo, tak ak bude takato situacia aktualna, som zvedava co sa bude diat :D ale vdaka, aspon za tie rozne "rady" :D

oliverka
4. feb 2012

@annie6 Našťastie som (zatiaľ) zdravá, ale tiež počítam s nejakou virózou alebo OČR-kou s mojou dcérou. Uvidíme 😉 😉 😉

martina1001
5. feb 2012

ahoj dnes som našla toto je to akurát môj prípad :
Lydke DNP nezaniklo k 1.februáru 2012, lebo k 31.januáru získala menej ako 270 dní DNP. Pokračuje ďalej, najneskôr do 1. mája 2012, kedy získa 270 dní. V tom čase však Lydka nebude tehotná, a nebude si môcť uplatniť nárok na materské v rámci 8-mesačnej ochrannej lehoty. Lydka však na tehotenstve intenzívne pracuje. Preto sa ešte pred 1.májom 2012, kedy jej má zaniknúť staré DNP prihlási na nový balík poistenia. O mesiac na to lekár potvrdí Lydke, že sa nesnažila zbytočne – je tehotná. Lydka sa odhlási z dobrovoľného poistenia. Nárok na materské si uplatní v ochrannej lehote a jej materské bude maximálne.
- ale neviem čo sa stane, ak v tejto ochrannej lehote nastúpim napr. na rizikové tehotenstvo a budem PN, budem dostávať aj nemocenskú dávku z maxima? Nevie mi niekto poradiť, prosím?

merry_v
5. feb 2012

@martina1001
áno 🙂

kamilkanr
5. feb 2012

@gapa prosi ta, porad mi: 31.1.2012 som sa prihlasila na DNP.
Teraz to budem platit 270 dni a potom to zastavia?
Na otehotnenie mam cas len tychto 9 mesiacov a musim porodit do ochrannej doby 8 mesiacov?
Na PN mozem ist len do 7 dni po skonceni platenia alebo aj neskor?
....alebo mozem byt PN aj buduci rok?
Dakujem

martina1001
5. feb 2012

@merry_v ďakujem už som sa bála že budem musieť platiť tú veľkú sumu až kým nepôjdem na PN a nebudem sa môcť odhlásiť keď zistím že som tehotná

andrejkag
5. feb 2012

poradí mi niekto? ja som do 19.5.2012 na materskej, poberám materskú z DNP, môžem DNP ešte nejako využiť aj potom? napr. na PNku alebo očr so starším synom? alebo 20.5.2012 mi to zaniká? ďakujem

lucka_o
5. feb 2012

baby da sa este pripoistit po starom este zajtra ci uz nie?dakujem

katuskaaa29
5. feb 2012

@lucka_o ak dobre viem tak nie, totiz po starom sa dalo positit len do 31.1.2012

datanka
5. feb 2012

@lucka_o nie,uz sa neda,len do 31.1.sa dalo

ika07
5. feb 2012

@martina1001 ak sa odhlasis asi nie

merry_v
5. feb 2012

@martina1001
Dobrovoľné poistenie poistenca, ktorému zo zákona zaniklo staré DNP k 2.marcu 2012 a k 2.marca 2012 sa prihlási na nový balíček poistenia, sa bude považovať za nepretržité. Ak sa prihlási k 3.marca 2012, už pôjde z hľadiska sledovania podmienky “26 týždňov” o nový poistný vzťah, rozhodujúce obdobie na výpočet nemocenskej dávky sa bude sledovať od 3.marca 2012.- takže u teba martinka už aby si bola na sočke 1-2.marca s prihláškou.

merry_v
5. feb 2012

@martina1001
ak budeš do konca zániku DNP tehotná:

ochranná lehota pre Teba bude 8 mesiacov po zániku nemocenského poistenia – nárok na materské si môžeš uplatniť do 30.októbra 2012. Pozor, necháp ochrannú lehotu tak, že do 30.októbra 2012 ti stačí otehotnieť. Ty musíš byť tehotná už 2.3.2012 (v čase zániku DNP) a do 30.októbra 2012 si musíš uplatniť nárok na materské, jednoduchšie povedané nastúpiť na materskú. To sa robí v 34.týždni tehotenstva (resp. v 32.), ak pôrod nenastal skôr.

