Je v poriadku, keď sa 5 mesačná slečna nepretáča na bruško a ani na bok?

Zodpovedané
29. dec 2020

Dobrý deň,

mám skoro 5 mesačnú dcéru, ktorá sa stále nepretáča na bruško a ani na bok. Doktorka sa vždy na poradni na to pýta a keď odpoviem, že sa nepretáča, tak ostane vždy taká prekvapená.

Je to v poriadku, že sa ešte nepretáča?

Inak je zdravá a aktívna. Keď ju pretočím na bruško, tak sa naťahuje za hračkami, hrá sa a zdvíha na rúčkach.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

okolo 4,5 - 5. mesiaca sa dieťa začína pretáčať. Deti, ktoré sú bucľatejšie, alebo nemajú radi polohu na brušku tak sa snažia trošku menej.

Treba ju motivovať, trošku jej aj dopomôcť - keď sa bude naťahovať za hračkou tú nôžku, na strane kam sa naťahuje vystrieť a opačnú pokrčiť a pretáčať, ostatné telíčko by si mohla dotočiť sama.

Najprv bude mať uväznenú ručičku pod telom, postupne bude schopná si ju vytiahnuť sama a nakoniec sa aj sama pretočí... Pani doktorka sa na to síce pýtala skorej, ale aktuálne je to až teraz.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas