Ako na neposlušné dvojročné dieťa?

Zodpovedané
14. dec 2018

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej dvoročnej dcérky. Keď nemá to, čo si za žiada, tak sa hodí na zem, v kuse plače a kope. Čo mám s ňou robiť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.
Situáciu, ktorú popisujete by som nenazvala neposlušnosťou.

Dieťa v tomto veku je ešte len za začiatku učenia sa porozumenia a zvládania svojich emócií. Je prirodzené, že keď sa niečo deje inak ako si predstavovalo, je frustrované, nahnevané, smutné. Prejavy vašej dcérky sú formou zvládania týchto emócií. Skrátka to ešte nevie inak.
V takejto situácií je dobré dieťaťu jeho emóciu zreflektovať, priznať: Hneváš sa. Predstavovala si si to inak. Chcela si tam ešte zostať.
Niekedy to treba opakovať dlho, ale dieťa potrebuje počuť, že je v poriadku, že sa hnevá, že to môže kľudne prejaviť, že je rodič stále pri ňom a stále ho ľúbi.

Tým, že mu tu emóciu pomenujeme, dieťa si ju uvedomuje, spojí si pocit toho čo zažíva s pojmom a emóciou, ktorá tomu zodpovedá. Vtedy sa dieťa aj skôr upokojí a je opäť možné s nim komunikovať. Následne sa môžete rozprávať o tom čo sa stalo, ako inak by sa to dalo zvládnuť, čo by mu pomohlo.

V týchto situáciách by mal rodič zostať pokojný, stať sa pre dieťa sprievodcom, ktorý mu pomôže emóciu prekonať.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com