5,5 mesačné dieťa sa nepretáča. Je to v poriadku?

zelwicka21
27. dec 2015

Ahojte. Chcem sa spytat, ci je este v norme, ked ma dcerka 5,5 mesiaca a este sa mi nepretaca z chrbatika na brusko ani naopak. Nozicky dvoha, chyta si chodidla, laha si aj na bok. Snazim sa ju motivovat hrackami, no nepomaha to. Ked jej pomozem - otocim nozicky patickou nahor, pomaly sa otoci, niekedy sama vytiahne aj rucku. Polohu na brusku moc nema rada, po par minuach sa unavi. Snazim sa ju tak davat viac krat za den a uputavat pozornost hrackami a knizkami, pripadne sa s nou rozpravam. Kedy je najvyssi cas ist pre istotu k lekarovi, nech posudi, ci je mala v poriadku? Viem, ze kazde dieta ma svoje tempo, nemusi ist presne podla tabuliek, ale z hladiska psycho-motorickeho vyvoju je dolezite, aby robilo pokroky. Dakujem za vase odpovede 🙂

pribinak
27. dec 2015

Vsak sa objednaj pre pokoj duse neurologicke a uvidis co povie, taka navsteva babatku nic neurobi a ty budes pokojnejsia

Nepomohaj jej, ona sama sa musi pretocit

lulu2014
27. dec 2015

Ahoj. Asi sa vôbec nestresuj - moja druhá dcéra tiež sa dlho nepretáčala ani tak ani tak....druhé deti už davno a niektoré v okolí aj mladšie...už mi to bolo divné tak som sa pýtala v poradni našej Dr. a tá mi s kĺudom povedala že ak chcem pošle ma na rehabky ale ona nevidí dôvod - tak som nevidela ani ja a ešte trvalo aj 2 mesiace kým sa začala otáčať aj chodiť začala neskôr než tie deti okolo nas - dnes ma 2,4 roka a pohoda všetko funguje ako má...prva bola šikovnejšia . No každá je ina. Šikulky su obe a ja som spokojná.
Takže sa spýtaj v poradni vašej Dr.ak chceš ale hlavne sa nestresuj tabulkami . Držím palce a neboj malá je a bude šikulka bambulka 🙂

siska53
27. dec 2015

@zelwicka21 moja mala slabsi svalovy tonus..tiez sa nzchcela pretacat a ani byt na brusku..lenze nas poslali na.neurologiu az na nase naliehanie,ked mala rok.
Keby mi pedina povedala,z evsak ma.slabsi svalovy tonus,(ona.to vraj vedela),tak sme mohli zacat plavat uz skor.
Moja robila vsetko oneskorene.
Resp.spravila to,ona s aaj raz prevratila v 3.m.,ale nasledne zas nic asi mesiac. Zas sa prevratila azas nic.

hankaop
27. dec 2015

Moaja Sa vobec nepretacala. Nejak to vynechala. Na brusku sa jej moc nepacilo,dve tri minutky a krik. pritom sa hybala dost,sibrinkovala nohami rukami,naklanala sa za hrackami,len pretacat sa jej nechcelo. Mozno by som spocitala na jednej ruke,kolko krat sa pretocila a urcite neskor,ako polrocna. Vsetky fyzicke aktivity zacala rovit neskor. A nevadi,teraz bude mat dva a fyzicky aj motoricky je vsetko ok.

tova
28. dec 2015

@zelwicka21 mam dvojcata, dcera neviem kedy sa zacala pretacat ale pamatam ze v 5mes. ked som ich dala na brucho tak syn drzal hlavu vzpriame a dost dlho , a jej ta hlavka padala po par sekundach, minutu urcite nevydrzla a drzala ju len napoly hore nie do praveho uhla ako syn. zacala chodit az v 18 mes. aj trocha bola pozadu od syna. navstevou dr. nic neposkodis ani nejakym cvicenim. mozno to neni nic casom do toho pride ale aspon aby si nemala vycitky.

zelwicka21
autor
1. jan 2016

Ahojte. Dakujem vam vsetkym za prispevky 🙂 s malou som trochu viac cvicila, na fitlopte, viac krat za den dala na brusko a nechala ju aj chvilu pritestovat, ked sa jej nepacilo a az potom som ju otocila. Plavat sme inak uz chodievali. A mala sa mi asi po piatich dnoch cvicenia vecer pre zaspatim sama uplne bez pomoci otocila. A hned na to zase a zase, spolu asi sestkrat. A na druhy den hned tiez a aj na druhu stranu. Tak sa tesim, ze je vsetko v poriadku, inak by som pre istotu isla k tej doktorke. Este raz vdaka 🙂

gabona1
17. jan 2016

Každé dieťatko je iné, niektoré sa začne otáčať skôr, iné neskôr. Najlepšie vie každá matka, či je to v poriadku, či je to len lenivosť, alebo keď sa to už človeku nezdá, treba ísť za detskou doktorkou. Moja skúsenosť s tromi deťmi je taká, že každé bolo úplne iné. Najstarší chodil v 9 mesiacoch, druhý zase až 1 aj 2 mesiace a malinký ide zatiaľ podľa tabuliek psychomot. vývinu. Niekedy stačí trošku potrénovať. Super, že vám to už ide🙂