Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako motivovať budúcu druháčku do učenia?

Zodpovedané
13. aug 2019

Dobrý deň,

moja dcérka ma za sebou prvý ročník základnej školy a veľmi sa jej nechce učiť. Je to večný boj. Aj teraz cez prázdniny, keď chceme opakovať jednoduché veci, tak to oddialuje.

Aj keď si vyberie čas, že kedy to bude robiť a dôjde na ten čas na akom sme sa dohodli, tak je podráždená a nechce sa jej. A takto je to aj počas školského roka. V porovnaní so spolužiakmi je pomalšia a všetko jej dlho trvá.

Ako mám k nej pristupovať?

Ako ju motivovať do učenia?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.

Motivovať deti k učeniu býva ťažké. Ideálne by bolo keby tá motivácia bola vnútorná a tým pádom by ju nebolo treba nútiť, ale učila by sa kvôli sebe. To sa dá dosiahnuť tým, že vzbudíme záujem, ukážeme kde reálne dokáže znalosti využiť.

Tiež pomáha keď necháme dieťa vybrať si, napr. čím chce začať, alebo sa rozprávať najprv o tom, čo ju zaujalo z toho čo sa učili.

Dobré je nepoukazovať na to, čo dieťaťu nejde, resp. použiť vhodné slová, ak je aj v niečom slabšie. Naopak oceniť treba snahu a aj keď sa niečo podarí.

Ak si dohodnete čas, treba trvať na tom. Dať dieťaťu jasné hranice. Je prirodzené, že je podráždené, keďže sa je do toho nechce. Obťažuje ju to. Skúste pátrať aj po tom, prečo. V prvom ročníku je to relatívne skoro.

Spýtajte sa čo by jej pomohlo pri učení, čo by ju bavilo, ako by jej to šlo lepšie. Možno je problém aj inde ako v motivácii. Môže to byť aj školským prostredím, poprípade možno sa dcérke ťažšie sústredí.

Alebo ak má veľa iných aktivít, na učenie jej už nezostáva kapacita. Faktorov môže byť viacero.

Skúste pracovať doma, hľadať spôsoby ako jej to spríjemniť, vybudovať v nej motiváciu a nadšenie, a ak by ste videli, že má s učením ťažkosti, skúste hľadať príčinu, kľudne aj za pomoci pedagógov, popr. (školského) psychológa.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com