erika0101
5. feb 2012

Ahojte...mozte mi prosim prosim niekto poradit? ja uz tomu vobec nerozumiem... hned ako som zistila som si zacala platit DNP 35 eur...ale moj termin porodu je 1.6.2012 ale 270 dni mi uplynie az 24.6.2012 ....a ja neviem ci mozem ist vobec na matersku, alebo mam ist po 24. 6 na marodku aby som dostala peniaze?...uz mam jedno babo som na rodic. prispevku...ako je to s tou ochrannou lehotou? prosim pomozte mi niekto...neviem ci si to mam zrusit alebo co mam vlastne robit?...vopred vam dakujem 🙂

datanka
5. feb 2012

@erika0101 nebudes mat narok na matersku,ked do porodu nebudes mat 270dni,co mat nebudes.ty si si to zalozila uz ked si vedela,ze si tehotna?lebo ak ano,bolo to neskoro

lola77
5. feb 2012

@erika0101 zrejme nebudeš mať. Musí tam byť splnená lehota 270 dni.

erika0101
5. feb 2012

@datanka ahoj...viem ze materske nebudem mat....ale pocula som ze ak pojdem na marodku napr na 1 mes tak dostanem peniaze za 1 mes....ze podla toho ako dlho budem marodovat...neviete o tom nieco????

katuska54
5. feb 2012

ahojte dievcence,viete mi prosim poradit ako je to s PN-kou? Platim si DNP od 27.1.2012 a 9.2. idem na PN koli laparoskopii. Budem mat narok na PN z DNP ak este niesom tehotna,ale idem na tu laparku? dakujem Vam odpoved.

domeli
5. feb 2012

@erika0101 nárok na akúkoľvek dávku z DNP (či ide o materské, PN alebo OČR) vzniká až po 270 dňoch platenia DNP. Takže nárok materské ani na inú dávku (ak si si DNP neplatila ešte) Ti nevznikne. Ani na PN, nakoľko keď budeš mať 270 dní, budeš už na materskej dovolenke a vtedy sa PN čerpať nedá.

datanka
5. feb 2012

@erika0101 je mi to luto,ale nie ☹ vysvetlila to tu uz domeli.takze sa ti to uz neoplati platit

domeli
5. feb 2012

@katuska54 v tomto prípade tu nehrá rolu, či si alebo nie si tehotná. Ak si si už niekedy (2 roky dozadu) platila DNP, tak nárok na PN z DNP budeš mať, dávka bude počítaná z minimálneho VZ (nakoľko prvých 26 týždňov sú dávky rátané z min. VZ). Ak si sa však prihlasovala 1. krát a teda nemáš ešte zaplatených 270 dní, nárok na PN z DNP Ti nevznikne.

datanka
5. feb 2012

@katuska54 nie,nebudes,musela by si mat zaplat.270dni a ty budes mat 13dni 🙂 takto to bohu zial nefunguje 😉 aj ak budes teraz pn,musis si platit dnp,aj cez pn,lebo este nemas 270dni.pn dostanes len zo zamestnania(ak si zamestnana)

renka5
5. feb 2012

ahojte viete mi prosim poradit.Dva roky som si platila DNP.Teraz som na PN.Ku koncu roku som sa odhlasila a prihlasila.Zo stareho balička som na PN a pocas PN som sa odhlasila a na novo prihlasila,Pn mi budu platit este zo stareho DNP? A mam si plati teraz to nove DNP?

katuska54
5. feb 2012

@datanka dakujem za odpoved,ale ja uz mam podmienku splnenu nakolko som si to platila od maja 2011 a skoncilo mi to 26.1.2012 a 27.1.2012 som sa hned prihlasila znova.

katuska54
5. feb 2012

@domeli dakujem za odpoved. uz som si DNP platial v roku 2011 od maja a v january som mala splnenu podmienku tak som sa hned prihlasila znova na nove DNP a preto chcem vediet,ci mam narok na PN-ku aj z DNP. 😉

datanka
5. feb 2012

@katuska54 aha,tak to som nevedela 😉 no to veru neviem,ale ked si si to zrusila a znova zalozila,asi sa to bude ratat od znova,ze musis mat splnenu podm.270 dni...ale to neviem isto,opytaj sa gapy,ta ti poradi 😉

datanka
5. feb 2012

@katuska54 ale mala by si dostavat,aspon to minimum z DNP,myslim 😕

katuska54
5. feb 2012

@datanka dakujem 🙂 napisala som gape ip,tak dufam,ze odpise 😠 😉

lubkasungirl
5. feb 2012

@katuska54 ahoj, budes dostavat PN z minima - naisto