Ako prebieha cisársky rez?

bellasandra
28. aug 2006

Ahojte, môzem sa Vás opytat, ako je to s cisárskym rezom ? Vyzera to tak ze na 90 percent budem rodit tak..a neviem..nemam z toho dobry pocit. 😅

snu
14. apr 2012

@stanislavao tak dik,, ja som mozno tu bolest rany tak moc nevnimala,kedze ta bolest hlavy bola neunosna,, moja mama ked ma videla v porodnici,,tak sa zlakla,ze sa malemu netesim,ze som bola uplne bez usmevu,bez zivota,,az ked som im vysvetlila co je vo veci,tak sa ukludnila 😀 ,,ukludnila,, no jane ze naukludnila,ked videla ze mi je zle,ale tak aspon vedela,ze sa malemu tesim,,co by som sa netesila,,som bola ale strasne smutna,ze som sa nevladala o neho starat,, to bola jedina vyhoda,ze som v nemocke,ze som vedela,ze sa o neho postaraju a bola som kludnejsia,,

zuzikkaa
14. apr 2012

@snu ja mam za sebou 2 sekcie a obe v celkovej- druha je este cerstva 🙂 ja som jednoznacne za celkovu,,uz len koli tomu ze by som nemohla byt hodinu hore a cakat kym to skonci 😅
a nemyslim ze pri celkovej je babo nejako viac oblbnute,,aspon u nas si vsetko pripravia este pred uspanim aby hned mohli rezat a vybrat babo co trva cca 5min 🙂
ani pri jednej sekcii som nemala ziadne bolesti hlavy,,a z postele som isla 8-10 hod po operacii a nemusela som lezat vo vodorovnej polohe ako sa to odporuca pri spinali...u nas v porodnici sa po spinali ide dole z postele tusim az po 24hod

nananka
14. apr 2012

ahojte, neviem čo písali baby predomnou, to ja som mala 2 sekcie..jednu úplnú, druhú čiastočnú...a keď pôjdem tretí krát tak jednoznačne čiastočne...to že vidíš to malé stvorenie, také aké bolo v tebe, je na nezaplatenie...a je to krásne...po obidvoch som sa cítila super..nemala som bolesti...ani závraty ani nič podobné. a nemusela som ani ležať vo vodorovnej polohe a dole z postele som šla skôr ako po celkovej...myslím, že treba vyskúšať pokiaľ sa dá..no ja si myslím, že tá čiastočná je lepšia, aj pre bábo a aj pre ženu

snu
14. apr 2012

@zuzikkaa trva ten zakrok kratko,, za 10min bol maly vonku a potom asi este 20min,, ja nechcem celkovu,ale strasne sa bojim tej bolesti hlavy a lezania

snu
14. apr 2012

@nananka nemusela si mat vodorovnu polohu? mala si vankus? alebo len postel polohovali?

nananka
14. apr 2012

malého mi vybrali behom chvíľky ani som nevedela, iba lekárka vravela, že aha maminka sa usmieva a malý je už von a v tom zaplakal..a presne ako vravíš 20 min, ma zošívali a to sme rečnili o malom, že koľko váži a tak...mala som vankúš a polohovateľnú posteľ...ako náhle mi nohy odtrpovali, tak mi do žily šla infúzka, a do nej mi hneď dali lieky od bolesti

erika1977
15. apr 2012

Ahojte.ja som mala 2 sekcie.A obidve čiastočne.Mne sa stalo ,že po tej druhej ma strašne bolel chrbat a hlavne v oblasti vpichu.Asi pol roka po pôrode.

monulienka866
15. apr 2012

ahojcek ja mala 2 sekcie a obe spinalne dolu som sla po 10hod.dalo sa v pohode musela som lezat sice bez vankusa nejake 4h ale po spinaly je dovolene aspon pit tekutiny co po celkovej nieje odporucam pit pepsi colu z hadickou som si cuckala a nebolela ma hlava vobec vraj to pomaha a druha vyhoda vydis hned drobca takze ta bolest nejak lepsie sa znasa ked odtrnu nohy cele to trva nejak 20min aj zo zasitim a to stou chrbticou musim uznat asi 3mes.ma pobolievala veru ale prvu sekciu som zvladla lepsie nez tuto druhu tak vela zdaru a neboj zvladnes to

mrka2
15. apr 2012

ja mam tiez cerstvy zazitok, mala som spinal,takze mi maleho ukazali, vsetko som vnimala... bol to krasny zazitok,lebo som netrpela,ale potom tie bolesti... 😝 😝 to som si povedala,ze radsej stokrat rodit ako raz cisarsky 🙄 (prvu dceru som rodila normalne),ale uz je dobre 🙂 vsetci boli mili,aj doktori a aj anesteziolog, ten so mnou kecal,kym sa doktori vo mne vrtali,ale v pohode, nic necitis. ja som sa hlavne bala,aby sa mi do noh vratila citlivost. vraveli,ze take 2-3 hodinky to bude trvat,tak to som cele pretrpela,ci isto sa mi vrati cit. 😕 no ale ked uvidis dietatko,tak to je aj tak najlepsie analgetikum 🙂 to som na bolest aj zabudla pri mojom malom 🙂 samozrejme,ze infuzky isli jedna za druhou,to by som bez toho asi odpadla od bolesti.

marissenka
21. apr 2012

ja som mala 5.aprila sekciu -druhu. bolesti brucha? skoro ziadne. sama sa tomu cudujem, pri prvom som sa z postele nemohla postavit, sadnut si na wc, a vycurat sa?-to bolo utrpenie. teraz beham ako srnka...mala som spinal.na 3 den ukrutne bolesti hlavy.po par dnoch to nastastie preslo. ale..8hod pred sekciou mi odisla voda, a kontrakcie kazdych 10 min...uff.bolest ukrutna. normalny porod by som asi neprezila. 😉

alzbeta.hod
26. apr 2012

já sjem zvědavá či druhé miminko bude taky sekcí. Nevím jestli je to automaticky nebo či mě nechají rodit přirozenou cestou... Souhlasím že vyčůrat se po sekci pálilo jak čert... fuj.

slunickomaja
29. apr 2012

@alzbeta.hod Ahoj 🙂 Druhé mimí není automaticky sekcí.Sestřenice měla první sekcí a další dvě dětičky přirozeným porodem. Já tedy mám za sebou čerstvě třetí císař, muselo to být v obou případech a teď už to brali automaticky.

keenfan
29. apr 2012

ahojte, neviete niekto ako je to s planovanym CS,ako dlho pred terminom sa planuje, pocula som ze dva tyzdne, je mozne aj skor este, tri? Dik za odpoved 🙂

jerryjanka
29. apr 2012

tak toto by zaujimalo aj mna 😀 budem mať planovany cr tak že či ratať len s 2 tt alebo aj s 3

slunickomaja
29. apr 2012

Ahoj všem maminkám 🙂 Ráda bych tu jen napsala mou zkušenost s císařem. Mám již celkem velké kluky 12 a 9 let a teď 13.4. se nám narodila dcerka. Všechny jsou císařem. První byl pro nepostupující porod a špatné srdeční ozvy, druhý pro konec pánevní a také špatné srdeční ozvy a třetí už automaticky. Po prvním císaři jsem měla velké bolesti a vstávání z postele bylo utrpení. JInak ale v pohodě. Jen to čůrání ze začátku bolelo. PO druhém to bylo ještě horší..vše bylo stupňované bolestí a také o den delší muka se vstáváním z postele. No a teď? 🙂 Nechápu to a nemohla jsem tomu sama uvěřit, že je to možné, ale byla jsem jako rybička 🙂 Už ze sálu mě vezli s úsměvem a i po té jsem byla v pohodě. Vylezení z postele na jedničku a vše ostatní také. Žádné velké bolesti, žádné komplikace...jen mega oteklé nohy a bolesti pod žebrem. Celou dobu před porodem i po něm semnou byl manžílek a to mi moooc pomohlo. Věřím, že právě proto a také díky psychice jsem vše zvládla na jedničku 🙂 Po sedmi dnech jsem už ani nevěděla, že nějaký císař byl 🙂 A to jsem se bála právě těch bolestí... Takže mamulky opravdu se není čeho bát. S pokorou, Láskou a podporou milovaného človíčka se vše zvládne na 1* 🙂 Přeji všem , které císař čeká, aby vše proběhlo v naprosté pohodičce a zdravá miminka ať jsou Vaší odměnou 🙂 Marie

