Druháčka a jej nezodpovedný prístup k učeniu

jazminn
25. sep 2012

Moja dcéra je druháčka a vôbec nemá niejakú zodpovednosť k učeniu. V prvom ročníku som myslela, že možno je to ešte len prváčka, že sa to zmení. Ale začal druhý ročník a ona vôbec nemá v sebe ten pocit zodpovednosti, že je potrebné sa učiť, bez naháňania rodičov. Ona sa rýchlo aj naučí, nie je hlúpa, ale musím ju k tomu doslovne "dokopať".

eliska3
25. sep 2012

@jazminn Ahoj, tak sme na tom podobne. Ja mám tretiaka a je to detto ako tvoja dcéra. Tiež sa to vlečie od prvého ročníka a stále dúfam, že sa to zmení. Tiež má bystrú hlavu, rýchlo sa naučí básničky, veľa číta a dobre a rýchlo, v druhom ročníku bol na súťaži v prednese a s textom dlhým na celú A4, som bola prekvapená, že sa to tak rýchlo naučil. Ale zase mu nejde matika, pri nej trávime veľa času 🙂 Keď ho ženiem k učeniu a k úlohám, preklína školu a strašne sa mu nechce. Všetko mu musím pripomínať niekoľko krát, aj aby sa zbalil, nachystal na ďalší deň,... keby som ho nehnala, išiel by nezbalený, je mu to jedno... 😖 😎 Niekedy ma to vytáča do zúrivosti, čo narobíme ☹

evabb35
25. sep 2012

@jazminn U nás je to takisto. Neviem, či to záleží od učiteľa - ako im prízvukuje povinnosti alebo od osobnosti dieťaťa...
Neviem od koho máte matematiku, ale my máme takú matematiku, že dieťa X-krát odbehne sa ma opýtať čo s tým. Predsa len v 2. ročníku by som nechcela sedieť pri úlohách s dieťaťom, chcem aby si dokázalo úlohy úplne samé bez mojich inštrukcií

kvetka_
25. sep 2012

baby ja este deti nemam, ale ja si pamatam, ze moja mama sa s nami ucila asi az do nejakej stvrtej triedy, potom nas uz len skusala. ulohy nam kontrolovala, aj tasku vzdy skontrolovala. nam sa tiez nechcelo, ale tak vedeli sme ze musime, ked dosla mama z roboty isli sme na to. ani jeden den to nenechala len na nas, lebo to by sme isli tiez bez uloh a s prazdnou taskou 😉 asi to tak ma byt ze mama musi dieta viest k tej skole a uceniu sa.

kristina74
25. sep 2012

Ahojte. Ja mám taký istý problém so synom. Je piatak, má potvrdenú dysgrafiu a dysortografiu, napriek tomu je šikovný a keby trochu viac chcel, šlo by mu učenie lepšie. Lenže to je presne ten problém, pri každej úlohe hlava na stole : A prečo musím písať, prečo musím atď., aby som nad ním stála. Je to náročné na psychiku, niekedy, keď mu niečo dovysvetľujem, mám pocit, že som robila celý deň v bani. Chcela som ho naučiť, aby si úlohy robil sám, ja mu to len skontrolujem, ale kým prídem z práce, on nemá ani čiarku. Darmo ho presviedčam, vysvetľujem, začínam mať obavy, že sa s ním budem učiť do staroby 🙂.
Okrem neho mám ešte tri dcéry, všetky sa učia výborne a SAMÉ, dokonca najmladšia tretiačka dohovára bratovi, aby bol zodpovednejší a učil sa aj sám.
Neviem, čo by som mohla ešte skúsiť. Presne, ako píše eliska3, keby som ho nehnala, šiel by do školy nepripravený a vôbec by mu to nevadilo. Ešte ma napadlo, čo tak nechať ho, nič mu nepripomínať a keď dostane poznámku, či horšiu známku, možno sa spamätá. No neviem.

evabb35
25. sep 2012

@kvetka_ ja si teda nepamätám, že by mama sa so mnou učila v druhom ročníku a kontrolovala mi tašku...Však kedy by to všetko stíhala? V druhom ročníku som už fungovala ako samostatná jednotka, sama som cestovala do školy autobusom, sama som navštevovala umeleckú školu /sama som cestovala autobusom s kľúčom na krku, mala som svoju peňaženku na drobné.../ Vôbec si neviem predstaviť, že by takto fungovalo moje vlastné dieťa... Ja to nechápem...mne prídu tie dnešné deti akési lenivé...aspoň to moje.

