Pôrodná poloha

biata
6. feb 2015

Ahojte, chcela by som sa opytat ci je mozne na Slovensku rodit aj v inej polohe ako je na chrbte, alebo v polosede. Ak ano v akej polohe ste rodili a v akej nemocnici. Dakujem

ivankaberrynka
6. feb 2015

@biata Tak toto by aj mňa zaujímalo, lebo som čítala, že pôrod v polohe na chrbte vraj nie je najlepšia voľba. Žiaľ u nás na Slovensku o tom zrejme veľa nevedia :(

mimi8814
6. feb 2015

@biata na chrbte je to cisty masaker:-/ bohuzial, na slovensku preferovna poloha vnemocniciach. povedia ze dolezite je babo a nie ako prijemne je to pre matku😢

albao
6. feb 2015

Rodila som v "polosede", ale žiadne priviazenie a pod. Podvedome som si ale pri tlačení vlastne sadla - pritiahla nohy a trup k sebe, takže nakoniec sa dá povedať, že som tlačila v sede a odpočívala v polosede? 😀 Druhá vyletela bez tlačenia na jednu kontrakciu, s prvou to bolo horšie ... Bolo to v B. Štiavnici ... na svoje pôrody tam nemôžem povedať krivé slovo, naopak, keby sa náhodou pritrafilo tretie, tak zase tam ...

ivankaberrynka
6. feb 2015

@albao O BŠ som čítala. Skvelá voľba. Nie je tam ale možnosť epidurálky. Toho sa ja bojím. Mám pred sebou prvý pôrod a keď mám pravdu povedať, tak by som epidurál ani nechcela, ale ak by bol pôrod nejaký ťažký, tak by som si ju určite vypýtala..

horana
6. feb 2015

2x BS a vzdy kolmy sed na porodnom kresle na to usposobenom (polosed na porodnom lozku to nenahradi), uhol kresla sa da zvolit - nastavit individualne pocas porodu, ja som zistila ze mi vyhovuje uplne kolmy sed
da sa vyuzit brusny lis, ked sa zena sama na zaklade pocitov pritahuje mierne do predklonu pomocou uchytiek a ovladaca, ktory ma k dispozicii, resp. jej doprovod na jej pokyny
je to velmi prijemne kresielko, citila som sa na nom ako kralovna na trone, doteraz mam k nemu prijemne asociacie 😉

albao
6. feb 2015

@ivankaberrynka len taká pikoška, keď spomínaš epidurál v BŠ - prvý raz som tam počula od zdravotníka (vrchnej sestry), že neschvaľujú epidurál zo zdravotných dôvodov (hlavne to zvyšuje riziko násilného zakončenia pôrodu extrakciou bábetka). Až som sa musela pousmiať, lebo som si myslela, že zdravotníci všetci obhajujú epidurál, ale zdá sa, že to nie je jednotný názor

hedka23
6. feb 2015

ani si nepamatam ci som lezala alebo bola v polosede bolo mi to jedno som len chcela nech uz je po tom 🙂 myslim ze ti to tiez bude jedno uz v ,TEJ konkretnej poslendej chvili ale inak som mala polohovatelene kresielko a bolo to super

bonaqa2013
6. feb 2015

ja som rodila v MT 4 krát, všetko bez akýchkoľvek oblbovákov - nemali, už sa nedalo, neskoro som prišla a pod. a tá poloha na chrbte s vyviazanými nohami kdesi do neba mi išla poriadne na nervy. Vždy som vravela, že keby som sa mohla troška pokrčiť bolo by to pre mňa ideál.

sense
6. feb 2015

@mimi8814 alebo dolezite pre lekara...

bonaqa2013
6. feb 2015

Však ak je tu nejaká maminka čo rodila v zahraničí nech napíše v akej polohe sa tam rodí. Možno budeme chodiť tam..... No ja mám síce 4 deti - tak neviem , neviem ale aspoň budem informovaná.

