Ako sa prejavuje depresia?

karolinava
5. máj 2013

Ahojte poradi mi niekto,ako sa prejavuju depresivne stavy,viem ze je viacej druhou tejto choroby...neviem ci sa to tyka aj mna...
Niekedy sa citim dobre,som v dobrej nalade,smejem sa,zabavam a z nicoho nic ostanem bez nalady,nemam chut sa s nikym rozpravat,najradsej by som niekam zaliezla a vysla az ked ma to prejde,som velmi naladova a dost vybusna ked ma nieco,alebo niekto dobre vytoci....niekedy mam pocit sama zo seba,ze ani nezijem,ale prezivam,som unudena,nic sa mi nechce a neviem si najst nejaku svoju zalubu,alebo konicka....je to problem mam vyhladat odbornu pomoc a nasadit nejake lieky,alebo je to normalne???

ivkp1982
5. máj 2013

aoj, ja sice neviem posudit ci mas vyhladat odbornika, ale aj ja mam take stavy ako popisujes. som tehotna mozno je to tym, ale aj pred tehu som taka bola. ked som v spolocnosti tak sa bavim, aj v praci, neprejavuje sa moja zla nalada, ale ked som doma tak ano. najme ked nemam do coho 'pichnut', obvinujem sa ze si neviem najst zalubu, ktora by ma zabavila, iba tak sedim a rozmyslam , je to potom este horsie. niekedy mi pomoze pustit si oblubenu hudbu, niekedy mi pomoze ked sa premozem a napr idem pratat alebo len nieco robit. ked je tvoja nalada velmi zavisla od ludi okolo teba, napr ked ta niekto nastve a mas kvoli tomu pokazeny den, tak ti poradim aby si druhych neriesila a sustredila sa na svoje stastie. mozes robit co len chces, zober sa a chod niekam kam chces, robit co chces nikto nech ta neovplyvnuje ...

mamanikus
5. máj 2013

Karolinka je dolezite aby si sa o tom porozpravala s clenmi v tvojej domacnosti a poziadala ich o zhovievavost a vela trpezlivosti - aby ti mohli byt napomocni a nezlostili ta zbytocne. Nepises ako dlho ti tento stav pretrvava ani v akom si telesnom ci zdravotnom stave. Ak si tehotna, alebo kojis tak nech su lieky tou poslednou zachranou. V depresivnych stavoch je dolezite neostavat sama so sebou a so svojimi myslienkami. Spominas tu aj tie konicky a kedze ja som nemala to stastie a na svoje stavy depresie som bola sama prave hobby ma dostalo do formy. Zacala som malovat, fotit a tvorit a potajme doma cvicit aby som sa po porode dostala do formy a citila sa lepsie. A ver ci nie depresia skoncila. Davaj si ale pozor lebo stavy uzkosti a naladovost netreba podcenovat, aby sa to neprejavilo aj na tvojom konani v negativnom ponimani. Drzim ti palce a prajem vsetko dobre 🙂

andy04
5. máj 2013

@karolinava Depresia sa prejavuje hlavne smutkom negativnymi myslienkami a premahanim sa ku akejkolvek cinnosti
To čo opisujes nevypada na depresiu. môžeš byt bipolarna tam sa skôr vyskytujú stavy euforie z nahlym smutkom...
Ale to musí posúdiť psychológ

katka1981
5. máj 2013

@karolinava, podla mna tento popis zodpoveda psychicky zdravej osobe. Normalny clovek nemoze mat stale dobru naladu. Uplne staci, ze nemas peniaze na nieco co by si si chcela kupit, po com tuzis, tak je normalne, ze nebudes mat usmev od ucha k uchu. Ale viem co myslis, ja som niekde citala, ze depresia ako choroba je, ked mas taky depresivny stav nepretrzite aspon 2 tyzdne. Tak ma to uplne uspokojilo 😀 Ako sme zvyknuti hovorit ludovo, ze mam depresiu, ale v skutocnosti je to len smutok, nemame naladu, nic nas nebavi, ja to mavam bezne, ale mne niekedy staci malo a nalada je spat, napr. super pesnicka, mala ma nejak potesi, alebo pekny film, a najvacsi liek je dobry spanok. Ale stava sa ze som bez nalady aj 2-3 dni, velmi vela robi pocasie, zima bola dlha, ako zacalo svietit slniecko neskutocne mi to pomohlo. Neviem ci som ti pomohla, snad ano. Daj si do googlu depresia, a najdes kopec informacii.

monyccka
5. máj 2013

@karolinava o depresiu s velkou pravdepodobnostou nejde (podla toho, co pises). Avsak. Zajst za psychologom v pripade, ze sa citis obmedzovana svojou naladou nie je urcite na skodu. Moze ti pomoct popracovat na naladovosti, pomoze ti zvladat svoj hnev atd.. Neublizi. PRacovat na sebe aj s pomocou psychologa moze byt velmi prospesne, netreba sa toho bat.

sintra
6. máj 2013

klinicka depresia musi splnat niekolko z presne danych diagnostickych kriterii, ktore s aprejavuju minimalne urcity cas, pozri napriklad tu:
http://sk.wikipedia.org/wiki/Depresia_(psychológia)

aristka
6. máj 2013

ak máš stav smútku ,skus si nasadiť magnézium,to pomôže a uvidíš či sa to zlepší

ssussie
6. máj 2013

si len vycerpana a ano mas poporodnu depku - mame ju takmer kazda .... ked to na teba pride - nebud sama a chod z domu - ci s babom alebo s muzom alobo hoc kym - tak to zvladnes ... a jaj este aj vyrevat sa pomaha 🙂