Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mimajesa
10. aug 2012

@janka9900 dakujem za vysvetlenie...a este sa chcem spytat kolko je to minimum(kolko by som dostala) a ak by som si dala zas DNP napr na 2-3 tyzdne dostala by som peniaz z DNP a aj rodicovsky??

alubinka
10. aug 2012

@jana201 no ale vtedy pnka nevychadza maximalna, ci?

janka9900
11. aug 2012

@dany85 mozes mat PN aj od obvodaka 😉

janka9900
11. aug 2012

@mimajesa nemas zac 😉 min. OCR je 10 dni z min. VZ (celkom cca 60€), PN sa vyplaca prve tri dni 25% a dalsie 55% z VZ. staci ti prihlasit sa den dva vopred, je zbytocne 2-3 tyzdne... dostala by si aj rodicovsky 😉

jana201
11. aug 2012

@alubinka np mne sa zda ze opat 26 t z minima a potom z maxima ale neplati sa iba prvych par dni.... tak ja uz neviem ze ako to urobit .... fakt neviem 25.10. mi dnp zanika fakt neviem ze ako urobim aby sa mi to vratilo.... nakolko si platim uz od 2009...

alubinka
11. aug 2012

no tak potom sklbit obe nase moznosti 🙂
hned ako ti skonci dnp tak sa prihlasit na novy balicek a nastupit na pn (pokial je taka moznost). po pnke balicek zrusit a prihlasit sa nanovo od 8tt 😉

mimajesa
11. aug 2012

@janka9900 diki moc 🙂

ludmilaka
12. aug 2012

@gapa Milá gapa, v prvom rade sa ti chcem poďakovať, že dokážeš babám poradiť. Všetky vieme, aké to je, keď prídeme na pobočku SP a nič sa tam nedozvieme. Ja som sa bola párkrát na niečo v súvislosti s DNP opýtať a odpoveďou mi bolo "Urobte si ako chcete!". Tak ohromne. Vždy som potom išla na toto fórum aby som bola v obraze 🙂. Mám na teba dve otázky. Zatiaľ sú len hypotetické, lebo tehu plánujeme, len ešte neviem či som 😉. Takže:
1. Platila som si DNP dlhodobo, cca 3 roky a keď došlo ku zmene, zrušila som ho a v januári som sa prihlásila ešte po starom. DNP mi končí 26.9.2012. Ak by som zistila, že som tehu, ostala by som na rizikovom (opodstatnene - v minulosti mimomaternicové s odstránením vajcovodu, následne na to o pol roka MA...). Môžem začať PN aj do ukončenia 7 dní po zániku poistenia? Myslím, že je tam 7 dňová ochranná v prípade PN. Čiže skončí mi DNP a ak do 7 dní ostanem na PN, tak je to OK? Ak nastúpim na MD do 8 mesiacov od zániku poistenia, budem mať nárok na MD z DNP? Keď donesiem PN, treba na SP aj nejaký ďalší papier okrem PN? či si oni vedia z diagnózy vydedukovať o čo ide?
2.Nepretržite pracujem cca 10 rokov, vždy som prechádzala zo zamestnania do zamestnania paralelne. Tento rok som 31.3. ukončila jeden prac.pomer a od 1.4. som hneď nastúpila inde. Ako je to v tomto prípade? Ide v podstate o nové poistenie, takže musím aj tu dodržať v prípade normálnej výšky PN tých 26 týždňov a až potom ísť na PN?
Gapa, veľmi ti ďakujem

kikusik88
12. aug 2012

tak kocky slubujem ze sa pytam posledny krat. som skoro v 20tt. tak za mesiac cize v 24 tt by som chcela uz ist na PN ( nemozem pracovat dlhsieuz je toho moc )...dnp mi zaniklo 12.7 zo zakona nadobudnutim 270 dni. co teraz? od dr pytat PN a zaniest na SP aj do zamestnania?dr bude vediet ze mi to ma vypisat pre dnp ci mu ma pripomenut....a etse budem mat narok na tu vyssiu PN a potom aj na MD??dakujeem

annie6
12. aug 2012

@kikusik88 zaniest treba do sp a asi aj zamestnania( to ja neviem) a dr treba to pripomenut pre istotu, aby nezabudol...ked uz mas splnene podmienky 26tyzdnov platenia aj 270dni v poslednych dvoch rokoch, tak myslim, ze mas naarok na tu vyssiu PN a potom na MD...a to uz si v ochrannej lehote potom ked uz zaniklo, tak bude do SP treba aj okopirovanu tehu knizku(aspon odo mna pytali) 😉

liz_lemon
12. aug 2012

@kikusik88 ak mas aj DNP tak PN ti dr. vypise 2x, ale to mu musis povedat, on to predsa nema odkial vediet, ze mas okrem poistenia zo zamestnania aj DNP
do zamestnania zanesies len 1 PN, a tu druhu, ktora sa vztahuje na DNP odnesies do socialnej poistovne

kikusik88
12. aug 2012

@liz_lemon dakujem, a budu tie dve PN nejak rozlisene? budem vediet ktoru kam odniest?
@annie6 dakujem, pre istotu odfotim aj tehu knizku 😉
a pocujte baby, ked ma vypise na poradni na PN to mi da datu ako? hned na druhy den, ci ako to je?

annie6
12. aug 2012

@kikusik88 tie PNky by mali mat rozlicne cisla aj sa tam pise, bude nazov zamestnavatela a potom DNPO, tak budes vediet, ktoru kam odniest...ked na poradni, tak neviem, asi to je jedno ci v ten den alebo na druhy...potom to treba do 3pracovnych dni odniest

lucianak
12. aug 2012

@kikusik88 Samozrejme, na jednej PN budeš mať DNP zaškrtnuté a na druhej zamestnanec. A tiež si to vieš rozlíšiť aj podľa čísla, keď už ti budú v ambulke vypisovať na konci mesiaca papiere, že pokračuješ v PN 🙂

kikusik88
12. aug 2012

@lucianak neviem co myslis rozlisit? podla akeho cisla? nechapem nejak 😅

kikusik88
12. aug 2012

@annie6 aha dakujem, ved ci sa bude dr pytat od kedy to chcem ci automaticky vypise ....len este aby ma vypisal to bude dost otazne

ludka77
12. aug 2012

@kikusik88 ale keď to DNP zaniklo 12.7 tak si bola v ochrannej lehote na PN len 7 dní teda do 7 dní si mohla ísť na PN z DNP, či sa baby mýlim??? alebo si platíš DNP aj naďalej??

kikusik88
12. aug 2012

@ludka77 nie neplatim ale som v ochrannej lehote nie??? boze nestras ma ☹

ludka77
12. aug 2012

@kikusik88 ale v ochrannej lehote pri nástupe na materskú, aspoiň ja to tak chápem tak mi to tu bolo vysvetlené, že ochranná na PN je len 7 dní, ma materskú je 8 mesiacov, mne končí 270dní 27.8 a do 7 dní ak chcem ísť na PN musím na ňu nastúpiť, skús sa opýtať - gapa

kikusik88
12. aug 2012

@ludka77 neviem ona mi vravela ze v pohode mozem....boze skusim sa jej este raz opytat. vraj mi to nejako spatne zistia ze som si to platila, a ze som tehu tak by sa to malo dat....ale opytam sa

kikusik88
12. aug 2012

@lucianak
@annie6 baby co poviete na to co pise ludka77??

kikusik88
12. aug 2012

@gapa tak slubujem ze sa pytam posledny krat. som skoro v 20tt. tak za mesiac cize v 24 tt by som chcela uz ist na PN ( nemozem pracovat dlhsieuz je toho moc )...dnp mi zaniklo 12.7 zo zakona nadobudnutim 270 dni. co teraz? od dr pytat PN a zaniest na SP aj do zamestnania?dr bude vediet ze mi to ma vypisat pre dnp ci mu ma pripomenut....a etse budem mat narok na tu vyssiu PN a potom aj na MD??dakujeem

prosim vies mi ty poradit? lebo ma tu zmiatli uz uplne neviem co robit. ci sa mi na PN oplati ist ci nie.

janka9900
12. aug 2012

@kikusik88 bola si tehotna ku zaniku poistenia, tak na teba plati 8 mesacna ochranna lehota, nie len 7 dnova- ta plati pre "netehotne" 😉

kikusik88
12. aug 2012

@janka9900 jezis som rada ze sa mi niekto ozval 🙂 uz som sa zlakala ze budem musiet robit do MD. pracujem totiz v obchode a vykladat tovar z nakladiaka, nacenit a potom do polic a kadeco ine je hroza uz teraz a nie to s bruskom. dokonca je to cinan cize ten smrad je neznesitelny.dakujem

moon1979
12. aug 2012

@kikusik88 ja mám vedomosť, že na PN musíš nastúpiť najneskôr do 7 dňa po zániku DNP, no na nástup na MD ti plynie 8 mesačná lehota ... takze podla mna mozes cerpat PN len zo zamestnania ak si splnila podmienku odpracovanych dni ...

janka9900
12. aug 2012

@kikusik88 😀 tak sa daj cim skor vypisat, ako ti baby radili 😉 dve PN- jednu zamestnavatelovi, druhu do socialky, plu do socialky prefotenu knizku alebo potvrdenie od lekara, ze si bola tehotna v case zaniku poistenia 😉

janka9900
12. aug 2012

@moon1979 @kikusik88 ked je toehotna, tak pocas tych 8 mesiacov moze kedykolvek nastupit na PN, netyka sa to len nastupu na matersku 😉

kikusik88
12. aug 2012

@moon1979 ale ak mam potvrdenie ze som v case zaniku poistenia bola tehu asi nie 7 dni ale 8 mes. nie?

kikusik88
12. aug 2012

@janka9900 dakujem moja, urcite sa dam, no este september porobm, mam este tyzden dovolenky tak vyuzijem 🙂

moon1979
12. aug 2012

@kikusik88 podla mojich vedomosti len na cerpanie MD, nie PN ... ak sa mylim baby ma urcite opravia ... 🙂