biata
autor
6. feb 2015

@mimi8814 ano viem, je to najhordia poloha, mam skusenosti... Preto by som sa chcela dopatrat ci niekde na svk je to mozne, alebo zeny musia utekat za hranice len :( je to neskutocne smutne ako to je s porodnictbom na svk

biata
autor
6. feb 2015

@bonaqa2013 napr. staci zajst do rakuska, hainburg a uz je to o inom, v polohe akej chces, porodna stolicka, podrepe, na styroch v akej zene vyhovuje a ako to prave citi....akoruat to mam dost od ruky....

sense
6. feb 2015

@bonaqa2013 rodila som v zahranici, v porodnej izbe som mala k dispozicii vanu, stolicku, polohovacie kreslo a zaveseny zaves alebo ako to mam nazvat proste dalo sa na to dobre zavesit a rodit aj postojacky keby zena chce,...aj loptu ta bola....chlap cely cas v izbe (bez priplatku)...a ked som pred porodom povedala ze mi je jedno ako budem rodit len nech to nie je na chrbte s vyviazanymi nohami tak sa na mna pozreli ako by som bola z inej planety ze kde sa este tak rodi, ked je to pre zenu uplne neprirodzena poloha....

zabina27
6. feb 2015

@bonaqa2013 presne tie nohy kdesi v povetri... ja som sa tam citila ako idiot, ze drzte sa drzadiel - ja som na ne poriadne ani nedociahla, hlavne v tych bolestiach sa sustredit, aby som sa dobre drzala... keby sa to aspon dalo nejako vyske prisposobit, aby aj my krpate sme dociahli, inak som sa natahovala a prd sa sustredila na tlacenie babatka, len aby som sa drzala tak ako kazali 😒
inak neviem poradit, kde rodit, ale zase pri druhom budem rozmyslat tak, aby za mnou mohla rodina prist kazdy den na navstevu, takze velmi nenavymyslam 😒

biata
autor
6. feb 2015

@sense takto by to malo vyzerat aj u nas... Som zvedava ci sa k tomu dopracujeme este v tomto storoci...

saska.t
6. feb 2015

@bonaqa2013 ja som tiez rodila 2 x v zahranici,izba vyzerala ako 5* Hotel k dispozicii od sukromnej vane s virivkou,sprchy WC az po rozne pomocky na pohodlny porod,fitlopta,podpery na ruky,nohy chrbat atd manzelska postel,radio magnetofon atd. 😀 poloha aku si ssi zvolila,vzdy sa vsetci prisposobili mojim poziadavkam a situacii,nehovorit,ze nehrozil ziadny klystir,holenie,nastrih,oxitocyn a podobne veci,obidve deti boli pocas celeho pobytu v porodnici pri mne,bez toho aby ich odniesli niekam prec,vsetko robili pri mne... Nebola to ziadna sukromna Klinika,ale obycajna statna porodnica... samozrejme drahy cely cas pri mne

bonaqa2013
6. feb 2015

Ja som rodila 4 krát v MT, a tam mi nevyhovovali akurát tie nohy. Inak izby boli pekné 2 maminky na izbe, sprcha hneď vedľa. Dieťatko celý čas na izbe. Návšteva môže prísť za maminkou kedykoľvek. Takže MT je ako tak - však nikde som ani nebola.

17alexis
7. feb 2015

@bonaqa2013 moja kamoška rodila v Heimburgu a mala pôrod do vody. Mala pri sebe aj manžela a vraj to bolo dobre. Druhýkrát tam pôjde tiež.

ivankaberrynka
10. feb 2015

@saska.t To je parada, ale iste to nebolo zadarmo, vsak ? Sestrina kamaratka rodila v Rakusku niekde v Burgenlande, neviem presne v ktorej nemocke a tam chodila sestricka po izbach s tabletom v ruke a pytala sa co si praju na obed. Mali na vyber z niekolkych druhov jedal. Samozrejmost sukromna izba, ziadne budenie sa navzajom, ako u nas aj 4 zienky na izbe...