evabb35
25. sep 2012

Škoda, že ešte nevymysleli popri tom množstve očkovaní aj očkovanie proti lenivosti. Alebo žeby to bolo dedičné?

jazminn
autor
25. sep 2012

baby, ja neviem, či je to tým, že sa nad nimi trasieme a veľmi sa staráme...ja som tiež fungovala ako tu píše evabb, rodičia nevedeli, že chodím do školy, mama so mnou bola v škole v prvom ročníku prvý deň...a nikdy sa so mnou neučili, dostala som kľúč na krk a po škole som sa starala ešte o dvoch mladších súrodencov...a moja dcéra mi povie, v druhom ročníku, že ju učenie nebaví...

eliska3
25. sep 2012

@kristina74 nepripomínať úlohy som skúšala minulý rok, samozrejme doniesol poznámky alebo škaredého smajlíka, trochu si posťažoval, že mu je to ľúto, bla-bla, ale.... nič, nepomohlo, takže radšej mu to stále pripomínam 😒 U nás je to tak, že prídem z roboty a skoro aj dve hodiny robíme úlohy, precvičujeme, opakujeme,... hlavne teda matiku a slovenčinu, takže skoro vôbec nemám čas na ostatné veci. Na budúci rok pôjde do školy ml. syn, ten sa zdá iný, tak som zvedavá ako to pôjde jemu. Ale tiež mám niekedy pocit, že so starším sa budem učiť do staroby 🙂 . Ešte sa ťa chcem spýtať, ako sa prejavuje dysgrafia a dysortografia. Niekedy mám pocit, či takouto poruchou netrpí aj môj syn. Keď píše nejaký text tak niekedy zabudne dopísať posledné písmeno napr. slnko - napíše len slnk . Alebo niekedy vynechá písmeno v strede slova 😒

eliska3
25. sep 2012

@evabb35 aj ja mám pocit, že matiku majú strašne náročnú. Častokrát aj ja musím rozmýšľať, ako sa daný príklad počíta.

kvetka_
25. sep 2012

@evabb35 co ja ti viem my sme traja surodenci z toho ja so sestrou rok po roku a mama sa stihala aj s nami ucit, aj sa s nami hrat, aj sa o domacnost postarat. dnes je asi ina doba alebo co. ale ako hovorim ja deti este nemam, takze este neviem ako to bude so mnou ako mamou skolaka 😉

xenicka13
25. sep 2012

pridavam sa do klubu, moj tretiak ked ho necham sameho sa ucit a pisat ulohy dokaze sediet nad tym tri hodiny, ale nie ze nieco robi, ale sa hra, ked nad nim nestojim 😠

aduskatt
25. sep 2012

@kvetka_ no jo, lenze v tej dobe, ked si ty chodila do skoly, tak fungoval svet inak.............obchody do siestej, v poiatok do piatej, v sobotu do obeda a prazdne regale, vacsina rodicov bola doma najneskor o piatej.................ja som cely prvy rocnik mojho syna chodila z prace domov styrikrat do tyzdna po osmej vecer a kazdu druhu sobotu o pôol piatej a bola som rada, ze vobec mam robotu..................takze by som nevidela ako samozrejhmost to, ze maminky sa mozu ucit s detmi kedykolvek..............ja som o pol deviatej len rychlo skontrolovala, ci ma nachystane, co treba, ulohy pisal v druzine................samozrejme, pokial som bola doma skor, co bolo raz za tyzden, uz o tretej, ucili sme sa spolu...

a pridavam sa k tomu, ze aj ja mam na ucenie lenive dieta🙂))nauci sa, ale treba ho nahanat.teraz v tretom rocniku som to zaviedla tak, ze vzdy, hned ako pride zo skoly, tak pozrieme vsetky zosity, urobime ulohy, napiseme kratky diktat, precivcime matiku, cca 10 prikladov, cele nam to zaberie tak pol hodku a potom ma volno

yukki
25. sep 2012

Nuž my so sestrou sme od prvej triedy fungovali samy, ešte možno jej-je strašia o rok- mamka kontrolovala ako prváčke tašku a nejako tak sledovala tie domáce úlohy, keďže som to všetko absolvovala s nimi, tak so mnou sa už nikdy ani neučila, nepamätám si jediný raz, že by nás bola skúšala, či kontrolovala domáce úlohy-tašku detto- a ani neskôr.......ale ja viem, že toto s mojou dcérou budem musieť robiť. O to ťažšie mi to pôjde, že som si to neodžila, že neviem, čo je to preberať v tomto zodpovednosť za niekoho iného...za JEHO učenie..... keď my so sestrou sme si za to boli zodpovedné od mala. Moje dieťa je iné, doba je iná tiež....... bude treba a to nie len kontrolovať ale sa aj učiť s ňou...ajajaj...a len voľáko pomaly prenášať na ňu tú zodpovednosť za svoje povinnosti.....
@jazminn skúste poprípade vyhradiť nejakú hodinu počas popoludnia len na túdomácu prípravu. aby vedela, že o tej a tej si vždy sadne nad úlohy, ty už len potom skontroluješ tie úlohy a tašku či je všetko OK...a potom bude mať voľno.

eliska3
25. sep 2012

@aduskatt tak wau, že lenivé dieťa 🙂 U nás toto isté netrvá pol hodku, ale dve hodiny... Lebo popri úlohách ide na wc, napiť sa, pozerá do blba, začne mi rozprávať nejaké zážitky zo školy, no proste odbieha myšlienkami inam, takže ho musím stále napomínať. Už si fakt pripadám ako dáky policajt na ním a verte, že je to dosť stresujúce pre nás oboch ho stále do niečoho hnať. Proste ho zaujíma všetko ostatné, len nie učenie.

jazminn
autor
25. sep 2012

@yukki veď tak jej to aj stále navrhujem, sprav si úlohy, za pol hoďky to máš všetko, prečítať a môžeš sa hrať a pozerať rozprávky až do večera a máš pokoj ty od kriku aj ja...ale ona to má v pätách...vôbec žiadna zodpovednosť, alebo strach, že zajtra bude pani učiteľka na mňa kričať, že neviem, nemám úlohu...
Moja sestra má oveľa staršie dcéry a tie keď neboli isté že sú na 100% pripravené, tak ráno nechceli ani do školy ísť...

aduskatt
25. sep 2012

@eliska3 moj sa vobec nechce venovat skole, to zasa nie je ze dobrovolne🙂) milion dovodov, preco este nie a potom a na co.....a povie, ze je nachystany a ceruzky dolamane, pero nikde.....no proste keby som ho nechala tak, nech sa sam chysta, tak sa nedockam ...........a v prvom rocniku sme sa venovali aj tri hodky uloham, ked som zrovna bola doma

yukki
25. sep 2012

@jazminn no tak jak píšeš o tých starších dievkach, to tak aj my sme boli....nájdi určitú hodinu, poobede...ja neviem, 15.30 alebo ako sa vám dá, daj to malej na schválenie, aby akože participovala na rozhodovaní o sebe samej.....a každý deň-.keď ukážu hodiny 15.30 posaď ju k stolu, pripomeň, že ste sa spolu na tom dohodli ak by sa jej nechcelo...ona si na to časom zvykne. Mnohým deťom tá "štruktúra" môže pomôcť....

kristina74
25. sep 2012

Eliska3, môj syn mal problémy s písaním od prvej triedy. Čítať sa naučil, ale číta pomaly, no som rada, že už plynulo, keď bol menší, mýlil si hlásky B a D, a pod. Písal veľmi nečitateľne, doteraz, keď sa ponáhľa, píše tak, že to po sebe ani sám neprečíta. Vynecháva pri písaní písmenká, ale zas, keď sa sústredí a píše pomaly, ide to.
V prvej triede mal také problémy ( čítanie, písanie), že som ho zobrala k školskej psychologičke, tá nás odporučila k špeciálnemu pedagógovi. Tam robil syn testy, ktoré mu potvrdili dysgrafiu a dysortografiu. K pedagógovi chodil raz mesačne, chodil tam rád, aj keď musel písať a čítať 🙂. Ten potom poslal škole odporúčanie, ako s takým žiakom pracovať. My máme šťastie, aj priamo na škole je špeciálny pedagóg, ku ktorému syn raz týždenne chodí. Ale snažím sa, aby syn nemal pocit, že keď má nejakú úľavu pri písomke, nemusí sa vôbec snažiť.
Takže čo ti môžem odporúčať: Ak sa ti zdá, že má syn nejaký problém, porozprávaj sa s jeho učiteľkou, či treba riešiť nejaké testy. Učiteľka má skúsenosti, mala by vedieť, ako má dieťa napredovať. Držím palce.

reanda
25. sep 2012

zodpovednost musi mat dieta v povahe.. ak nema, nikdy ho k nej nedokopes.. a ak mas take dieta a nechces, aby chodilo stale nepripravene a s poznamkami, tak hold budes musiet nahanat a kontrolovat.. moze sa to zlepsit, ked bude dieta starsie..
pre rodica je to tazke, ale neviem, ci pre dieta to nie je aj lepsie, ze ma obcas nieco "v pate", ako keby sa malo triast za kazdu hovadinu.. ja ked som bola decko, tak v piatok, ako som prisla zo skoly, prve som si hned spravila ulohy.. inac by som bola cely vikend nervozna.. a ked som naaahodou na nieco zabudla, tak mi potom v skole bolo az mdlo.. no tiez ziadna vyhra, nervacit sa cely zivot pre blbosti, len preto, ze ma clovek prilis zodpovednu povahu..

sympa1
25. sep 2012

@kvetka_ suhlasim..u nas to bolo to iste...s nami sa zas ucil ocko, poctivo kazdy den, tiez asi do 3 triedy, spolu sme zbalili tasku ...ale ja som ockovy za to vdacna a presne tak isto sa ja venujem svojej dcere druhacke...a vobec si nemyslim ze je kvoli tomu zaostala ze sa jej venujem..pre mna je to konicek 😉

lisa83
25. sep 2012

Aj ja mám doma druháčku, a tiež máme ten istý problém, že sa jej nechce učit. Ona je inak velmi šikovná, pani učitelka ju stále chváli. Problém máme len s tým, že pokiaľ jej nepoviem, aby sa učila, tak to neurobí. Učíme sa prevažne spolu, hlavne matematiku, tá jej ide najslabšie. Ale musim povedať, že niektoré úlohy v tej učebnici čo majú, mám aj ja niekedy problém pochopiť.

katecameron
25. sep 2012

ako keby som pocula o svojej dcere ale pociem ti mojej to trvalo 3roky kym sa spamatala a teraz ako4tacka sa zacína spravat zodpovednejsie ku skole doteraz mala vsetko na haku slusne povedane aj minuly rok co ma dost mrzelo pretoze ona je tiez velmi mudre dievcatko 🙂 takze NEZUFAJ este to moze príst

ivia123
25. sep 2012

och baby moj syn je na zamyslenie .Včera v škole mali pisomku.Ťažke veci napisal,ale ľahke veci jednoducho vynecha.Nechape tomu ani učiteľka.Vie mi to niekto vysvetliť?A pritom patri medzi nadane deti.

reanda
25. sep 2012

@ivia123 asi je to pod jeho uroven 😀

skajinka
25. sep 2012

@aduskatt to akoby som písala ja o mojom tretiakovi...milion 500 tisíc dôvodov so smutnými očami a ked už nič nedovolím a stojím nad ním že pod sa učit,tak akurát v tej chvíli mu treba na wc-ko a hned na velkú: 😠 tak tam strávi samozrejme aspon 20 minút a tak to dokáže natahovat neskutočne dlho...ceruzky a perá?tie mu absolútne nechýbaju..jemu ani aktovka na chrbte pred odchodom z domu nechýba 😎 ...to je čoo🙂)no čo už mám robit?nechcem skončit na psychiatrii,lebo mám este mladšieho,tak zatial stále sa snažím v klude dohovárat...musime všetky vydržat až sa spamätajúúú 😉

dianka2374
1. nov 2012

Sadni si s ňou a povedz jej že keď sa nebude učiť bude mať minimálnu mzdu možno aj nie to a že jej nebude dobre moja dcéra to pochopila

jazminn
autor
27. jan 2013

@dianka2374 ja som jej vymenovala všetky podradné profesie aké môže robiť, keď sa nebude učiť...a ona mi povedala, že ona sa vydá za dajakého Justina....speváka a bude bohatá...

marianca
27. jan 2013

Podobne aj u nás. Mám doma druháka a to učenie je stres.....Niežeby mu to nešlo, má prevažne samé jednotky, číta bez slabikovania, krásne čisto..Ale kým ho presvedčím, že sa má učiť, spraviť si úlohy...No proste to čo by malo bežne trvať pol hoďku u nás trvá tri hoďky.A neskutočne ma to vytáča. Pri učení je hladný, smadný, chce cikať, kakať, ruka ho bolí, niečo ho svrbí, tam niečo zbadá, napadne ho nejaký zážitok....no čistá psychiatria

dianka2374
30. jan 2013

jazmin tak jej povedz že je minimálna pravdepodobnosť že sa vydá za nejakého speváka... oni hlúpe nechcú

mariana6756
11. feb 2013

moja bola taká istá v prvom a druhom ale povedala som jej učíš sa pre seba prepadneš prepadneš tvoja hanba s tebou sa kamarátki nebudu hrat