8 mesačné dieťa sa ešte neotáča

sani33
19. feb 2017

ahojte. moja mala bude o tyzden v 8 mesiaci a stale sa nevie sama otocit na brusko ani spät. inac je vnimava, hlavicku drzi pekne, sedi s pomocou, do sedu sa taha sama. na brusku vydrzi uz dlhsie ako kedysi. no ak je na chrbatiku, nesnazi sa ani nahnut na bok. ak jej pomaham, brani sa a taha spät na chrbat. doktorka nam odporucila cvicit na reha, zatial jednoduche cviky na fit lopte a otacanie. ale ona tam strasne place,boji sa prostredia aj cudzich ludi. pocuvam nazory, ze to pride samo, ze kazde dieta je ine , ale aj nazory ze uz by sa mala, ze s tym treba nieco robit a nenechavat to tak. cvicim aj doma, ale zatial sa stale neotocila. mate niekto podobnu skusenost? co pomohlo? kedy sa vam nakoniec otocilo?

bodka70
19. feb 2017

ak sa bojí cudzích ľudí a prostredia, kúpiť si doma takúto fit loptu, je dostať bežne napr. v športových obchodoch a nie je drahá a cvičiť aj doma, nedávať ju v žiadnom prípade sedieť ak sa do sedu nevie posadiť sama.

erikavesela
19. feb 2017

No...ano kazde dieta je ine..ale v 8 mesiacoch by sa uz asi mala sama otacat, ako puse @bodka70...kupit fit loptu a cvicit doma...tahanie do sedu cez brusko nie je prirodzene, tak ako aj pasivny sed na vankusich v rohu sedacky.....nechat ju, ona sa posadi sama...a hlavne sed pride az po otoceni sa...potom je to induvidualne...takze ja by som s nou cvicila, cvicila a cvicila

petrao2
19. feb 2017

Nasa to tiez nerobila...vsetko dobehla v 10 mesiacoch a nikto by nepovedal ze dovtedy bola ako mrtvy chrobak
Sledovana je aj na neurologii a povedal ze je to v poriadku
Ja som sa ju snazila vsemozne motivovat,cvicit a bolo rlto dobre len nato ze bola vystresovana a uplakana
A ak sa vasa mala boji cudzich ludi tak jej neprospeje ani ju to nikam neposunie treba sa jej venovat doma
Vela stastia prajem

cyklomena
19. feb 2017

@sani33 nasa dcera sa nechcela v 8 mesiacoch otacat. Lekarka nas posielala na neurologiu, ale my sme nikam nesli. Videli sme, ze je uplne v poriadku, len velmi pohodlna. Nikdy nestvornoskovala, neplazila sa, kde sme ju dali, tam bola. Ked sme ju dali lezat na chrbat-lezala. Ked sme ju podopreli-sedela. Uplna pohoda. Teraz ma skoro trinast rokov a je presne taka ista. Nikam sa neponahla, na vsetko ma kopec casu, nerada beha, rada lyzuje.... urcite sa nestresuj! Este budes rada, ked ostatne maminy budu behat za detmi a ty budes v klude.

dadda
19. feb 2017

moja mala sa tiez zacala az v 8.mesiaci pretacat, uz som bola zufala, tak som si vymyslela nejake cviky, natahovala som jej nozicku k rucke na kriz, potom som jej prelozila kolienko cez telicko (akoby sa isla otocit) a trosku podrzala a potom som ju pustila a nechala dokoncit otocku. kazdy den niekolko krat sme sa takto hrali a potom to prislo same. z otocky zrazu lozila, hned zacala chodit a teraz sa neda zastavit 🙂 v styroch rokoch ju volame maly duracelko..neboj sa to pride. cvicte doma v ramci hry. zatial by som nestresovala, mozno ked bude dietatko starsie (10.mesiacov) a nebude ani lozit ani chodit, nic, tak vtedy by som asi zacala riesit. ale to je len moj skromny nazor.

trubajerichova
19. feb 2017

Moj malý má 7 a pol mesiaca a do 6 mesiacov sa mu pretáčať absolútne nechcelo.
Keď som chcela aby bol aktívnejší tak som ho vyzliekla úplne a nechala len s prehodenou bavlnenou plienkou medzi nohami. Nám veľmi vadili akékoľvek plienky, stále v nich šponoval nohy a nechcel sa hýbať. Teraz sa už pretáča aj ráčkuje dozadu jedna radosť.