ivankaberrynka
10. feb 2015

@biata Dnes som našla takýto krásny výpis.
Článok je z r. 2010, takže neviem na koľko je aktuálny, ale tak snáď to ešte platí. Poprípade si treba overiť.
Pôrodnice na Slovensku, ktoré poskytujú
alternatívne možnosti pôrodu:

NsP Prievidza so sídlom v Bojniciach
✓ polohovateľné lôžko
✓ pôrodnícke kreslo
✓ vaňa

Regionálna nemocnica Banská Štiavnica
✓ polohovateľné lôžko
✓ pôrodnícke kreslo
✓ pôrodnícka stolička
✓ pôrod v sede alebo polosede

NsP Dunajská Streda
✓ polohovateľné lôžko
✓ pôrodnícke kreslo
✓ vaňa
✓ pôrodnícka stolička

Druhá súkromná nemocnica Handlová
✓ polohovateľné lôžko
✓ vaňa

Všeobecná nemocnica Komárno
✓ vaňa

Nemocnica Košice-Šaca, 1. súkromná nemocnica
✓ polohovateľné lôžko
✓ pôrodnícke kreslo
✓ pôrodnícka stolička

NsP Levice
✓ polohovateľné lôžko
✓ pôrodnícke kreslo
✓ pôrodnícka stolička

Martinská fakultná nemocnica Martin
✓ polohovateľný pôrodnícky stôl
✓ pôrod do vody

Nemocnica Poprad
✓ polohovateľné lôžko
✓ pôrodnícke kreslo
✓ pôrodnícka stolička

NsP, a. s., Spišská Nová Ves
✓ vaňa

Nemocnica Topoľčany
✓ polohovateľné pôrodnícke kreslo
✓ pôrodnícka stolička
✓ kožený vak
✓ vaňa

Nemocnica s poliklinikou Trebišov
✓ polohovateľné lôžko
✓ pôrodnícke kreslo
✓ vaňa
✓ pôrodnícka stolička

NsP Vaše zdravie Zvolen
✓ polohovateľné lôžko
✓ pôrodnícke kreslo
✓ pôrodnícka stolička

NsP Žilina
✓ polohovateľné lôžko
✓ pôrodnícke kreslo
✓ vaňa

saska.t
10. feb 2015

@ivankaberrynka uz som to pisala statna nemocnica islo to vsetko zo statneho poistenia nic sme nedoplacali 😉

ivankaberrynka
10. feb 2015

@saska.t aha, no ale teda predpokladam, ze tam zijete a teda ste tam aj poisteni. To potom neni o com. Radost zit v zahranici.

saska.t
10. feb 2015

@ivankaberrynka jasne zijeme v DE 😉

biata
autor
10. feb 2015

@ivankaberrynka dakujem, ano viem ze maju viacere porodnice, len som zatial o nikom nepocula ze to aj mohol vyuzit, napr. tu porodnu stolicku...

simca06022011
10. feb 2015

@biata no lebo casto ta to ani len nenapadne... plany su krasna vec, a predstavy, ale fakt je taky ze ked uz k tomu porodu dojde, tak vacsinou to kazdy chce mat co najrychlejsie a bez stresov za sebou... ja som si tiez pozerala fotky a pod... ze fitlopta, a neviem co v BS a nakoniec som si cely den odlezala/sedela 🙂))
Ked tak mne sa velmi pacia porody do vody... za to by som dala aj neviem co... 🙂)) aj by som si zaplatila :P

biata
autor
10. feb 2015

@simca06022011 Do vody nechcem, ten je mozny v topolcanoch, tusim do 200€ mne to za tak jedno nebolo, lebo v tej polohe mi neslo tlacit, akurat mi sestricka na brucho skocila, som ani nechapala co to robi... Co je vlastne zakazane a nemalo by sa to robit...

hypnobirthing
19. feb 2015

Pôrodnica PN, podľa sprievodcu pôrodnicami:

S akými polohami rodičky počas 2. DP máte vo vašom zariadení skúsenosť? v leže, v polosede, v sede, v podrepe

lauricka
19. feb 2015

@biata nie je, v polosede.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre