Ako zmierniť panický strach z pôrodu?

hanuky
3. júl 2008

Ahojte maminy 🙂
asi vam to bude dost a dost divne, ale o mesiac mam rodit a som z toho poriadne vyvalena... Mam strasny strach, az taky, ze ked na to myslim, hned utekam na wc...
hm... - a to som prosim pekne zdravotna sestra. - - A v tom je problem, pretoze viem presne co ma caka, ake su mozne komplikacie, ake chyby sa stavaju, patologicke stavy, a ake chyby casto lekari robia... bola som pri par porodoch a asi aj prave preto je to pre mna taky stres.
Strasne sa bojim, dokonca som sa rozhodla aj pre epi (doteraz som bola odporca) ale astach sa nezmensuje.... ☹ Citim, ze uz aj mala je zo mna nervozna... ☹ ☹ ☹

zuzana612
22. júl 2008

nie ze by sa im nechcelo, ale je to predsa operacia a pri tej su vacsie rizika ako pri klasickom porode. Ja som mala spinalku, ta nie je az taka nebezpecna ako celkova narkoza, ale stale je to operacia. Tak ju robia uz ked je to nevyhnutne. Mpj maly bol zle otoceny a bol aj dost velky, tak ja som vedela 2 mesiace pred ze to bude CR

yara2
22. júl 2008

a este sa ta opytam: kolko je na sale pri porode ludi?? nemam predstavu tak sa pytam,lebo ked tam bude postavat hlucik medikov alebo ine povedzme "nepotrebne" osoby , tak to mi veru na pohode a sile neprida. a nedaj boze aby sa na mne v ramci praxe ucili holit alebo sit.. ☹ cim menej ludi tym lepsie pre mna.
takze je tam doky,par(kolko) sestier a....???
pri cisarskom je to asi viac nez normalne,ze??

flower_88
22. júl 2008

joooj.. ja neviem či som normálna, ale mám z pôrodu a z detí taký strach, že normálne uvažujem, že asi vlastné nikdy nebudem mať.. ked vidím dieťatko, hovorím si "aké zlatučké" - ale chytiť ho do rúk to teda nie! a rodiť to už vôbec nie! ....čo so mnou bude o takých pár rokov, keď príde rad na riešenie takejto otázky.. ☹

alexandra
22. júl 2008

Strach je normalny, no nechat sa nim ovladnut je to, co sposobuje tu paniku.. 😉

yara2
22. júl 2008

alexandra - no tak mna ovladol,a to poriadne... ☹

muriel293
23. júl 2008

yara2: nie si sama,ja už som včera revala máti do telefónu že nechcem ísť rodiť a že sa už teraz bojím tak sme to riešili! 😀

petruci6
23. júl 2008

tak toto je dobra tema,este nas to necaka tak skoro,ale odkedy viem,ze som tehu nemyslim na nic ine,len aky bude porod 😀 bojim,bojim

mien
23. júl 2008

muriel, ahoj ty si asi revala preto, lebo si čítala môj príspevok aký bol pôrod,
dievčatá ja vám viem povedať iba toľko, že taký nízky prah bolesti nemá nikto ako ja. Ja som sa strašne bála na začiatku, ale ako sa ten pôrod blíži, tak budete chcieť rodiť čo najskôr, ja síce neviem aké bolesti sú tie kontrakcie isto strašne bolia, ale každá to vydržala ja som rodila cisárskym, ale som bola pripravená na bolesť po tom, tak sa to dalo naozaj v pohode zvládnuť
viem, že vám nepomôžu nijaké slová a to je normálne veď pred pôrodom sa každý bojí
pôrod je síce bolestivý, ale zároveň najkrajší pocit v živote matky
ja vám prajem rýchly a a čo najmenej bolesti pro pôrode
ešte aby som dodala, pre mňa bolo oveľa horšie to tehotenstvo strašne dlhý čas, tak keď už budete pred pôrodom musíte myslieť na to, že sa to už čoskoro skončí

ketyh
23. júl 2008

mien musim sa pridat,ze napriek bolestiam a tomu strasnemu strachu z porodu,je nieco uzasne ked vam ukazu vasho drobca 😉 a ten pocit ze na svete je niekto maly pre koho som to najdolezitejsie na svete (viac ako pre muza 😝 )je prekraasny 😵
a napriek tomu stachu z porodu sa tesim na to druhe a uz len cakam kedy to bude 🙂 sa tesim na tych umornych 9mesiacov a potom na to male telicko,bo uz som aj zabudla aky to je pocit stiskat take male mimi keddze my uz mame velku slecnu 😉

digysa
23. júl 2008

hanuky: strach-nestrach........von to ist musi.......mas smolu 😀 😎

muriel293
23. júl 2008

no ja som najprv behala po nete jak šalená že idem hladať pôrodnicu keď aj na konci sveta takú nejakú extra ale myslím si že je to úplne jedno lebo v každej to bude bolieť-presne ako mi dnes napísala kamoška čo to už má za sebou,tiež sa bála ale nie tak velmi ako velmi zlá bola tá bolesť naozaj 😀 čím mi teda odvahu naozaj nedodala! 😠

yara2
24. júl 2008

muriel - ja si myslim,ze ked sa tak strasne bojime,tak odvaha sa nam ani neda dodat. nicim,ziadnymi recami,ziadnymi radami,aj ked si tu 1000krat precitam,ake to je super ten pocit potom... aj ked mi tisic zien povie: "neboj sa", aj tak sa budem bat. ale chcem o tom vediet vsetko,aj to strasne co sa okolo toho deje,aj to ake je to neprijemne,chcem to vediet...

ericca
24. júl 2008

ja sa tiež hlásim medzi ľudí čo majú panický strach z pôrodu a keď čítam rôzne zlé skúsenosti tak mi to moc odvahy nepridáva. aj keď ešte neplánujeme potomka čítam veci s tým súvisiace.

miyya
24. júl 2008

babule myslím, že v takom 8 mesiaci budeme rátať dni do pôrodu. ked budeme také bruchane, tak sa vykašleme na bolesť a budeme to chcieť mať už za sebou.

Inak ja sa už teraz neviem dočkať kedy to bude za mnou. ešte 16 t. 😀

kluara
24. júl 2008

aj ja som mala strach, a keď to na mňa prišlo, tak som na strach ani nepomyslela

spika
24. júl 2008

Yara, v tvojom prípade je jediným východiskom cisársky rez. A ten sa robieva aj pri nízkom prahu bolesti alebo panickom strachu z pôrodu. Vysvetli to lekárovi a nástoj na ňom! Prípadne, ak nebude ochotný, pôjdeš rodiť do Blavy, kde si môžeš jednoducho vybrať (neviem odkiaľ si, ani či už si tehotná). Ja viem, čo prežívaš, lebo sama prežívam podobné pocity. Mám za sebou už dva prirodzené pôrody - z lekárskeho pohľadu bezproblémové a rýchle, ale pre mňa neprijateľné 😉 Teraz mám pred tretím pôrodom a lekár chce, aby som silou-mocou rodila "prirodzene", hoci je milión dôvodov na cisársky (nízko položená placenta, krvácanie počas tehotenstva, prezretá placenta, vysoký vek a malá výška) a tak som si vybavila aspoň epidurál! Teda - vybavila!!! Momentálne napríklad sú všetky doktorky, ktoré pichajú epidurálku na spoločnej dovolenke!!!!! Takže každé ráno sa budím s hrôzou, či vydržím dovtedy, kým sa vrátia!!!!

yara2
24. júl 2008

spika - ahojky. a to vies urcite,ze aj panicky strach porodnik akceptuje ako dovod na cisarak?? ja by som to teda brala. ale kocky pisali,ze oni to chcu robit iba ak je nejaky problem zavazny,a pre nich nejaky moj strach asi zavazny dost nebude. so mnou je to ale v krizovych situaciach naozaj velmi zle,neviem ci si citala ,co som o tom pisala 11.jula. nie som z blavy,ale stahujeme sa sem,takze rodit budem asi v ruzinove. termin mam o dva mesiace. ty kde budes rodit??

spika
24. júl 2008

Yara, v článkoch o cisárskom sa píše, že JE to dôvod na cisársky....ale vždy záleží od konkrétneho človeka (pôrodníka)........vidíš, ja mám aj iných dôvodov dosť, ale môj gynekológ je zástanca prirodzených metód!!! Ale to, že v Bratislave sa dá cisársky dohodnúť som počula od iných tehotných....a keby nie v nemocnici, sú tam aj nejaké neštátne zariadenia, nie? Tam si môžeš dohodnúť čokoľvek! A asi treba začať konať v predstihu a zháňať pôrodníka už teraz! Budeš aspoň pokojnejšia!!!....Ja mám rodiť každým dňom v BB a tu je problém aj s mizernou epidurálkou!!!.....Ako je možné, že z ARO, kde je možno všehovšudy 6 lekárov, pustia 4 naraz na dovolenku??? a to práve tie, ktoré robia epidurál??? A popritom majú uvedené, že epidurál poskytujú 24 hodín.....

yara2
24. júl 2008

spika - tak vidis,ked v tom maju taky bordel,im je jedno asi aj keby vsetci naraz isli dovolenkovat. takze ty si chcela epi a ani nevies ci ti daju... no super. fakt,ak toto niekto nazvya najkrajsi pocit a den v zivote zeny,tak ja uz asi neviem rozdiel medzi ciernou a bielou. no vsetci svati nech pri mne vtedy stoja, lebo ako ja dopadnem,tak to ani pan boh netusi... ☹
a tebe prajem ,nech vsetko dobre dopadne 😉

livika
24. júl 2008

Asi kazdy ma strach,aj ja som mala-sice nie panicky!
Babule,treba mysliet na to male stvorenie,co z vas vyjde a strach je prec 😉 !

miriamka
24. júl 2008

Baby,ja som cele tehotenstvo ani raz nemala strach z porodu,proste som to brala sportovo a tesila sa.Ani EPI som nechcela,jednoducho som verila ze to zvladnem lavou zadnou.A neviem ci to bolo touto pozitivnou psychikou,ale porod trval 5 hodin,a bola to naozaj pohodicka 😉

spika
24. júl 2008

Dievčatá, strach sa nedá liečiť tak, že ti niekto povie "neboj, všetko dobre dopadne a pod.".....aj moje pôrody dopadli dobre, deti boli nádherné a napriek tomu veľkému strachu som išla do toho druhý aj tretí raz! Mám dcéru, ktorá má panický strach z bolesti a z lekárov, takže viem, že žiadne prehováranie nepomáha. Všetky zákroky jej robia v anestéze. A len pri zmienke o lekárskom vyšetrení je zelená od strachu! Nechápem, prečo by ženy, ktoré majú veľký strach z pôrodu nemohli rodiť cisárskym, keď s tým súhlasia! Je to určite menšie zlo, ako sa stresovať celé tehotenstvo a odtrpieť pôrod. Veď keby si Yara dnes dohodla naisto s určitým pôrodníkom, že bude rodiť cisárskym, je po jej probléme! A nemusí ešte 2 mesiace bojovať so stále sa zväčšujúcim strachom!

yara2
24. júl 2008

spika - velka pravda. keby to tak bolo,tak by stras presda vobec neexistoval. kazdy by kazdemu povedal "neboj sa" a nikto by sa viac nebal. viete kolko ludi mi to uz povedalo? kazdy den mojho tehotenstva to pocuvam. "neboooj,ved to nie je take strasne"..."neboj sa,bude dobre." "neboj,rychlo zabudnes..." "neboj,nebude to boliet" "ved to nie je take strasne,to je pohoda" a neviem co vsetko este....
☹ ja uz som z toho unavena,uz to nechcem pocuvat...
spika dik za pochopenie, niektore zeny jednoducho nechapu,ako sa ine zeny mozu bat porodu. a ja pritom nie som ziadna ufnukana,hystericka a slaboska padavka. kolko ma tvoja dcera rokov??

spika
24. júl 2008

Yara, poslala som Ti internú poštu.

yara2
24. júl 2008

spika - 🙂 ano,uz aj ja tebe 😉

tulka3
24. júl 2008

vyriesi to epidural 😉 viem z vlastnej skusenosti: 1. porod bez bol tazky a bolestivy, druhy s epiduralom a minutu pred tlacenim som sa bezstarostne usmievala, bolo to proste super.. uz nikdy porod bez epiduralu, ak teda este nejaky bude. inak sa treba spolahnut na personal, vedia co robia, ved to nerobia po prvy raz no a v lepsom pripade aj na pritomneho partnera ci manzela. ten moj mi bol hroznou oporou 🙂

alexandra
24. júl 2008

Kocky, 9. mesiac je uzasny a uplne prirodny liek na akykolvek strach z porodu, verte mi 😉

yara2
24. júl 2008

alexandra - ja sa praveze toho posledneho mesiaca najviac bojim,ked uz porod bude za dverami,kadzy den v strachu ze to uz moze prist prave dnes...cim blizsie k porodu,tym sa moj strach viac stupnuje...

yara2
25. júl 2008

a moja naj kamoska je v deviatom a vravi,ze nervozita stupa kazdym dnom a nie ze by ju strach opustal..

snezienka33
Odpoveď bola odstránená
Zobraz

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre