Mám nárok na maródku, keď pôjdem na rizikové?

martinaa14
21. sep 2015

Dobry den baby chcela by som sa spytat ci nahodou neviete ako je to s marodkou. Som mesiac zamestnana na zmluvu. A chcem sa spytat keby teraz idem na rizikove ci uz budem dostavat matodku alebo musim odpracovat viac ? Dakujem za vsetky rady 🙂

dena1973
21. sep 2015

@martinaa14 Narok na nemocenske mat budes. Otazka je z akeho prijmu.
Ak si pracovala v minulom roku min. 90 kal. dni (bez PN a OCR), tak sa bude pocitat z prijmu z r. 2014. Ak si nepracovala, tak z minima.
Aby si mala narok na materske musis splnat podmienku 270 dni nemocenskeho poistenia v poslednych 2 r. pred porodom.
Dalej aktivny prac. pomer resp. splnenie ochrannej lehoty.
Ak odracujes v terajsej firme 90 kal.dni bez PN a OCR, tak sa bude pocitat z tohto prijmu. Ked neodpracujes, tak sa bude posudzovat r. 2014.
Ak v r. 2014 si odprac. min. 90 kal. dni bez PN a OCR, tak sa bude brat r. 2014. Ak si nepracovala, tak z minima.

martinaa14
autor
21. sep 2015

Dakujem no minuly rok som iba na dohody pracovala... tak teraz na zmluvu pracovat aspon 3 mesiace 🙂

dena1973
21. sep 2015

@martinaa14 Ak to boli dohody s pravidelnym prijmom (t.j. bola si v SP riadne nemocensky poistena ) a pracovala si min. 90 kal. dni bez PN a OCR, tak by sa pocitalo z tohto prijmu - myslim vypocet terajsej riz. PN.
Ak chces, aby sa ti pocitala PN z terajsieho prijmu, tak musis odpracovat min. 90 kal.dni bez PN a OCR.
Na materske budes mat narok ak ku dnu porodu budes mat splnenu podmienku 270 dni nem.poistenia v poslednych 2 r. pred porodom....a bude ti trvat prac. pomer. Ak tieto podmienky nebudu splnene, tak narok vznika na rodicovsky prispevok od narodenia dietata...