Mám ísť s dieťaťom, ktoré má HIT ešte na ďalšie vyšetrenia?

Zodpovedané
16. máj 2019

Dobrý deň,

mojej 2,5 ročnej dcére pred časom zistili HIT a ja pátram po príčine vzniku. 10 dní je na nízkohistamínovej diéte.

Potravinové alergie z krvi potvrdené neboli a kožné testy jej lekár nerobil. Alergia a intolerancia mliečnej bielkoviny a laktózy z krvi u pediatra neboli potvrdené a ani intolerancia lepku. Stolica bola v poriadku.

Má ekzém na zápästiach, ktorý ju svrbí. Má ho aj v lakťových jamkách a na nohe.

Pred pár mesiacmi bola takmer 2 mesiace na bezmliečnej, bezlepkovej diéte a diéte bez cukru. V tom čase sme na asi 2-3 týždne vylúčili vajcia a iné potraviny. Stav sa rôzne zhoršoval a zlepšoval. Vtedy sme o HIT ešte nevedeli.

U gastroenterológa sme zatiaľ neboli a potravinové intolerancie tiež lekár nezisťoval.

Máme ísť na ďalšie vyšetrenia?

Ak áno, k akému lekárovi?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ak máte za sebou negatívne testy na potravinové alergie a intolerancie (aspoň tie najbežnejšie), pátrajte po príčine inak.

Bola v minulosti dcérka vystavená infekčným ochoreniam (rotavírus, žltačka), boli brané antibiotiká, koritkosteroidy, pôrod bol prirodzenou cestou, ako dlho bola na materskom mlieku?

Toto sú všetko parametre, ktoré vplývajú na vývoj zdravého črevného mikrobiómu, ktorý predstavuje časť našej imunity.

Ak je mikrobióm v nerovnováhe, môže sa prejavovať aj vznikom ekzému. Preto je dôležité zaradiť do stravy vývary, zelené potraviny, dostatok rozpustnej vlákniny a prebiotiká. Tiež je možné po konzultácií s lekárom vyradiť ťažko stráviteľné bielkoviny mlieka, vajec prípadne obilnín.

Ak by ste mali viac otázok, kľudne ma kontaktujte.


Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/