katrenka111
29. apr 2012

Pre mna to bolo nieco strasne, mala som rodit normalne a 4dni po termíne mi lekár povedal že sekcia...no skoro ma piclo, bolo to koli zlej zražanlivosti a vobec som sa neotvarala ani nic....mlaa som tiež spinal a hrôza, nikdy viac, 2dni som sa nemohla ani pohnut, rehabilitacna ma musela postavit na nohy a boli to neskutocne bolesti a hlava, kríže to ani nehovorím....
Takže spinal už nechcem nikdy viac.....
A tie bolesti potom doma, neschopnost....no des, le prežili sme, tie babenka Vám budu dodavat vela sil....
Držím Vám všetkým palce....

alzbeta.hod
29. apr 2012

@slunickomaja aha, tak budu doufat že vše bude v pořádku. První jsem měla akutní sekci takže jsem začala rodit normálně ale neotevřela jsem se a malé selhávali ozvy takže dál nečekali.

janina7911
30. apr 2012

@alzbeta.hod Ďalší pôrod po sekcii nemusí byť automaticky sekcia, spôsob pôrodu sa rieši vzhľadom na okolnosti. 🙂 - posudzuje sa viac vecí. Ja teraz čakám druhé mimi, ale keďže bude pôrod do 18-ich mesiacov po prvej sekcii, tak vraj automaticky bude ďalšia sekcia. Na spinál sa neteším, na psychiku to dalo zabrať, ale čo už... ☹

@keenfan S plánovaním to asi tiež bude indivindi. 🙂 Ak nie sú nejaké zvláštne okolnosti, pre bábo je vždy najlepšie, keď je v brušku čo najdlhšie. Ja som mala sekciu týždeň pred termínom, malej odhadovali podľa sona 4,5 kila a už dva týždne pred termínom mala hraničnú veľkosť hlávky, takže pôrodníčka rozhodla, že čakať už nebude a že toho macka asi so svojou panvou nevytlačím, tak som rodila ako som rodila. 🙂

keenfan
1. máj 2012

@janina7911 ved to, u mna asi bude opat velke babo kedze prve bolo a druhe byva este vacsie,takze si myslim ze by som to mohla stihnut este aj v auguste 🙂

alzbeta.hod
1. máj 2012

@janina7911 já mám 1,5 roku starou holčičku a na druhém teprve pracujeme takže bych mohla snad rodit konečně normálně

misinn
11. máj 2012

ahojte, baby robi sa aj pred planovaným cisárskym klystír ?

eliskarenca
11. máj 2012

@misinn
To by mě taky zajímalo?

lucia1181
11. máj 2012

@misinn ja som mala planovany a nerobili mi.prijali ma den pred sekciou a uz som nedostala veceru a ani ranajky

2hanah
11. máj 2012

@misinn Ne, u císařského řezu to není vůbec potřeba, operatér nepřijde se střevem do kontaktu.

malamamka
11. máj 2012

@slunickomaja Jeej super, gratulujem. Si ma potesila, ja mam dva CR a poskulujem po tretom. Teba neodradzali, ze staci 2 a treti sa uz neodporuca? Navrhovali ti aj sterilizaciu, ci mas cestu otvorenu a mozno bude aj 4? 😀 Ako komentovali tvoj stav po 3 CR, povedali ti po porode, ze uz dalsie neprichadza do uvahy? DIKY
Inak aj moj prvy CR horsi, lebo som sa vsetkeho bala, no a ten druhy super, ako po masle. Uz som bola ostrielana...