Najprv som sa ho snažila motivovať k tomu aby dvihal kolienka a nôžky do pravého uhlu, nakoľko to skoro vôbec nerobil kým som ho nezačala štekliť po brušku...dávala som mu na bruško aj loptu alebo balón a on automaticky k nemu dvíhal nôžky aj rúčky. Za nejaký čas sa na bok jednoducho prevážil ...

somavi
19. feb 2017

Moja tiez az v 8!mesiacoch začala 😊 A pohoda😊Veď ma čas 😊

rhiannon
19. feb 2017

Ked su davas sediet, tak sa necuduj, ze nie je motivovana sa pohybovo sama rozvijat. Dieta si ma same sadnut z polohy na styroch. Od tej ma tvoja dcerka este daleko. 8 mesiacov je uz dost, mozno je to len lenivost a demotivacia z toho pasivneho sedu, ale ja by som skocila neurologovi. Za to nic nedas. Moze ist o hypotoniu, ktora cim neskor sa zacne riesit, tym je to tazsie. A radsej vediet ze je vsetko ok ako potom lutovat ze som sa bala jednej navstevy lekara. Viem o com hovorim, dcerka mala zas hypertonus.

sani33
autor
20. feb 2017

Dakujem za nazory. Sediet ju nedavam, max. si ju posadim na moje nohy a opriem o seba alebo krmim v detskom kresielku, kde vlastne pololezi. Alebo jej nastavim ruky aby sa pritiahla do sedu sama kedze je to tiez na posilennie brusnych svalov. Tym som chcela povedat ze pri pritahovani do sedu alebo sedeni s pomocou nieje uplne lamrava. Na chrbte si aj nozky taha k sebe. Len to otacanie nic. :/ Viete mi povedat ako prebieha neurologicke vysetrenie?chcem vyskusat aj plavanie. Mate s tym niekto skusenost?

trubajerichova
20. feb 2017

S plávaním máme skúsenosť ale na neurologickom vyšetrení sme neboli. Podľa literatúry ktorú som čítala napr. nieje v poriadku ak dieťa v 6. mesiacoch má ešte stále zomknuté pästičky...to zväčša poukazuje na neurologický problém... atd.

Čo sa týka plávania, myslím že pomáha dieťaťu spevniť svalstvo... ale zároveň aj zrelaxovať. My chodíme od 3,5 mesiaca pravidelne a ešte nebol ani chorý... asi to má tiež vplyv, lebo dýchacie cesty sa vždy krásne prečistia... a v noci potom veľmi dobre spí a nebudí sa. Odporúčam... je to dnes veľmi rozšírená aktivita, a veľmi prospešná no ale aj finančne náročná.

snehuuulienka
20. feb 2017

@sani33 netreba sa tak obavat,vsetko ma svoj postup...vsetko dobehne,neboj sa😉

dooomca
11. mar 2017

malá sa začala aktívne pretáčať na konci 8.mesiaca, čiže pred 2 týždňami...tiež som sa už bála, lebo s prvý som chodila na rhb od 10 mesiacov,..no a za tie 2 týždne sa začala plaziť dozadu, dvíhať vysoko na rúčky, snaží sa dať na 4, ale ešte jej to nejde a aj sa pomaly snaží dať do šikmého sedu..tie deti robia pokroky zo dňa na deň, aj ked malé, ale robia...lenže ak sa ti nedá ani na bok, tak by som už asi riešila rhb..pri prvom som si tiež myslela, že má čas, síce on sa riadne pretáčal, tak som si tiež myslela, že je len lenivší, ale ked sme prišli na rhb, tak zistili, že je hypotonický, totálne slabé brucho, slabý chrbát a dokonca trochu vykrivený...ved za to nič nedáš🙂

sani33
autor
21. mar 2017

Neurologicka mi odporucala vojtovku. Lenze mala sa momentalne boji cudzich ludi,hned place ak ju niekto iny vezme len na ruky. Na cviceni sa zplace. Bojim ze to moze mat zly psychicky vplyv. Na bok sa tiez neda, motivujem ju hrackami, pomaham jej otocit sa, ale nechce to, vzpiera sa a dokonca sa az zlosti ak ju ja otacam. :/

salamistka
21. mar 2017

@sani33 aký má názor na to váš pediater? myslím, že on môže správne zhodnotiť, či má malá nejaký problém alebo nie...my sme chodili na vojtovku, lebo dcéra sa ani v 10-tich mesiacoch neotáčala, ale ona bola do 8 mesiacov balená naširoko, tak som to pripisovala tomu, aj keď teraz by som ju už takto balila len na noc, lebo to cez deň absolútne znemožňovalo u nej pohyb...vojtovku cvičila malá len na rehabilitáciách, doma nie, chodili sme mesiac každý deň aby sa dcéra naučila hlavne štvornožkovať, každý mi tvrdil, že dcérku len zbytočne trápim, ale ja som nechcela nič zanedbať, myslím, že tieto cvičenia nie sú na škodu...nakoniec začala dcéra sama chodiť, tak sme s cvičením po mesiaci prestali, lekárka hovorila, že v tomto prípade už nemá zmysel sa učiť štvornožkovať...dcéra mala 13 mesiacov, keď začala sama chodiť, a to v 10-tich mesiacoch ešte len ležala na chrbátiku, ona za chvíľu všetko dobehla, liezť začala až potom, keď už vedela chodiť...keď sa nad tým spätne zamyslím, určite je dobre, že sme chodili cvičiť, že sme boli na vyšetrení u neurológa, aj keď stále som mala pochybnosti, či som urobila pre ňu všetko...všetci ma strašili, že keď nebude liezť, tak bude mať problémy s učením, čo mi jedna odborníčka vyvrátila...s učením dcéra problémy nemá, ale zato na telesnej výchove je také nemehielko....dlho jej trvalo, kým sa naučila bicyklovať, plávať, šport ju nezaujíma...ono všetko so všetkým súvisí

rhiannon
23. mar 2017

@sani33 skuste bobath metodu. Je to hrava forma. Podla mna ovela vhodnejsia pre deticky, co vojtovku psychicky nezvladaju

luslus
23. mar 2017

Moja uz v 9tich mesiacoch chodila popri nabytku. V 10 urobila prve kroky uplne sama. Nikdy som ju do nicoho nenutila, vsetko robila sama. Akurat stvornozkovanie vynechala. Mne sa to zda zvlastne,ze sa v 8. este ani nepretaca. Urcite by som to riesila s dr.

septemberkl
29. mar 2017

Tá Vojtova metoda by bola najlepšie riešenie. Už som to tu písala niekde na MK, ale keď som bola malá preskočila som plazenie aj štvornožkovanie. Prirodzené je najprv sa pretačať, potom plazit, stvornozkovat, potom sa posadit a az potom sa zacat stavat s oporou. Ja som toho dost preskocila a sice som potom normalne chodila a s chrbticou som nikdy nic zavazne nemala, tak ma to dobehlo v štyridsiatke a seklo ma v krížoch a nemohla som sa z toho nijako dostať, nechápala som prečo, aj cvičiť som chodila atd. Lenze tam ide o zapojenie uplne malých svalov okolo chrbtice, ktoré nie je vidno a rozvíjaju sa postupne v detstve a práve tým, ako dieťa postupne sa plazi a stvornozkuje. Niektore z tych svalov sa potom dostatocne nerozvinu a neskoršie pri vacsej zatazi to sposobi problem a clovek sa z toho nevie dostat. Moze sa to cloveku vratit v 50tke napríklad a potom mu povedia, ze to je starobou. Mna mama na Vojtovu nezobrala, lebo sa jej to zdalo byt zbytocne, ze ved chodim, tak naco. Tak si ma to pockalo a isla som na Vojtovu v 40tke. Ide o to, ze sa niekde pri chrbtici neprepoja nejake nervove vlakna a nezapoja sa nejake mikrosvaly. Ja to vysvetlujem velmi laicky, nie som odbornik, mne to tak nejako vysvetlovala potom fyzioterapeutka, ktora sa zaobera vojtovou. A radsej by som bola keby som si to odplakala v detstve u fyzioterapeuta, nez v 40tke byt pol roka na PN a potom este pol roka sa z toho postupne dostavat. Niekde som citala aj to, ze nie je dobre pomahat detom ked sa chcu dvihat do sedu a podavat im ruky, lebo tym sa rozvija len nejaky jeden sval a potom je to znovu problem. Inak o mne si tiez mysleli, ze som pohodlna a neskor, ze som slaba, lenze sila nejde zo svalov v rukach, ale z chrbtového svalstva, to je dolezite. Lekari tieto veci nevysvetluju, lebo nemaju na to cas. A fyzioterapeuta odporucam najst si súkromného. Pripadne ist aspon na konzultaciu, kde vsetko aj vysvetlia.

sani33
autor
30. mar 2017

Dakujem pekne za nazory. Pre istotu som bola s malou pri dvoch neurologoch. Obaja povedali ze je v poriadku, je zdrava. Ale ze s nou mam cvicit len nejake cviky aby som ju nakopla. Otacat, motivovat atd. Neurologicka aj fyzioterapeut sa zhodli, ze nieje na vojtovu metodu. Ze jej nic nieje, len je leniva. Co som aj rada ked som videla ako reaguju deti pocas cvicenia. No a zaciatkom 9 mesiaca sa mala konecne zacala otacat.nie casto, ale zacala, vie to. 🙂 Je to asi jej povahou, osobnostou, je pohodlna. Radsej sa pohra s nozkami akoby sa mala natiahnut za hrackou.kazde dieta ma svoje vlastne tempo zrejme 🙂

hors
30. mar 2017

@sani33 Ahoj tak moja dcetka mala teraz 10 m.No od 6 m zacala trvornoskovat ,8 m zacala behat okolo skrine ale pretocit sa nevedela a pred 2 tyzdnama sa zacala pretacat teras sa stale pretaca ako hadik je.Ja som to vobec neriesila.Neboli sme u lekara vobec ziadneho okrem poradne 🙂

juranka
12. aug 2020

@sani33 ahoj, ako to dopadlo prosim s tym otacanim sa na brusko potom? Ja mam 8 mesacnu a otaca sa minimalne. Par krat to sice urobila sama, ked ju dam na brusko, otoci sa lahko na chrbat. Na bruchu vydrzii, hra sa, dvyha hlavu vysoko ale lozit to nie. Boli sme aj u neur. vsetko bolo ok, ale odporucili rehabku a vojtovku velmi nechcem. Moc pri tom place :-/

sani33
autor
12. aug 2020

@juranka ahoj. Tak dnes ma dcera 4 roky a je to zdrave a sikovne dievcatko. No od pretacania, plazenia, lozenia az po chodenie sme s nou museli cvicit..neboli to zlozite cviky, len take motivacne, museli sme jej ukazovat ako nato, na fitlopte, na zemi trosku pomoct pri plazeni, potom ucit ako na styri atd. V 9m sa pretocila, v 10tom sa zacala plazit, zaciatkom 13teho zacala liezt, a myslim v 15tom chodit. Nam nastastie neurologicka povedala ze na Vojtovu metodu to vobec neje. Co som bola rada. To co sme cvicili boli cviky z bobatha, to nieje take "nasilne". Je to trosku proti voli dietata, no museli sme jej ukazat ako nato. Dieta to neboli. Tak skuste si vyhladat niekoho kto cvici bobatha. Drzim palce

juranka
13. aug 2020

@sani33 dakujem, skusim pozriet