Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zabka60
5. sep 2011

@aduskatt no moc si mi nepomohla 😅 neva hadam sa mi ozve nejaka dobra dusa,co sa v tom vyzna 😉

aduskatt
5. sep 2011

@zabka60 DNP si platim, takze viem, ze sa plati vzdy mesiac pozadu............a neviem, ci ti niekto bude vediet odpovedat na to, preco sa v socke nevedia slusne spravat a hukaju po ludoch, prepac, ak som nepomohla.........a za september sa plati do 8.oktobra...........

lucia.kl
5. sep 2011

@veronka ako slobodná matka máš nárok na dlhšiu materskú ale tam sa nejaké vyhlásenia a čestné prehlásenia vypisujú a môžu si prísť skontrolovať, či naozaj žiješ sama.. najlepšie si to je zistiť nikde...

lucia.kl
5. sep 2011

@aduskatt tak v tomto ti asi nikto neporadí... je to nejaké divné, že prečo dali mame zaplatiť, keď za september sa platí až v októbri, a za august si sumu vyrátaš tak, že si zoberieš sumu ktorú máš platiť mesačne ( pôvodná suma ktorú si mala) to videlíš dňami v mesiaci - čiže 31 lebo tolko mal august dní a vynásobiš počtom dní, ktoré si bola v auguste DNP...

lucia.kl
5. sep 2011

@monka9999 mala si skúsiť keď tak si zavolať na sociálke na Pani ktorá ťa má nastarosti ohladne DNP ona vidí koľko máš toho zaplateného... teda tak je to aspoň u nás v BA, teta pri okienku mi tiež nikdy nič nepovedala ale som si zavolala a tá bola milá a všetko mi vysvetlila a povedala...

monka9999
5. sep 2011

@lucia.kl no bola som pri okienku kde som to zakladala.ona ma poslala za tou druhou a ta mi povedala že mi pošlu pisomne vyrozumenie.no ale ja mam už teraz v septembri povedat lekarovi či mi to vychadza.no bude mat radost.keby som zavolala na infolinku do BA tak mi to asi nepomože.že?

aduskatt
5. sep 2011

@lucia.kl dik, ale poradit potrebovala zabka, toto ja ovladam🙂

lucia.kl
5. sep 2011

@zabka60 tak v tomto ti asi nikto neporadí... je to nejaké divné, že prečo dali mame zaplatiť, keď za september sa platí až v októbri, a za august si sumu vyrátaš tak, že si zoberieš sumu ktorú máš platiť mesačne ( pôvodná suma ktorú si mala) to videlíš dňami v mesiaci - čiže 31 lebo tolko mal august dní a vynásobiš počtom dní, ktoré si bola v auguste DNP...

lucia.kl
5. sep 2011

@monka9999 asi nie, no budeš musieť čakať aké vyrozumenie ti príde bohužial...

zabka60
5. sep 2011

@lucia.kl ani ja tomu nerozumiem preco jej to urobili vsak ja im tam zajtra dam...su lenive ako vsi a este ktomu nieje jeden clovek,ktoreho by neodrbali..a ja mam dnp od 18augusta 21€ a 31augusta som to bola zmenit na vyssi vz a mam platit od septembra 27€....a mama platila uz tych 27€.....

veronka
5. sep 2011

@lucia.kl a ked zijem s rodicmi, ale priatel tu nebyva? @bapi1 keby som si zacala teraz platit dnp a zostanem tehotna, na matersku by som sla v juni/juli tak by som dostavala tu matersku, ci nie ak by to v januari zrusili? Teda platili by pre mna nove podmienky,alebo stare ak by som zacala platit tento rok? Dakujem

aaddeell
5. sep 2011

prosim o radu kamaratka pordila v v 34tt takze nesplnila podmienku platenia 270 dni co odporucate???
platit to dalej ?
ak ano tak ake to ma vyhody? a ako to vie vyuzit?
a ak nie musi sa ist odhlasit?

bapi1
5. sep 2011

@zabka60 nerozčuluj sa a ber to z tej pozitívnej stránky - lepšie mať preplatok ako nedoplatok a prísť o dávky.

bapi1
5. sep 2011

@veronka tak na toto ti netrúfne odpovedať s istotou asi nikto. Fakt prepáč, ale nedá sa povedať čo bude, keď to zatiaľ nikto nevie 😒

zabka60
5. sep 2011

@bapi1 ved ano ale stale mi nikto neporadil co mam robit!!!!musim zaplatit zajtra aj za august a v oktobri mam zasa platit za september????ci co!!!! 😠

bapi1
5. sep 2011

@aaddeell dnp sa dá využiť ak bude na rd na prípadnú pn alebo očr. To či pokračovať - platiť alebo nie, musí zvážiť ona. Dosť záleží aj od toho, čo bude schválené v r. 2012.

bapi1
5. sep 2011

@zabka60 platila to osobne na pokladni? tak si všimni za aký mesiac tam je napísané, že je to platené - píše sa to napr. 082011

zabka60
5. sep 2011

@bapi1 ano na pokladni a viem to lebo za august som mala 21 eciek a od septembra som si to zvysila na 27 a platila tych 27eciek chapes...a teraz neviem co dalej akoze

bapi1
5. sep 2011

@zabka60 tak na tom papieri je napísané za aký mesiac - pozri sa na to a daj info

zabka60
5. sep 2011

@bapi1 kukla som a je tam 8 2011,ale ja som to mala tak,ze od 18augusta mam dnp no a 31 augusta som to zrusila a obnovila koli vacsiemu vz a za august som mala 21e a od septembra som si dala 27 a teda nechapem,preco 27e a este k tomu som to mala od polovice augusta

bapi1
5. sep 2011

@zabka60 takže teraz platiť nemusíš, keďže za august sa platí v septembri a to už máš zaplatené, i keď si zaplatila viac. V októbri zaplatíš tých 27 Euro za september. A ak chceš, môžeš potom požiadať o vrátenie preplatku, alebo to tam nechať aby si mala rezervu.

zabka60
5. sep 2011

@bapi1 no neviem radsej tam zajtra skocim ze preco mi dali zaplatit celu sumu a sumu ktora mala platit az od septembra a aj tak mi lezia v zaludku kravy nieje to prvy krat co ma odrbali a uz to lezie na nervy,od coho su tam ked nic nedokazu a ked sa clovek nieco pyta,tak len hladia jak telce a nevedia odpovedat a vyhovorka,ze nevieme ta sikovna ma dovolenku!!!!!!hruuuza a des nasa republika

gapa
5. sep 2011

@brioska
ak obdobie od ukončenia md do vzniku dnp je max. 460dní, tak áno,nárok bude.
zmeny sa len plánujú, to sa nedá narýchlo a možno nakoniec bude všetko inak, no už som tu niečo o tom písala.

maminka142
5. sep 2011

@gapa ahoj, prosím ťa môžem byť PN, keď som na materskej a platím si DPN? A ešte sa chcem opytať, naozaj maju od januara zrušiť DPN? Alebo maju byť nejake velke zmeny? Ďakujem vopred za odpoveď 🙂

gapa
5. sep 2011

@maminka142
pn môžeš byť hocikedy. No ak poberaáš materské, nemáš nárok na vyplácanie nemocenského. Len ak poberáš RP, tak môžeš poberať aj nemocenské.
zmeny sa plánujú, no čo bude reál??????

maminka142
5. sep 2011

@gapa ďakujem, za odpoveď 🙂 A napíšeš, čo sa aspoň planuje? Ake zmeny? Ďakujem moc 😉

dendy1
6. sep 2011

@gapa ahoj, môžem tiež poprosiť o radu? 🙂 Som na MD - končí v septembri (21.9). Bola som popri zamestnaní aj DNP, s nástupom na MD som prestala platiť, neodhlasovala som sa. Treba sa teraz prihlásiť na platenie? Od kedy? Výhoda je tam len pri PN a OČR ? Čo radíš? Ďakujem krásne 🙂

aaddeell
6. sep 2011

@bapi1 dakujem 😉 ma sa nieco menit v 2012???

mariro
6. sep 2011

@gapa ahoj,potrebujem poradit.Momentalne sa to tyka kamaratky,ale ja budem onedlho ten isty pripad.Takze Platila si DNP z minima lebo to postacovalo pred nastupom MD a matersku dostavala maximalnu.Asi po mesiaci co nastupila na MD spravila zmenu na MAX,zaplatila iba za par dni, i ked sa nemusi pocas MD,po skoneceni MD znovaq zaplatila alikvotnu ciastku do konca mesiaca z maxima.Mala splnenych 26 tyzdnov platenia.Isla na PN 27.7. 2011 do 5.9.2011 a vyrubili jej iba z minima dennu davku.Ako je to mozne????Kde sme spravili chybu???Poistne jej vratili co zaplatila pocas MD.Fakt nerozumiem.Teraz jej kazali ze bud teda pokracovat v plateni alebo zrusit aby nevznikol nedoplatok.Porad ako dalej.Vopred dakujem.

bapi1
6. sep 2011

@aaddeell, @maminka142 meniť sa bude "systém fungovania dnp" (alebo ako to mám nazvať), proste nastanú v DNP zmeny, sledujte internet, prípadne toto fórum - tu sa o tom bude rozprávať. Teraz Vám ale nikto nič nepovie, lebo nikto nič nevie, dokonca ani tety na SP