lienkao
11. máj 2012

@misinn @eliskarenca ahojte, ja som mala plánovaný cisársky rez v spinaly a robili mi klistír. Prijali ma večer pred sekciou, tiež som už nič nejedla a nepila, ale klistír bol. Ešte pred podaním klistíru som od strachu musela ísť na wc, takže po klistíre už zo mňa aj tak skoro nič nevyšlo. Dávali mi ten "yal". Nie je to klasická teplá mydlová voda, ale nejaký roztok, je to studené. Veľmi som sa toho bála, každý klistír opisuje neskutočne zle, mala som z toho asi väčšiu nočnú moru ako zo sekcie, ale ten klistír bol fakt nič. Asi ten z teplej vody je omnoho horší. To vravela aj sestrička, že tento "yal" je šetrný. Mala pravdu. Sekcia trvala cca do 1 hodiny. Najdlhšie trvalo to zašívanie. Zavedenie do chrbtice bolo v pohode, žiadna bolesť, v priebehu pár sekúnd som cítila ako mi nohy začínajú trpnúť. Musí to zavádzať skúsený anesteziológ a dobre si to nahmatať. Trafil mi to na 1x. Zavedenie spinalu, čistenie brucha, "spodku" a zavedenie cievky do močovej trubice trvalo asi 15 minút, rezanie brucha a "vybratie" bábätka ďalších 15 minút. Myslím, že nejakých až cez 20 minút trvalo zašívanie. Spinal je podľa mňa dosť záťaž na psychiku. Pre mňa kvôli necitlivosti v nohách. Je to hnusný pocit, keď odrazu necítiš nohy, brucho, v podstate necitlivosť až pod prsiami. Tak ako spomínala @slunickomaja, aj aj som mala bolesť pod rebrom už počas sekcie. Bolo to z toho tlaku doktora, keď vytláčal malého. Aj napriek spinalu som tú bolesť pod rebrom cítila počas celej sekcie. Aj som to v tranze opakovala: "bolí ma pod rebrom, bolí ma pod rebrom". Potom mi uvoľnili ruky a ja som sa trošku ináč uložila a tak to šlo. Čo sa týka pocitov po sekcii: musela som takmer 24 hodín ležať vo vodorovnej polohe a to bol dosť problém. Strašne ma z toho bolela chrbtica.. Nemohla som takisto 24 hodín piť ani jesť, až na druhý deň na obed, ráno trošku vody. Nebolo mi ani zle, hlava ma nebolela vôbec. Anesteziológ mi to prizvúkoval, že musím byť vo vodorovnej polohe tak dlho, keď nechcem mať tlaky v hlave. Fungovalo to. Najhoršie bolesti rezu boli asi prvých 12 hodín, to som si prisahala že nikdy viac cisársky. Hrozne to bolelo. Potom to bolo zlé len pri prvých pohyboch, resp. pri vstávaní, keď musíš použiť tie porezané svaly. Potom si človek zvykne. Na tretí deň po sekcii som sa cítila úplne v pohode, sedela som v tureckom sede. Bavili sa na mne. Je to aj o myslení. Keby som chcela, mohla som jojkať a šanovať sa. Ale dá sa to zvládnuť. Ja som mala potom problém so stolicou, ešte 2x som dostala klistír, lebo mi "nefungoval" brušný lis. Po 2 týždňoch sa to upravilo. Spinal je určite náročný psychicky, ale pre organizmus a dieťa menej náročný ako celková. Asi by som sa opäť rozhodla pre spinal, ak by to muselo byť. Prajem všetkým čakateľkám na sekciu len dobré pocity a zážitky. 🙂 🙂 🙂

katkamarek
11. máj 2012

@eliskarenca
@misinn Moj prvy cisarsky bol akutny, klystir mi urobili este pred tym, ked som netusila, ze budem rodit sekciou. Druhy porod bude uz pravdepodobne planovana sekcia, neviem, ci sa robi automaticky u nas aj klystir, ale predpokladam, ze ano. A ak nie, tak ja si ho vyziadam, neviem si predstavit, ze by som mala s tym cerstvym rezom vykonavat velku potrebu, ak by to na mna prislo co i len den po sekcii. Bola to vyhoda podla mna, creva boli precistene a prvu stolicu som mala asi na treti den po sekcii a nebolo to ani zdaleka take jednoduche. Pre mna to bola vyhoda. A ked sa bojite klystiru, tak to je oproti zvysku malina 😀

katkamarek
11. máj 2012

Pre upresnenie, ja som mala klystir teplou vodou a podla mna to vobec nebolo neprijemne. Neviem co by na tom malo byt neprijemne, mozno ten pocit potom, ze ked ti "kruti" creva 😀 ? Ale ono rychlo pride ulava, takze pre mna klystir pohodka 😉

mijunik
11. máj 2012

Ahoj, ja som prvýkrát rodila normálne (r. 2005), predtým som dostala klystír - obyčajný a vôbec to nebolo nepríjemné, úplná pohodička, vôbec som nechápala, čoho sa to tie maminky tak obávajú. Potom mi sestrička povedala, že "skúste to v sebe udržať takých 10 minút a potom sa poriadne vyprázdnite"... Hehe, ani päť minút sa mi to nepodarilo udržať a už som mierila rýchlochôdzou na záchod. 😀 Najhoršie z celého klystíru bolo, že záchodová doska bola prasknutá na oboch bokoch a tak som si tam nemohla sadnúť a uvoľniť sa, lebo by mi prištiplo kožu. Juj, hnusná predstava. Takže som si podložila zovreté päste a tak som si sadla a snažila sa uvoľniť... 😀 Podarilo sa. Pred druhým pôrodom (r. 2011) som tiež dostala klystír, priniesla som si Yal, musela som to udržať takých 20 minút a to sa dalo. Aj sa mi podarilo vyprázdniť, záchodová doska už bola vymenená (by som prosila po 5,5 roku), takže som sa mohla fakt uvoľniť, ale mám taký pocit, že po tom "normálnom" klystíre to išlo jednoduchšie. No možno je to len môj pocit. Nakoniec som však aj tak rodila sekciou, dostala som spinálnu anestézu, neverila som, že mi to znecitlivie od pása dolu, ale znecitlivelo. Doteraz netuším ako to tak môže fungovať. 🙂 Ja som v podstate rodila normálne, až viac-menej v závere, keď som po dlhej dobe bola stále len na 6 cm otvorená a malý bol stále vysoko a mal údajne divnú polohu sa lekár rozhodol, že urobíme sekciu. S dcérkou (pri prvom pôrode) sme mali trošku problémy, bola väčšie bábo a zasekla sa, potom sa samozrejme pustila a narodila sa, ale lekár sám povedal, že keby sa mu pri tomto druhom pôrode čokoľvek nezdalo, že radšej urobíme sekciu. 🙂 Takže som si užila klasický pôrod so všetkými kontrakciami a ešte aj sekciu, ale bolo to v pohode. Čo tam po nejakých pooperačných bolestiach, to človek ani veľmi nerieši, keď má pri sebe to malinké drobušiatko. 🙂 A podarila sa mi aj prudko inteligentná reakcia, keď som bola po sekcii a išli ma preložiť z operačného stola na posteľ, chalan - sanitár (alebo akú má funkciu), strašne zlatý, milý, sympatický, asi 2 metre výška, zavalitý, taký fakt dobre stavaný (taký hôrny chlap) mi hovorí: "Chyťte sa ma okolo krku." A ja: "Udržíte ma?"... Iba sa s pobaveným úsmevom spýtal: "Vyzerám, že nie?"... No tak vážila som po pôrode asi 85 kg a môj pud sebazáchovy je dosť silný, ale chalan evidentne fyzicky aj psychicky zvládal. 🙂

leteku
12. máj 2012

Ja som dostala klystír aj pred normálnym pôrodom aj pred plánovanou sekciou. Nebolo to nič hrozné, vôbec by som sa tomu nebránila. Ten druhý klystír pred sekciou, ale u mňa podľa mňa spustil pôrod, odišla mi po ňom hlienová zátka a v noci aj voda. Plánovanú sekciu som mala na ráno na 9.00 a môj drobček si zmyslel, že on nebude čakať na doktora, s ktorým som bola dohodnutá ale pôjde skôr. Aj sa mi snažili pôrod zastaviť, ale malý sa nedal, tak sa narodil ešte v noci 😀 .No a po sekcii som bola vďačná, že som nemusela riešiť nejakú veľkú potrebu.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre